GE Aydınlatma Savant’a Satılıyor

5 Haziran 2020

Thomas Edison, 1878’deki güneş tutulmasının tamamını görebilmek için Wyoming’e yaptığı yolculuk sırasında, elektriğin dünyayı değiştirme gücü ile ilgili derinlemesine düşündü. Edmund Morris GE’nin kurucusu ve mucit Edison’un biyografisi niteliğindeki “Edison” isimli kitabında, batıda akan nehirlerin ve elektrikli trenler için yalvaran hasat yüklü vagonların, Edison’u iş ve ışık için elektrik enerjisinden yararlanma yolları hakkında meraklandırdığını söylüyor.

Morris, Edison’un eve döndükten sonraki 24 saat içinde, daha çok kelebek vidaya benzeyen “Elektrik Işığı” adını verdiği bir şey çizdiğini yazıyor. Edison, bir yıldan fazla bir sürede bu çizimi mükemmel hale getirip ev ve sokakları aydınlatabilecek ilk pratik ampuller üzerinde çalışmaya başladı. Bu ışıklar, merkezi bir güç istasyonundaki jeneratörlerden elektrik çeken güç şebekesi gibi Edison’un dünyayı değiştiren diğer yeniliklerine bağlandı ve yine Edison’un 1892’de kurduğu GE’de kendilerine bir yer buldu.

26 Mayıs’ta GE, aydınlatma işinde Savant Systems Inc. ile satış anlaşması yaptığını duyurdu ve sektörün yenilikçi şirketlerinden biriyle bu iş birimini birleştirdi. İşlemin finansal detayları açıklanmadı. 

Hyannis Massachusetts merkezli Savant Systems; mühendis, girişimci ve yatırımcı Robert P. Madonna tarafından 2005 yılında kuruldu. Şirket, hem yazılım hem de donanım ile aydınlatma ve akıllı evlerin geleceğini tanımlayan teknoloji ve yeniliklerle kısa bir sürede pazar lideri haline geldi. Şirketin ürünleri; akıllı aydınlatma, akıllı güvenlik, iklim sistemleri ve diğer çözümleri içeriyor. Culp, en başından beri Savant’ın misyonunun dünyanın bir numaralı akıllı ev markasını yaratmak olduğunu ve GE Aydınlatma’nın endüstri liderliğine devam edeceğinden emin olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Dünya çapında bir numaralı akıllı aydınlatma şirketi olmak, perakende ortaklarına ve tüketicilere olağanüstü değer ve güvenilirlik kazandıracak.”

2020 ortalarında tamamlanması beklenen anlaşma sayesinde Savant, aydınlatma uzmanlığı ve akıllı ev perakende pazarına erişimin yanı sıra köklü bir markanın da uzun süreli lisansını kazanacak. Ampuller ve enerji santralleri, Edison’un New York’taki ilk güç şebekesini açıp Manhattan’ın bir bölümüne elektrik sağlamasıyla GE’nin 1882’den beri süren hikâyesinin bir parçası oldu.  Bu tarihin bir bölümünde Norman Rockwell ve Maxfield Parrish, GE’nin popüler Mazda lambalarının tanıtımını yapmak üzere posterlerini resmetmişti.1935’te GE’nin ışıkları, Cincinnati’deki ilk Amerika Ulusal Beyzbol Ligi gece maçını aydınlatarak tarih yazdı. 1962’de GE araştırma mühendisi Nick Holonyak Jr., aydınlatma endüstrisini değiştiren bir atılımla GE laboratuvarındaki ışık yayan ilk diyotu (LED) icat etti. Son yıllarda şirket, sesli komutlara yanıt veren bir ampul yapmak için Google ile ortaklık kurdu. 

Elektrik üretimi ve dağıtımı, GE’nin hala endüstriyel kısmının önemli bir parçası olmaya devam ettiği için enerji sektöründe  yenilikler devam ediyor. Mühendisler, Edison’un ilk dinamolarını, dünyanın en verimli santrallerine güç veren türbinlerine uyarladılar. Üstelik Edison’un doğrudan akım şebekesi, uzak mesafeler boyunca tıpkı denizdeki rüzgâr santralleri gibi uzak kaynaklardan elektrik aktarmanın daha verimli bir hali olarak güçlü bir dönüş yapıyor. Yüksek voltajlı doğrudan akım veya HVDC olarak adlandırılan bu teknoloji, GE Yenilenebilir Enerji’nin bir parçası haline geldi.

Edison’un yaratıcılığı asırlar geçse de parlamaya devam ediyor. 2012’de, Ohio East Cleveland’daki GE Aydınlatma’nın NELA Parl merkezindeki çalışanlar, 5 adet ampul içeren 100 yıllık bir zaman kapsülünü açtı. Mühendisler, ampullerden birini temizledi, bir sokete vidaladı ve 60 valtlık güçle çalıştırdı. Ampul yumuşak bir parıltı yaydı ve teknolojiye hayat verip geliştirmeye devam eden çağın parlak yansıması oldu. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.