GE Dünyanın En Büyük Jet Motorunu Test Ediyor

16 Haziran 2016

Dünyanın en büyük jet motoru sizce ne kadar büyüktür? O kadar büyük ki, Shaquille O’Neil, Kobe Bryant’ı omzuna alsa ve  içeri girseler kolayca sığarlardı. GE Havacılık mühendisleri bu devi birleştirdi ve Ohio’da yer alan test alanında kurulumunu gerçekleştirdi.

2J1A5393-1

Yepyeni bu dev; GE9X, birkaç alanda eşsiz. Ön kısımda yer alan fan pervanesi 3,35 metre çapı ile dünyanın en büyük jet motoru fanı. Motorun içinde metal parçalarla baskı yapabilen 3D yazıcılardan elde edilmiş, çok daha hafif ve dayanıklı parçalar bulunuyor. Üstelik bu parçalar ısıya da muadillerine göre çok daha dayanıklı.

9x-1

GE Havacılık sözcüsü Rick Kennedy, “3D yazıcılar, yerden yukarı doğru dikey bir tasarım yapmamıza ve çok kompleks geometrik şekiller uygulamamıza izin veriyor. Bu geometrik şekiller sayesinde parçanın dayanıklılığını artırırken, ağırlığını düşürebiliyoruz. Bu nedenle de bu tasarımları oldukça dikkatli bir şekilde saklı tutmaya çalışıyoruz.” diyor. Üstelik bu tasarımlar parçaların soğumasında da oldukça etkili. Motor çalışırken içerisinde 1315.5 santigrat dereceye ulaşan sıcaklığa parçaların dayanabilmesi gerekiyor. Aslında bütün performansı ve verimliliği sağlayan da bu. Yüksek sıcaklıkta halen çalışabilen ve zarar görmeyen motor parçaları, teknolojiyi bir adım ileriye götürebiliyor.

GE Havacılık motoru bir bütün halinde ilk kez test etmiş olsa da, aslında bütün parçalar defalarca tek tek testlerden geçti. Bu da her zaman gerçekleştirilenden farklı bir test programı ortaya çıkarıyor çünkü kullanılan bütün parçaların teknolojisi oldukça yeni ve sonuçların dikkatli bir şekilde analiz edilmesi gerekiyor.

GE9X ne kadar güçlü sorusuna gelirsek cevabı açıklamak için şu karşılaştırmayı yapabiliriz. Bir uzay mekiğinin ana motoru 375.000 pound güç üretiyor. GE9X ise günlük kullanımda olacak bir jet motoruna göre hayli güçlü; 100.000 pound güç üretebiliyor. Günlük kullanım diyoruz çünkü GE9X’in yerleşeceği muhteşem varlık, bir Boeing 777 X olacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.