GE ve GAMA Enerji’den Verimlilik İçin Yeni İş Modeli

12 Aralık 2017

GE ve GAMA Enerji, gerçekleştirdikleri yeni iş birliği ile emre-amadelik, güvenilirlik ve yakıt tasarrufu konularını geliştirmek üzere Predix tabanlı dijital çözümler kullanacak. Bu çözümler, GAMA Enerji’nin İç Anadolu Doğal Gaz Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş enerji santralindeki yakıt giderlerinin azaltılmasına ve enerji üretimi varlık güvenilirliği ile izlenebilirliğinin geliştirilmesine yardımcı olacak. Anlaşmayla birlikte GE, 20 yıl süreli anlaşma kapsamında “Sonuç Odaklı Servis” modelini Türkiye’de ilk kez uygulamış olacak.

GAMA Enerji, yeni anlaşmayla birlikte GE’nin Varlık Stratejisi Optimizasyonu çözümünü kurarak devreye alacak ve Varlık Performans Yönetimi portföyü yazılım paketi uygulamalarının kapsamını genişletecek. Böylece varlık performansının güvenilirliğini ve izlenebilirliğini artırarak, santralde bulunan iki GE 9FB gaz türbininde daha iyi, daha net ve daha hızlı öngörülü bakım ve mevcut durum izleme özellikleri sağlayacak. Enerji üretim makinelerinin güvenilirliğine yönelik bu iyileştirmeler; planlanmamış kesinti sürelerini yüzde 5’e, hatalı uyarıları yüzde 75’e, operasyon ve bakım maliyetlerini ise yüzde 25’e varan oranlarla düşürebilir.

GAMA Enerji, enerji verimliliği ve yakıt tasarrufu sağlamak için çalışıyor.

GAMA Enerji Uygulama ve Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Graham Traynor, “Maliyetlerin %80’i, enerji üretirken ortaya çıkan yakıt maliyetlerinden kaynaklanıyor. Bunun nedeni, enerji santrallerinin çok büyük hacimli ve sürekli yakıt tedarikine bağlı olmasıdır. En küçük bir verimlilik artışı ve kullanımın çok düşük ölçüde aşağı çekilmesi bile maliyetlerde kayda değer tasarruf sağlayabilir. GE ile geçmişten bu yana imza attığımız iş birlikleri doğrultusunda, operasyonlarımızı her iki şirkete de finansal açıdan fayda sağlayacak şekilde iyileştirmemizi mümkün kılacak ortak bir plan geliştirdik. Tüm tarafların gerçek anlamda kazanç sağlayacağı bir iş birliğinden söz ediyoruz” dedi.

GE Avrupa Enerji Servisleri Başkan Yardımcısı Michael Rechsteiner ise anlaşmayla ilgili, “Dünya genelindeki enerji üretim şirketleri, düşük yakıt tüketimi, gelişmiş verimlilik ya da diğer etkenlere bakarak sürekli olarak işletme giderlerini düşürmenin yollarını arıyor. Bizim sağladığımız çözümler, GAMA Enerji’nin sadece yakıt giderlerini düşürmekle kalmıyor, verimlilik açısından da iyileştirmeler sağlıyor.” dedi.

GAMA Enerji’nin sahip İç Anadolu Kombine Çevrimli Enerji Santrali.

GE, Varlık Performans Yönetimi yazılım çözümü paketiyle gaz türbini parçalarının denetlenmesine ilişkin esnek bir program, esnek bakım aralıkları ve daha iyi emre-amedelik garantisi sunuyor.

GAMA Enerji’nin 853 megavatlık (MW) kurulu güç kapasitesine sahip İç Anadolu Kombine Çevrimli Enerji Santrali’nde iki adet 286,5 MW’lık GE 9FB.05 gaz türbini ile bir adet 280 MW’lık GE D11 buhar türbini bulunuyor. Tesiste yıllık yaklaşık olarak ortalama 6300 gigavat-saat elektrik üretiliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.