GE Garaj’da Kendi Üç Boyutlu Yazıcısını Üretti

1 Mayıs 2015

IMG_0407

İTÜ Ayazağa Kampüsü içerisindeki Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Enstitüsü’nde bulunan GE Garaj’da projesini hayata geçiren Celil Bayar deneyimlerini bizlerle paylaştı.

Öncelikle bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

İstanbul Teknik Üniversitesi, Makine Mühendisliği bölümü birinci sınıf öğrencisiyim.

IMG_0409

Projeniz hakkında bilgi verir misiniz?

Projem, RepRap (replicating rapid prototyper) yöntemiyle 3 boyutlu yazıcıdan üretilen parçaları birleştirerek bir 3 boyutlu yazıcı tasarlamak.

Proje fikrinizin çıkış noktası neydi? Hedefleriniz neler?

Fikir aklıma ilk kez 3 boyutlu yazıcı sistemini duyduğumda geldi. Bu konu üzerine araştırmalar yapmaya başladım. Tahmin edileceği gibi 3 boyutlu yazıcı satın almak bir öğrenci için oldukça yüksek maliyetli. Bildiğiniz gibi benim okuduğum bölüm kağıt üzerindeki fikirlerin ürüne dönüştürülmesini gerektiriyor…

Öğretmenlerimizin de bize bu konuda destek olması gerektiğini düşünüyorum.

Ne yazık ki okulumuzda da 3 boyutlu yazıcı kullanımı pek yaygın değil. Birçok kişinin hala bu inovatif üretim tekniği hakkında hiçbir bilgisinin olmaması ise çok üzücü. Bu nedenle kendi 3 boyutlu yazıcımı kendim üretmeye karar verdim. Böylelikle 3 boyutlu yazıcı kullanımını yayarak ekosistemi en azından kendi fakültemde geliştirebilirim diye düşündüm ve  TRIZ yani ‘Yaratıcı problem çözme teorisi’ ile projem üzerine çalışmaya başladım. Bu, hem inovatif bir fikirdi, çünkü okulda yapacağımız projelerde 3 boyutlu yazıcı kullanabilecektik, hem de endüstrinin geleceğinde 3 boyutlu yazıcılara çok daha fazla ihtiyacımız olacak.

IMG_0451

GE Garaj’ın projenize ne gibi katkıları oldu?

Sektörü tanımak amacıyla sömestr tatilini değerlendirerek 3Dörtgen firmasında iki hafta boyunca gönüllü olarak staj yaptım. Ne yazık ki kısıtlı imkanlar nedeniyle  projeyi bir süredir askıya almıştım. Sadece parçaları basmak bile benim için bir hayli maliyetliydi. Projeyi okula taşımak zor ve oldukça prosedürlü bir süreç. Projenizin derslerle ilgili olması gerekiyor, izin almanız uzun sürüyor…  Ayazağa Kampüsü’nde GE Garaj’ın okulda açıldığını duyunca vakit kaybetmeden gidip bilgi aldım. Burada öğrendim ki GE biz gençlerin daha yaratıcı olabilmesi, fikirlerinin hayata geçirlebilmesi için böyle bir merkez açmış. İçerisi mini bir fabrika gibi… Desktop CNC, elektronik, lazer kesici… Burada her şeyi üretmek mümkün, fikirleri de gerçeğe dönüştürmek… Üstelik tamamen ücretsiz bir merkezdi ve oradaki danışmanlar da yine ücretsiz olarak size yönlendiriyordu.

Hızlıca proje planımı oluşturdum ve orada çalışan kişilerin de desteğiyle Makerbot Replicator2 3D yazıcılarından ihtiyacım olan parçaların baskılarını aldım.

Projeyi tek başınıza mı yoksa ekip olarak mı gerçekleştiriyorsunuz?

Bir ekiple çalışmak isterdim ancak bu projede tek başıma çalışıyorum. Ancak konu ile ilgili bilgilendirdiğim arkadaşlarla bir ekip kurmayı hedefliyorum. Bir sonraki projemde Lazer Kesici (Lasercut) kullanarak daha gelişmiş bir 3 boyutlu yazıcı tasarlamak istiyorum.

DSC_2861

Projenizi gerçekleştirirken ne gibi avantajlarınız ve dezavantajlarınız oldu?

En büyük avantajımın henüz birinci sınıftayken bu projeye başlamak olduğunu düşünüyorum. Gerçi yine aynı nedenle başvurduğum girişimcilik eğitimine kabul edilmemiştim. Ancak ben yine de ne kadar erken başlarsam o kadar başarılı olacağımı düşünüyorum. Okulu bitirme projemde çok daha geniş çaplı çalışmalar yapmak istiyorum. Şu an bile birçok mekanik parçayı projem sayesinde öğrendim, yani kağıt üstünde gördüğüm şeyleri somut olarak gördüm, hatta montajını yaptım.

Projeyi yaparken çektiğim zorluklar bana yeni ufuklar açtı. Özellikle okulda gerçekleşmesi gereken ticari projeler geliştirdim.

GE Garaj olmasaydı 3 boyutlu yazıcı üretme projemi seneye ertelerdim. GE’ye her şey için teşekkür ediyorum.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.