GE Başkan ve CEO’su Jeff Immelt’ten Yatırımcılara Mektup

8 Nisan 2015

jeffimmelt

Geçtiğimiz Kasım ayında RBC analisti Deane Dray, GE’deki hızlı dönüşümü anlatan bir araştırma yazısı yayınladı. Dray yazısında “Bugünlerde GE’nin konsepti ‘değişim’. GE’de, şu anda şirket tarihinin hiçbir döneminde olmadığı kadar değişiklik gerçekleşiyor” diyor. Dray ve ekibi, GE Global Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jeff Immelt’in, elde edilen gelirin yarısından fazlasını yeniyatırımlar için değerlendirdiğini, bunun da %75’ini endüstriyel teknolojiye, %25’ini ise finansal yatırımlar olarak gerçekleştirdiğini belirtiyor. . 2016’ya kadar da yatırım planlaması bu şekilde. Dray’e göre GE’nin yatırımlarını böyle değerlendirmesi hem yatırımcıların GE algısını, hem de şirketin beklenen değer artışını etkiliyor.

Her yıl yatırımcılara özel olarak yayınladığı mektubun bu yılkini yayınlayan Jeff Immelt de bu düşünceleri inkar etmiyor ve yazısında “Bazen şirketler güvenli sularda yüzer, statükoyu savunur, risk almaz ancak bu durum GE için geçerli değildir” diyor ve “Biz, GE’yi geniş bir holding’den, çalıştığı konulara odaklanmış lider bir şirket haline getirdik ve bu doğrultuda geçen yıl çok önemli adımlar attık” diye ekliyor.

Bu adımlara, GE’nin Fransız Alstom şirketini satın alması, Synchrony ile yollarını ayırması ve elektronik ev aletleri üreten işletmesini Electrolux’e devretmesi de dahil.

Dray’in de dediği gibi, Jeff Immelt, 2016 yılına kadar GE’nin portföyünü şirketin kazançlarının dörtte üçünü sağlık teknolojileri, petrol ve gaz ekipmanları, lokomotifler, uçak motoları üreten endüstriyel işletmelerden gelecek şekilde yönlendirmeyi planlıyor.

Bu hedef, GE’nin marjlarının genişlemesini ve yatırımcılara kar yoluyla 50 milyar $ geri dönüş ve 2014-2016 arasında hisse geri alımlarının paylaşılmasını sağlayabilecek.

GE’nin endüstriyel dönüşümü GE Store gibi faydaları da beraberinde getiriyor. GE’nin bütün iş kolları aynı mantıkla çalışıyor, aynı teknolojiyi kullanıyor ve aynı pazarlara erişebiliyor. GE Store şirkete daha hızlı büyüme ve daha yüksek marjlar katma değerleri sağlıyor. Sonuç olarak bu yöntem şirketin kendi iş kollarını değil de GE’yi bütün olarak daha rekabetçi kılıyor.

GE Store, şirketin jet motorlarından FAA sertifikalı alternatör almasını ve daha iyi yağ pompaları oluşturmak için bunları kullanmasını sağlıyor. Aynı zamanda denizaltı boru hatları incelemek için tıbbi görüntüleme teknolojisinin kullanılmasını mümkün kılıyor. Jeff Immelt bu konuyla ilgili “Başka hiçbir şirkette, aynı akıl çok farklı iş kollarında kullanılamıyor” diyor.

GE, aynı zamanda startup’ları da gözlemleyerek ürün geliştirme sürecini yenilemeye ve müşteri odaklılığı ilke edinerek onlara daha da yakın çalışmaya başladı. Immelt mektubunda, “Silikon Vadisi’nin girişimci ruhunu temel alarak, FastWorks isimli bir süreç başlattık ve herşeyi geçmişte GE’nin start-up olduğu zamanlara döndürdük” diye yazıyor.

Sanford Bernstein analisti Steve Winoker ise “Uzun vadeli yatırım tezimiz kültürel değişiklikleri, sadeleşmeyi ve dönüşümü esas alır.” diyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.