GE Garaj’dan 3 Boyutlu Etkinlik

13 Nisan 2016

4. Sanayi Devrimi ile üretim metotları ciddi değişimler gösteriyor. Konvansiyonel yöntemler varlığını sürdürürken bir yandan da daha kompleks tasarımlara ve ürünlere imkan sağlayan teknikler, farklı endüstrilerde kendi yerlerini buluyor. Bunlara en büyük örnek, prototip yapım sürelerini büyük ölçüde kısaltan ve birkaç yıl önce bile mümkün olmayan karmaşık geometrik şekillerin üretilmesine olanak sağlayan 3D yazıcılar.

İnovasyon Merkezi

GE Türkiye İnovasyon Merkezinde yer alan GE Garaj’da, 3D modelleme ve 3D yazdırma üzerine GE Türkiye’nin farklı iş alanlarında farklı uzmanlıklara sahip çalışanlarla özel bir workshop gerçekleştirildi. Atölye İstanbul ile iş birliğinde gerçekleşen çalıştayda, 3D yazdırma teknolojisinin iş hayatını nasıl değiştirebileceği ve müşterilere sağlanabilecek faydalar üzerine konuşuldu. GE Türkiye çalışanlarının bu teknolojiyi daha yakından tanımaları içinse, açık yazılımlar üzerinden kendi üç boyutlu tasarımlarını yapmaları sağlandı. GE’nin araştırma ve mühendislik merkezlerinde üç boyutlu tasarım ve üretim konusunda yetkin mühendisler çalışıyor. Bu çalıştayın amacı ise bunu kültürümüzün bir parçası haline getirmekti. Çalışanlarımızın yaptığı üç boyutlu tasarımlar etkinliğin sonunda 3D yazıcılarla basıldı.

3D modelleme ve printing teknolojisi girişimciliğin yapısını değiştiriyor ve hızlı prototip üretimi, yatırımcıları ikna etmek için kolaylık sağlıyor. Aynı zamanda bu teknoloji ile gelişen bioprinting alanı, gerçek organlar gibi çalışan parçalar üretilmesini sağlayarak tıp alanında da ciddi değişimlerin yaşanmasını sağlıyor. Türkiye’de ise bu teknoloji özellikle havacılık alanında şimdiden üretimde tercih edilen bir yöntem haline geldi bile. GE Havacılık, 3D printing ve modelleme teknolojilerini endüstriyel üretimde yoğun olarak kullanıyor. Daha önce birçok alt parçadan oluşan ve genelde kaynaklama yöntemiyle birleştirilen parçalar, artık tek bir parça olarak üretiliyor, bu sayede de kaynak bölgeleri gibi dayanımı azaltan ve parçanın ağırlığını arttıran kusurlardan tamamen kurtulmak mümkün oluyor.

GE ile tasarım ortaklığı neticesinde Türkiye’de birçok uçak için motor parçaları yan TEI, motor parçalarının üretiminde karmaşık geometrik şekiller içeren parçaları 3D yazdırma metodu ile tek parçadan oluşturuyor.
GE ile tasarım ortaklığı neticesinde Türkiye’de birçok uçak için motor parçaları üreten TEI, motor parçalarının üretiminde karmaşık geometrik şekiller içeren parçaları 3D yazdırma metodu ile tek parçadan oluşturuyor.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.