GE, GAMA Enerji’yle 20 Yıllık Performans Garantili Servis Sözleşmesi İmzaladı

26 Şubat 2015

Gama gaz turbini

GE, Türkiye’nin sürdürülebilir enerji arzını arttırmasına destek olarak, Orta Anadolu bölgesindeki Kırıkkale ilinde 840 megavatlık bir kombine çevrim güç santrali için GAMA Enerji ile 20 yıllık bir servis anlaşması (Contractual Servıce Agreement-CSA) imzaladı. 2016 yılının ilk aylarında işletmeye alınması planlanan santralde, GE iki GE 9F.05 gaz türbini ve bir GE 209D buhar türbini için tüm planlı ve plansız bakım ve mühendislik destek hizmeti sağlayacak.

GAMA Enerji, önümüzdeki 20 yıl boyunca GE’nin en son teknolojisinden, yerel kaynaklarından ve küresel deneyiminden yararlanacak. GE’nin sözleşmeli hizmet anlaşmaları (CSA) bir yandan tesisin aksamadan çalışıp düzenli gelir akışı oluşturmasını, diğer yandan öngörülebilir bakım giderleri yoluyla finansal kontrolu sağlıyor. Bu sözleşme kapsamındaki gaz türbinlerinin bakım aralıkları 32.000 saate  yani yılda 8.000 saat çalışan bir güç tesisi için yaklaşık olarak 4 yıla eşit.

Ayrıca, yeni gaz türbinleri GE’nin üretimi, verimliliği ve emre amadeliği artıran Advanced Gas Path teknolojisini içeriyor. OpFlex* ileri kontrol çözümleri, türbinlerin performansını, işleyişini ve kontrolü iyileştiriyor. Dry Low NOx yakma sistemi de bakım aralıklarının uzamasını sağlıyor, yakıt esnekliğini artırıyor, CO2 ve NOx emisyonlarını azaltıyor, yük esnekliğini artırıyor ve emisyonları kontrol altında tutuyor.

GE, geçtiğimiz 20 yıl boyunca GAMA Holding ile kombine çevrimden, termal ve yenilenebilir güç santrallerine kadar birçok farklı projede hem yeni santral yatırımları ve hem de uzun süreli bakım sözleşmeleri üzerinde yakın ortaklık ve işbirliği çalışmalarını yürütüyor.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.