GE, Bataryaları ve Gaz Türbinlerini Birleştiriyor

3 Ağustos 2017

Geçtiğimiz ayın sıcak ve rüzgârlı bir gününde Birleşik Krallık’ta yeni bir dünya rekoru kırıldı. 7 Temmuz 2017’de ülkenin enerjisinin yarısı; güneş, rüzgâr ve diğer sürdürülebilir enerji kaynakları ile karşılandı. Sadece rüzgâr enerjisi 9,5 GW enerji sağlarken bu enerji, o gün üretilen enerjinin %26,7’sine denk geliyordu.

Bu rekor, sürdürülebilir enerjinin önemini tekrar hatırlattı. Ancak yine de sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanımının da kendilerine has zorlukları yok değil. Bunun en büyük örneği ise ne kadar enerji üretilebileceğinin kesin olarak öngörülememesi. Kömür, gaz, dizel ya da nükleer enerji için çalışan mühendisler kesin hesaplar yapabilirken, güneş her zaman tepemizde ışıl ışıl parlamıyor, ya da rüzgâr her zaman esmeyebiliyor. Yine aynı şekilde beklenmeyen bir anda oldukça fazla enerji de elde edilmesi mümkün, aynen geçtiğimiz ay olduğu gibi. Fakat bu da aslında şebeke sistemleri için o kadar güzel bir haber değil çünkü bu sistemlerin çoğu düzenli ve dengeli bir akım alacak şekilde oluşturuluyor. Çok fazla ya da çok az enerji girişi, elektrik kesintilerine yol açacak arızalar meydana getirebiliyor.

Bütün bu sebeplerle GE mühendisleri bu sorunların üzerinden gelebilecek bir yöntem geliştirdi: Hibrit bir araba gibi çalışan gaz türbinleri. Bunun içinse tabii ki oldukça karmaşık bir güç yönetimi yazılımı oluşturuldu. Böylece artık bu gaz türbinleri sürekli olarak güç sağlarken bu gücün bataryalardan mı, yoksa türbinden mi geleceği yazılım tarafından en verimli şekilde belirleniyor.

Bu sistemin denenen ilk versiyonu 50 MW gücünde ve 5 dakikada tam güce ulaşabilen bir türbinin yanında 10 MW gücünde bir batarya sistemi ile kuruldu. Buradaki bataryalar tek başlarına 30 dakika boyunca şebekeyi destekleyebiliyor.

Bu teknolojinin gelişmesi, gelecekte hibrit santrallerin kurulmasını sağlayabilir. Bunun yanı sıra sürdürülebilir enerji üretimini de daha dengeli kılması da mümkün.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.