GE Catalyst Motoruna Havacılık Oscar’larından 3D Tasarım Ödülü

26 Aralık 2019

Havacılık endüstrisinin Oscar’larıyla tanışın: Laureate Ödülleri. Küresel havacılık camiasındaki havacılık beyinlerinin ve işletmelerinin en iyilerinin bir araya geldiği, siyah kravatlıların görkemli ve afili etkinliği.GE Havacılık ise geçtiğimiz beş yılda bu ödüllerden üçünü evine götürdü. GE’nin son zaferi ise geçtiğimiz haftalarda Washington’da 62.si düzenlenen törenle geldi. GE Havacılık, GE Catalyst programının katmanlı imâlat tasarımı ve uygulamasıyla yenilikçi çalışması adına “Ticari Havacılık” kategorisinde Aviation Week tarafından ödüllendirildi.

Soldan sağa: Eric Gatlin, Jen Pinson, Brad Mottier, Paul Corkey ve Gordie Follin, GE Catalyst programı için verilen son Laureate Ödülü ile.

GE Havacılık Başkan Yardımcısı ve Ticari ve Genel Havacılık ve Entegre Sistemler Genel Müdürü Brad Mottier, havacılık endüstrisinin en yüksek onurlarından biri olan Laureates Ödüllerine layık görülmenin bir ayrıcalık olduğunu ifade ediyor. Catalyst turboprop, ticari havacılık ve genel havacılık pazarında bir mihenk taşı. Ekibin yürüttüğü bu inanılmaz iş, hiç kuşkusuz gelecekteki katmanlı imâlat motoru tasarımına ve havacılık endüstrisindeki üretim yöntemlerine ışık tutacak.

Altmış yıldan uzun süredir her yıl, Aviation Week editörleri tarafından seçilen, uzay ve havacılık alanında büyük başarılara imza atmış isimleri ödüllendiren Laureate Ödülleri’nin bu yılki kazananları, havacılık endüstrisini yarının zorluklarına cevap verecek şekilde dönüştüren ruhun ve yeniliklerin birer temsilcisi.

GE’nin Catalyst‘i 30 yıldan fazladır, Ticari Havacılık ve Genel Havacılık pazarında ilk “sıfırdan yapılan turboprop motoru” olma unvanı taşıyor. Bu motor, havacılık tarihinde karşılaşabileceğiniz herhangi bir motor üretiminde kullanılandan daha fazla katmanlı imâlatla üretilmiş parça içeriyor. Motorda, geleneksel yöntemlerle üretilen 800’den fazla parça sayısı, günümüzde yalnızca 12 katmanlı imâlat parçasına indirgenmiş durumda.

GE Catalyst Motoru

Katmanlı imâlat bileşenleri, Catalyst’in ağırlığını %5 oranında azaltırken, özel yakıt tüketiminde (SFC) %1’lik bir iyileşmeye de katkıda bulunuyor. Katmanlı imâlat sayesinde, Catalyst programı, daha az ilk parça kontrolü, daha az envanter, daha az hata payı, takım maliyetlerinde bir düşüş gibi avantajların yanı sıra, devir süresinde de azalma sağlıyor.

Textron tarafından yeni Cessna Denali’ye güç sağlamak için seçilen GE Catalyst motoru, şu anda sertifika testlerinden geçiyor. GE’nin en yeni turbopropu hayata geçirense, dünya çapında bir iş birliği. Bu iş birliğinin arkasında; Çek Cumhuriyeti, Polonya, Almanya ve İtalya’da bulunan ekiplerin yanı sıra, 1.800 mühendis ile Avrupa’daki 22 GE Havacılık tesisi bulunuyor.

Bu, GE Havacılık’ın son beş yıldaki üçüncü ödülü. Mottier (2014, İş Havacılığı/Genel Havacılık) ve GE Havacılık katmanlı imâlat öncüsü Greg Morris (2015, IT/Elektronik) de bu onura layık görüldü. Aynı zamanda, GE’nin Passport motoruyla çalışan Bombardier Global 7500 jeti de, ticari havacılık kategorisinde Grand Laureate sahibi olarak tanınıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.