GE Dijital’in Yeni Çözümü Fabrikaların Dönüşümünü Hızlandırıyor

30 Mayıs 2017

GE Dijital, hibrit imalat endüstrilerinde ileri derecede otomatik üretim süreçlerini yönetmek üzere tasarlanmış Akıllı Üretim Çözümü’nü (Manufacturing Execution System) Hannover Messe’de duyurdu. Bu yeni versiyon, GE’nin gelişmiş UX tasarımını kullanarak yeni kullanıcı ara yüzeyi içeriyor ve böylece operasyon personelinin ekipman verimini daha iyi analiz etmesini ve karşılaşılacak aksaklıkların, sorunların temel nedenlerini belirlemesini sağlıyor.

Uygulama, kullanıcı ara yüzünün geliştirilmesinin birinci evresi olarak tesisteki personelin sistemlerini günlük işlerinde kullanmasını daha kolay hale getiriyor. Aynı şekilde uygulama, gıda ve içecek, paketlenmiş tüketici ürünleri ve kimya gibi endüstrilerde hibrit üreticilerin üretim sürecini ve performans optimizasyonunu yönetmek amacıyla tesisteki unsurlardan elde ettikleri verileri bütüncül bir şekilde otomatik hale getiriyor ve entegrasyon sağlıyor.

Hibrit üreticiler karmaşık, birbirine bağlı ortamlarda faaliyet gösterdiklerinden, maliyet, kalite ve verimlilik baskısını sürekli olarak üzerilerinde hissediyor ve manuel süreçlere dayalı olarak üretim yapıyorlar. Bu da operasyonel anlamda ileriyi göremediklerinden ciddi zorlukları beraberinde getirebiliyor. GE Dijital’in yeni çözümü, performansı yönetebilecek etkili kararlar alabilmek için veriyi etkin kullanıma sunuyor.

Akıllı üretim uygulamaları, ham maddeleri son ürüne çevirecek gerçek zamanlı, fiziksel işlemlerin gerçekleştirilme sürecini yönetiyor, izliyor ve senkronize ediyor. Yeni çözüm, bütüncül bir işlem performansı yönetimi sağlamak amacıyla üretim takvimi ve ERP gibi işletme düzeyinde sistemler ile ürün ömrü yönetimi arasında koordinasyon sağlıyor. Ayrıca gerçek zamanlı bağlanabilirlik, operasyonlarla ilgili ileri görüşlülük sağlamak suretiyle maliyetin azaltılmasına katkıda bulunuyor.

Yeni çözüm birçok açıdan üreticilere katkı sağlıyor. Bunları temel kategorilere ayırmak gerekirse:

– İmalatla ilgili ileri görüşlülüğü geliştirmek ve imalattaki sıkıntıları gidermek için üretim verimliliğini artırmak.

– Son derece titiz bir “takip ve izleme” sistemi sunarak ürün güvenliği ve kalitesi sağlamak.

– Üretimin tüm aşamalarında ürünü ve işlem kalitesini takip ederek ve izleyerek verimi artırma ve kayıp oranını düşürmek olarak sıralanabilir.

GE Dijital Akıllı Üretim Yazılımı’nda Uygulamalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Cumberland, “Üretim yeri uygulamaları, GE’nin kendi üretim yerleri de dâhil olmak üzere dünyanın en başarılı üretim şirketlerinde 20 yılı aşkın süredir kullanılan en iyi uygulamaları kapsıyor” diyor. Dünyada 700’den fazla küçük ve büyük ölçekli şirketler bu çözümü kullanıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.