GE, Fortune Dergisi’nin “Dünyayı Değiştirenler” Listesinde

29 Ağustos 2016

Verimlilik, GE’nin “Dünyayı Değiştirenler” listesinde üçüncü sırada yer almasının en önemli sebeplerinden. Fortune Dergisi, oluşturdukları liste ile şirketleri dünyanın en büyük problemlerine karşı ürettikleri çözümlerle, yarattıkları sosyal etkiyle, inovasyon ve iş sonuçlarıyla değerlendiriyor. Peki, Fortune Dergisi’nin dikkatini hangi GE teknolojileri çekmiş olabilir. Birkaç örneğe yakından bakalım.

HArriet

7HA.01-in-Greenville-factory_1

GE’nin “HArriet” olarak bilinen dev HA gaz türbininin verimliliğinin artması için yapılan çalışmalar, ciddi bir zaman ve yatırım gerektirdi. Bunu gerçekleştirmek için GE çalışanları, havacılık gibi birçok farklı endüstrinin tecrübesini birleştirerek Guinness’in dikkatini çekecek ölçüde büyük bir rekor olan %62’lik verimliliği sağladı.

HArriet’ın verimliliğinin artması, türbini daha temiz bir hale de getiriyor. 3.3 ton doğal gaz yakıldığında türbin sadece 6.3 ons, yani sadece bir kola kutusunun yarısını dolduracak kadar atık üretiyor. GE’nin temiz enerji stratejisi de Fortune’un dikkatini çeken bir detay oldu.

Dijital Rüzgâr Çiftliği

4

Bütün rüzgâr çiftliklerinin kendi DNA’sı var. Her birinde rüzgârın, türbinlerin arasında ve arazide izlediği yol farklı ve eşsiz. Bu nedenle GE Dijital yeni bir teknoloji ile bütün rüzgâr türbinlerinin dijital ikizini yarattı ve bu sayede verimliliği rüzgâr çiftlikleri için inanılmaz bir artış olan %20 oranında artırdı. Türbinlerin dijital ikizleri üzerinden farklı hızdaki rüzgarlara göre optimizasyon sağlanabiliyor, türbinler verimliliği artırmak için birbirleri ile iletişime geçerek, rüzgara karşı doğru şekilde konumlanabiliyorlar.

GE9X

9x-1

Havacılık sektörü büyümeye devam ediyor ve verimli olmasının yanı sıra çevreci jet motorlarının geliştirilmesi oldukça önemli hale geliyor. GE’nin GE9X jet motoru düşük nitrojen oksit emisyonu ve bir jet motoruna göre oldukça sessiz olmasıyla öne çıkıyor.

GE Sağlık, Anne & Çocuk Programı

mathealth760480-760x480-1

Anne ve çocuk sağlığı hala dünyanın en önemli problemlerinden biri.  GE ve GE’nin bu konudaki partneri olan Santa Clara Üniversitesi,  anne-çocuk sağlığı için çalışan kurumlara ciddi yardımlar, iş geliştirme modelleri ve organizasyon bilgisi sağlıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.