GE Garaj Çalıştayları, Bireysel Fabrikalar Kurmanın Mümkün Olduğunu Gösterdi!

3 Aralık 2014

İnsanların kendi atölyelerini oluşturup hassas tasarımlara sahip ürünler üretebilmesi mümkün hale geldi. Yani, isteyen herkes garajını mini bir fabrikaya dönüştürebilecek. GE, Endüstrinin Geleceği etkinliğindeki “Garaj” alanı ile bu fabrikanın yeni ekipmanlarını sergiledi.

GE’nin yerel inovasyon ekosistemi genelinde yaygınlaştırmayı hedeflediği GE Garaj çalışmaları, 5 ay boyunca İstanbul Teknik Üniversitesi’nde girişimciler ve öğrencilerin kullanımına açılıyor. Bu girişim, İTÜ’de seminer ve atölye çalışmaları ile desteklenecek, , Türkiye’de sanayinin geleceği için yeni işbirliklerine ve fırsatlara zemin sağlayacak.

Endüstrinin Geleceği etkinliği kapsamında gerçekleştirilen GE Garaj atölye çalışmalarında, GE müşterileri, girişimciler, küçük ve orta ölçekli işletmeler ve üniversite öğrencileri CNC tezgahları, lazer kesiciler, 3D yazıcılar ve enjeksiyon kaplayıcılar gibi teknolojileri uygulamalı olarak deneyimleme olanağı buldular. GE Garaj atölye çalışmalarıyla Türkiye’deki şirketler ve gençler arasında buluş, yenilik ve üretime olan ilginin canlandırılması amaçlanıyor. Atölyede yer alan makineleri yakından inceleyecek olursak:

CNC tezgahı, oluşturduğunuz tasarımları en kısa yoldan üretmenizi sağlıyor. Malzemesi metal bile olsa istediğiniz prototipe onu kullanarak sahip olmak mümkün. 3D baskı makinelerinden daha hızlı bir üretim sağlıyor.

Vinil kesici, bilgisayardan yazdıklarınızı 2 boyutlu olarak basıyor ve kesiyor sizler için üretiyor. Evlerde bulunan klasik yazıcılar gibi usb kablo ile bilgisayara bağlanabiliyor. Klasik yazıcılardan farklı olarak da kağıt üzerine mürekkep atmak yerine tasarımları kağıt, karton, vinil, kumaş gibi maddeler üzerinde kesiyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.