GE Çalışanının 3D Baskı Hobisi Sayesinde Şirket En Gelişmiş Jet Motoru Konseptlerini Daha Kolay Anlatıyor

10 Ağustos 2022

Alex Hills, çoğu hobi sahibi insan gibi yeni bir tutku geliştirdi ve bu tutkusunu 3D baskı üzerine yoğunlaştırdı. Ardından bir yazıcı satın aldı, bazı basit baskı yapıları ile yazıcıyı kurcalamaya başladı.

GE Aviation‘da test donanımı mühendisi olarak çalışan Hills, on yıl önce internetten bulduğu planlar ile ilk genel jet motoru tasarımını yazdırdı. Kendisi bu deneyimini “Bazı rulmanlar yardımıyla dönen basit bir modeldi. Bunun havalı olduğunu düşündüm ve masama koymak için bir tane daha yazdırdım.” şeklinde anlatıyor.

Hills’in becerilerinin gelişmesiyle birlikte yaptığı projelerin zorluk derecesi de arttı. Dayton, Ohio’daki Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri Ulusal Müzesi için altı metrelik bir çift Satürn V roket kopyası inşa etmek için altı ay uğraştı. Hills, “14 yıldır orada gönüllüyüm. Eğitim ve aile etkinlikleri için STEM projeleri geliştiriyorum.” diyor. “Bu proje bana çok fazla deneyim ve teknik kazandırdı.”

Hills yıllar içinde kendini o kadar geliştirdi ki artık en gelişmiş projelerin bazıları da dâhil bu deneyimini işine entegre edebiliyor. Haziran 2021’de, CFM International‘ın şu anda hizmette olan en gelişmiş motorlardan %20 daha fazla yakıt verimliliğine sahip motorlar için teknoloji geliştirmeyi amaçlayan yeni RISE teknolojisi tanıtım programı hakkında ayrıntılı bir video izledi.

RISE projesinin bir ayağı da günümüzde jet motorlarında yaygın olan, motor fan kanatlarını kapalı tutmak yerine gövdesinin dışında tutan açık rotor konsepti. Tasarım, çapı 12 fite kadar büyük fanlar sağlayabiliyor ve potansiyel olarak motorun verimliliğini önemli ölçüde artırabiliyor. Hills, “Üzerinde çalıştığım şeyi yansıtan bir şey inşa etmek istedim. Açık fanın gerçek bir modelini oluşturmanın harika olacağını düşündüm. Bu yüzden tasarımı 3D baskı için yazılımda tersine mühendislik (ürünün kopyasını oluşturmak için tasarım ve yapı bilgilerini incelemek) yapmaya başladım.” diyor.

Hills, değil bu kadar zorlu bir mimari, daha önce asla plansız bir proje basmamıştı ama bu video talimatları yerine getirmesine yardımcı oldu. “Video size konseptin basit görüntülerini veriyor. Dışarıdaki bilgilere dayanarak motorun ne kadar büyük olacağına dair şeyleri kabaca ölçeklendirdim ve onu kullanarak bir model geliştirebildim.” diyor.

Hills önce fan üzerinde çalıştı. Çalıştığı fanın oldukça enteresan bir fan olduğunu söylüyor. En gelişmiş jet motorlarının fan kanatları bile sabit bir aralıkta olur, tıpkı evlerdeki fanın kanatları gibi ama RISE projesi bunu değiştirmenin peşinde. Hills, “Bu motorda kanal olmadığından ters itme yapabilmek için bu kanatları eğmeniz gerekiyor. Bunların motorun merkezinde döndüğünü görebilirsiniz. Bu turboproplarda kullanılan bir şey ve tam bir meydan okumaydı.” diyor.

Hills saatlerce boyutlarla uğraşıp bir tasarım ürettikten sonra, geçen sonbaharda ilk açık fan modelini bitirdi. Masasında sergilemek yerine GE‘nin Cincinnati merkezli Toplum Hizmetleri Fonu’na bağışladı ve model açık artırmada 900 dolara satıldı.

Hills‘in başarısı şirkette hızla yayılmaya başladı, GE Aviation‘ın Baş Mühendisi ve Genel Müdürü Chris Lorence‘a kadar ulaştı. Avrupa’daki bir endüstri sürdürülebilirlik konferansına hazırlanan Lorence, dinleyicilerine gelişmiş açık fanın ne olduğunu kolayca aktarabileceği bir yol arıyordu. Konsepti gösteren videolar vardı tabii ama Hills‘in modelini görünce Lorence aradığı çözümü bulduğunu anladı.

Hills yazıcısını açıp hemen işe koyuldu ve 10 gün sonra, tam gereken zamanda Lorence‘a konferansı için yeni bir model teslim etti. Hills “Daha boyası yeni kuruyordu.” diye gülerek anlatıyor.

Konferansta model tasarlandığı gibi performans gösterdi. Lorence, “İnsanlara bu teknolojilerden bahsederken neyi kastettiğimizi anlatmanın harika bir yolunu bulduk.” diyor. “Görseller ve videolar, ne hakkında konuştuğumuzu göstermek için motorun modeli gibi fiziksel bir unsur kullanmakla aynı şey değil. Özellikle de RISE açık fan gibi yenilikçi bir şey çok farklı bir deneyim. Sektörde tarihi bir başarıya imza attık.”

Hills modellerini geliştirmeye devam ediyor. Son yaptığı düzenlemelerde manyetik, çıkarılabilir rotor kanatları, statorlar ve fan kanatları için bir dişli mekanizması ve LED ışıklı motor konseptinin daha ayrıntılı bir çekirdeği yer alıyor. Hatta tamamladığı ürününün açılış kapanış sesi olarak, hizmetteki en güçlü ticari jet motoru olan bir GE90‘dan kaydedilen jet motoru sesini kullanıyor. Hills gün sonunda, bir kanat modeline bağlanacak bir pilon eki tasarlamayı planlıyor.

Lorence, “Alex ve GE’deki mühendis ekibiyle ilgili en güzel şeylerden biri, ortaya çıkarılan ürünler için böyle bir tutkuya sahip olmaları.” diyor. “Bu tutku, tasarım çalışması ve günlük zorlukların ötesinde bir şey. Buradaki insanlar geleceği inşa etme konusunda çok heyecanlanıyorlar. Alex bu coşkunun, iş yerinin ötesine nasıl ulaşabileceğinin mükemmel bir örneği.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.