GE Garaj Çalışmaları, İTÜ’de Öğrenciler ve Girişimcilerle Buluşuyor

21 Ocak 2015

General Electric (GE), Türkiye’de yerel inovasyonun güçlendirilmesi, bu alanda yetkinliklerin geliştirilmesi ve üretim bazlı çözümlerin yaygınlaştırılması amacıyla İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile bir işbirliğine imza atıyor. Bu kapsamda GE Garaj çalışmaları Mayıs ayı sonuna kadar İTÜ  Ayazağa kampüsü içinde yer alacak. Yenilikçiliğin ve üretimin teşvik edildiği GE Garaj çalışmaları ile girişimciler ve öğrencilerin gelişimlerine katkı sağlanması hedeflenirken GE Garaj aynı zamanda fikirlerin ürüne dönüştürülerek prototiplerin çok hızlı bir şekilde üretilebildiği bir merkez olacak.

GE Türkiye’nin Kasım ayında İstanbul’da gerçekleştirdiği ‘Endüstrinin Geleceği’ etkinliği kapsamında Türkiye’de ilk kez düzenlenen GE Garaj atölye çalışmaları, Mayıs ayı sonuna kadar İTÜ’de devam edecek. Üniversite öğrencilerinin ve girişimcilerin CNC tezgahları, lazer kesiciler, 3D yazıcılar ve enjeksiyon kaplayıcılar gibi makineleri uygulamalı olarak deneyimleme olanağı bulacağı GE Garaj atölye çalışmaları, seminerler ile de desteklenecek.

GE Garaj, öğrenciler icin bir lab olacak

Haziran ayına kadar haftanın iki günü randevu sistemi ile tüm üniversite öğrencilerine, akademisyenlere, girişimcilere, teknoparklara ve kurumlara açık olacak olan bu merkezde, belirli sektörler için özel çalıştaylar da gerçekleştirilecek. GE’nin farklı paydaşların bir araya gelerek endüstrinin karşılaştığı sorunlara çözüm arayışında olacak gruplar, işbirliğinin gücü ile yeni yol haritaları oluşturabilecek. Diğer taraftan, geleceğin iş yapış biçimini değiştiren bu makineler, öğrencilerin ve girişimcilerin de prototipler üretmelerini sağlayarak yenilikçi fikirlerinin ürüne dönüşerek hayata geçmesini destekleyecek.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, inovatif fikirlerin gelişebilmesi için GE ile yaptıkları işbirliğinin bu anlamda oldukça önem taşıdığını belirtiyor. Karaca, bir Ar-Ge ve inovasyon üniversitesi olan İTÜ’nün gerek ARI Teknokent bünyesinde gerekse akademik birimlerde geliştirdikleri çalışmalarla önemli yeniliklere fırsat verdiğini ve öğrencilerin yeni fikirler geliştirmesi adına GE Garaj çalışmalarını çok önemsediklerini söylüyor.

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy ise Türkiye’deki şirketler ve gençler arasında buluş, yenilik ve üretime olan ilginin canlandırılması amacı ile gerçekleşecek işbirliğinin ‘Endüstrinin Geleceği’ için büyük bir adım olduğunu söylüyor. Ülkemizde yenilikçi fikirlerin ürüne dönüşemediğine dikkat çeken Özsoy, GE Garaj çalışmaları ile sağladıkları teknik imkanlar ile bu eksikliği tamamlamayı amaçladıklarını belirtiyor.

Canan Özsoy, “Yeni dönem iş dünyası, çalışanların, şirketlerin ve organizasyonların işbirliği ve inovasyonu temel alan ortak bir üretim modeli yaratıyor, yerel inovasyonu, üretkenliği artırma, girişimciliği teşvik etme ve fırsatları genişletmek üzere çözümler de sağlıyor. 4. GE Küresel İnovasyon Barometresi sonuçları da, Türkiye’nin yerel inovasyonu güçlendirmesi ve özellikle de iş dünyasına gençleri ve yetenekli iş gücünü dahil etmesi ile inovasyonda önde gelen ülkelerden biri olabileceğini gösteriyor. Bu perspektif ile İTÜ ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğinin heyecanını yaşıyoruz. GE Garaj çalışmalarının, Türkiye’de sanayinin geleceği için yeni işbirliklerine ve fırsatlara zemin sağlayacağına, fikirlerin ürüne daha hızlı dönüşebileceğine ve ülke ekonomimizin büyümesi için katma değer yaratacağına inanıyoruz.” diyor.

GE’nin yerel inovasyon girişimleri, Türk iş dünyasının inovasyon perspektifiyle aynı çizgide yer alıyor. Yerelleştirme girişimleri ve teknoloji eğitimi alanında olanakları genişletmeye odaklanan GE, endüstrinin geleceği perspektifi ile 2015 yılında GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nin de açılışını yapacak. İstanbul Teknopark’ta yer alacak olan merkez, endüstrinin karşılaştığı sorunlara yerel çözümler geliştirmek için müşteriler, girişimciler ve akademisyenlerle işbirliği içinde çalışarak “Endüstriyel Kuluçka Merkezi” işlevi görecek. GE Garaj ile İTÜ’de girişimci ve öğrencilerin gelişimine katkı sağlayacak çalışmalar, GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde de yenilikçi projelerin hayata geçirilebilmesi için önemli bir rol üstlenmeye, yerel inovasyonu destekleyen bir platform sunmaya devam edecek.

GE Garaj çalışmaları ve makineleri hakkında detaylı bilgi için videomuzu izleyebilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.