GE, Alstom’un Satın Alma Sürecini Tamamladı

13 Kasım 2015

GE’nin bir süredir devam eden Alstom Enerji ve Şebeke çözümleri işletmelerini satın alma süreci sonlandı ve devir işlemi tamamlandı. AB, ABD ve Çin gibi 20’den fazla ülke ve bölgenin makam onaylarıyla birlikte tamamlanan bu satın alma, GE’nin bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu en büyük endüstriyel işlem olarak kaydedildi.

Thomson Teleskop

Thomson, gözlem kulesinde bir teleskoptan bakıyor.

Aslında GE ve Alstom’un geçmişi çok eskiye dayanıyor. GE, 1892’de Thomas Edison’un sahibi olduğu Edison General Electric Company ile Elihu Thomson’nun kurduğu Thomson-Houston Electric Company’nin eşit birleşimiyle kurulmuştu. Alstom ise daha sonra 1928’de o zamanki ismiyle Alsthom GE’nin bir parçası olan Thomson-Houston Electric Company ile Fransız iki işletmenin birleşmesiyle hayatına başladı. İki şirket arasında yıllar içerisinde çokça iş birliği gerçekleşti. 19 yy.’ın iki mucidi Edison ve Thomson zaman zaman rakip, zaman zamansa ortak olarak çalıştı.

Thomson Houston Tesisi

1890’larda Edison General Electric’le birleşmesinden kısa bir süre sonra bir Thomson-Houston tesisi.

GE CEO’su Jeff Immelt, Alstom ile tamamladıkları satın alma sürecini şöyle değerlendirdi: “Alstom enerji ve şebeke çözümleri iş alanlarının satın alımı, GE’nin geçirdiği dönüşümde önemli bir adım. Alstom’un bütünleyici teknolojisi, küresel kapasitesi, kurulu gücü ve yetenekli iş gücü, endüstriyel büyümemizi daha da ileri götürecek. Yeni işlere açığız ve müşterilerimiz için enerji sektöründeki en kapsamlı teknoloji tekliflerinden birini vermeye hazırız”.

GE’nin Alstom enerji ve şebeke çözümlerini satın almasıyla birlikte oluşan ortak müşterilerin ise birçok proje kapsamında, yakın vadeli büyük faydalar elde etmesi de hedefler arasında yer alıyor. Bu projelerin başında New Jersey ve Pakistan Kombine Çevrim Santralleri, Texas’taki enerji projeleri ve Leverkusen’e bulunan Almanya birleşik ısı ve enerji projesi ile birlikte satın alma sürecinin tamamlanması sonucunda Asya’da yapılacak olan bir kombine çevrim santrali projeleri bulunuyor.

Ayrıca farklı ülkelerde bir çok büyük projeye imzasını atmış olan Alstom, Birleşik Krallık’ta bulunan iki nükleer reaktör başta olmak üzere, Orta Doğu ve Hindistan’daki projelerde kullanılan buhar türbini, buhar kazanları ve jeneratörler için de öncelikli teklif sahibi olarak adını duyurmuştur. Özellikle Hindistan’da yer alan ilk Yüksek Gerilim Doğru Akım güç transformatörünü başarıyla teslim etmiş olması, sahip olduğu gücünün en büyük kanıtı.

Yalın ve odaklanmış firma stratejisini başarıyla uygulayan GE, Alstom’un satın alınma süreciyle pekiştirdiği büyümesini GE Capital’in piyasadan 126 milyar dolarlık elden çıkarma işlemleriyle destekliyor ve GE Digital bünyesindeki yeni oluşumu ile müşterilerini en yüksek standarttaki endüstriyel çözümler ve yazılımlarla bütünleştirmeyi başarıyor. Böylece GE, mevcut pazardaki kazancını yükselterek daha güçlü finansal sonuçlar ile adından söz ettirmeye devam ediyor.

Konuyla ilgili videomuzu aşağıdan izleyebilirisiniz.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.