GE Dijital’in Yazılımları Havacılık Endüstrisinde Karbonsuzlaşmaya Nasıl Katkı Sağlıyor?

14 Haziran 2022

Qantas pilotu Kaptan David Summergreene, çeyrek yüzyılını dünya çapında yolcu jetlerini uçurarak geçirdi ve bir gün bilgisayar karşısına oturup Avustralya ulusal taşıyıcısının jet yakıtını nasıl kullandığını gösteren verilere bakarken bir aydınlanma yaşadı: “Bu verileri pilotlara, onunla en büyük farkı yaratabilecek insanlara neden vermiyoruz?” Diğer bir deyişle bu verilere sahip olmak, bir futbol koçunun verilere daylı bir oyun planı yapması ama oyun planını oyuncularla paylaşmadan bunu yapması gibiydi…

2016’da Summergreene, pilotların kokpite getirebileceği FlightPulse adlı öncü bir uygulama geliştirmek için GE Digital ile altı yıl birlikteydi. Yazılım, adımları ve kaloriyi takip eden bir tür sağlık uygulaması gibi, uçuş verilerinden türetilen bilgileri pilotlara iletmek için tasarlandı. Yazılımın en son sürümü pilotlara, inmeden önce ve sonra her uçuşu değerlendirmelerine, performanslarını kıyaslamalarına ve karşılaştırmalarına, gelecekteki uçuşları planlamalarına olanak tanıyan veriler sağlıyor.

Bugün, altı havayolunda 2.000’den fazla Qantas Group pilotu FlightPulse kullanıyor ve operatör, uygulamanın yakıt tasarrufu prosedürlerinin benimsenmesinde %15’lik bir artış sağlanmasına yardımcı olduğunu ve 6300 ton karbon emisyonunu önlediğini belirtiyor. Mart 2022’de Qantas Group, iklim eylem planında FlightPulse uygulamasının 2030 yılına kadar net karbon emisyonlarını %25 oranında azaltmaya ve on yılın sonuna kadar yakıt verimliliğini yılda %1,5 oranında artırmaya yardımcı olacak bir araç olduğunu vurguladı.

FlightPulse ve GE Digital‘in geliştirdiği diğer yazılımlar, havayollarının “mükemmel uçuş” için rotayı belirlemelerine yardımcı oluyor. Mükemmel uçuş, havayollarının en yüksek verimlilikte faaliyet göstermesine ve karbon emisyonlarını azaltmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir çabayı temsil ediyor. Endüstri, insan faaliyetlerine bağlı tüm CO2 emisyonlarının yaklaşık %2,1’ine katkıda bulunuyor ve birçok havayolu şirketi 2050 yılına kadar “net sıfır” emisyon hedeflerine ulaşmaya çalışıyor. Yakıtı akıllıca kullanmak ve tasarrufları ölçebilmek bu yolculuğun önemli bir parçası.

Summergreene, “Zamanımda çok seyahat ettiğim için çok şanslıydım ve gelecek nesillerin de bundan zevk alabilmesini istiyorum” diyor. “Hava yolculuğunun sadece verimli değil, aynı zamanda sürdürülebilir olmasını sağlamak ve hızlandırmak bizim sorumluluğumuz.”

Kaybedecek Zaman Yok

Sürdürülebilirlik Andrew Coleman‘ı da meşgul eden bir konu. Coleman, Qantas ile FlightPulse‘ı geliştiren birim olan GE Dijital‘in havacılık yazılımı işini yönetiyor. Ancak Coleman için tek bir uygulamadan daha büyük. O ve ekibi, dünyanın dört bir yanındaki havayollarının operasyonlarını daha verimli hale getirmeye yardımcı olmak için kullandığı bir dizi yazılım uygulaması geliştirdi.

Coleman, aciliyet duygusuyla çalıştığını söylüyor. Yenilenebilir enerji, enerji endüstrisinin en hızlı büyüyen sektörü haline gelirken ve elektrikli araçlar otomobil endüstrisinin geleceği olurken, havacılığın karbondan arındırılması zor oldu. Havayolları, sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) olarak da bilinen biyoyakıtları kullanmaya başlarken, SAF’ı yaygınlaştıracak altyapı da hala geliştirilme aşamasında.

Ancak Coleman, havayollarının çevre üzerindeki etkilerini iyileştirmelerine yardımcı olabilecek yazılım çözümlerinin zaten burada olduğuna dikkat çekiyor. “Sektör emisyonları azaltmak için yarışıyor” diyor ve ekliyor: “Bu hedefe ulaşmak için ihtiyacımız olan ivmeyi elde etmenin tek yolu bakım, operasyonlar ve uçuşun kendisinde zaten mevcut olan verileri işe koymak.”

Coleman, Boeing 787 gibi modern bir uçakta, 30.000’e kadar veri noktası bulunabileceğini söylüyor. Sensörler; motor performansına, iniş takımı stresine, hidrolik basıncına, cezvenin sıcaklığına ve tuvaletin sifonunun kaç kez çekildiğine kadar her şeyi takip edebilir. “Yazılımımızla elde edebileceğimiz analiz ve netlik düzeyi, uçuş başına bir avuç Polaroid enstantanesinden yüksek çözünürlüklü bir filme geçmek gibi.” diyor. “Her küçük ayrıntıyı görebilirsiniz.”

Bu ayrıntılardan bazıları basit olabilir, ancak bir araya geldiklerinde etkileri büyük. Pilotların havaalanında taksi yapmak için yalnızca bir motor kullanıp kullanmadıkları ve uçağın yardımcı güç ünitesini çalışır durumda tutmak yerine uçağı havaalanındaki güç sistemine takıp takmadıkları gibi izleme eylemleri, bir uçağın yaktığı yakıt miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.

GE‘nin havacılık, enerji ve sağlık alanlarına odaklanan üç bağımsız şirket olarak ilerlemeyi planlamasıyla birlikte, havacılık, üretim, enerji ve diğer endüstriler için yazılımlar üreten GE Dijital, yeni enerji işinin bir parçası olacak. Coleman, “Gerçek şu ki bir şeyler üretmek, elektrik üretmekten farklıdır, bu da havacılıktan farklı olan şebekeyi yönetmekten farklıdır.” diyor. “Ancak, tüm bu bunların ortasında azalması gereken ortak bir karbon ayak izi var.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.