GE, Blisk Üretimini Eskişehir’e Taşıyor!

26 Eylül 2013

GE - TEI Anlaşması

GE, Türkiye’deki yerel üretimi güçlendirme kararlılığını TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) ile yaptığı anlaşmayla  sürdürüyor. Anlaşma kapsamında CFM International LEAP motorlarının hayati parçası olan bliskler çok yakında TEI bünyesinde üretilmeye başlanıyor.

 

TEI’nin Eskişehir’deki fabrikasında üretimine başlanacak bliskler, kompresor disk ve palelerinin yekpare parçadan üretilmesi ile elde ediliyor ve motorun ağırlığını azaltıp yakıt verimliliği sağladığından oldukça büyük bir önem taşıyor.

Yerel uçak motoru endüstrisinde Türkiye’nin öncü kurumlarından olan TEI, bu anlaşma ile blisk üretmek üzere ihtisaslaşmış bir tesis konumuna geliyor. Teknolojik yetkinliğini daha da üst seviyeye taşıyacak olan kurumun, 200’den fazla ek istihdam yaratması ve Türkiye’nin havacılık ürünlerinin ihracat kapasitesini artırması öngörülenler arasında.

TUSAŞ Motor Sanayi ile kurulan ortaklığın, havacılık alanında ülke için bir ilk olduğuna dikkat çeken Jeffrey Immelt, “Bir ecomagination ürünü olan ve çevreye olan taahhüdümüzü vurgulayan LEAP motoru, hem yakıt, hem de maliyet verimliliği açısından uçak motor teknolojisinin gelişiminde büyük bir adımı simgelemektedir. Bu girişim Türkiye’nin 2023 vizyonunda yer alan; yerel üretimin daha da güçlendirilmesi ve ülkenin rekabet gücünün artırılması için ihracatın desteklenmesi hedefleriyle uyum içindedir” diyor.

Bu anlaşmanın TEI’yi havacılık sektöründe küresel, üstün kalite standartlarına sahip ve rekabetçi bir oyuncu olma vizyonuna daha da yaklaştırdığını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hakkı Doğankaya’nın düşünceleri ise şöyle: “TEI, Türk profesyonellerden oluşan güçlü bir ekibin öncülüğünde endüstride büyük yetkinlik kazandı. Bu olağanüstü teknolojik yeniliğin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz ve LEAP motorları için blisk üretimi sürecini başlatmak için büyük istek duyuyoruz.”

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.