GE, Akıllı 3.2-103 Rüzgar Türbinini Tanıttı!

6 Kasım 2013

Akıllı Rüzgar Türbini 32103

Akıllı 3.2-103 Rüzgar Türbini alan kısıtlı sahalarda daha yüksek enerji çıktısı yaratıyor ve GE’nin güncel modeline kıyasla enerji üretiminde %5’lik artış sağlıyor. Bunların yanı sıra, enerji depolama, ileri kontrol sistemleri ve tahmin algoritmalarını entegre ediyor.

GE, güncel modeline göre enerji üretiminde %5 artış sağlayan akıllı 3.2-103 rüzgar türbinini tanıttı. GE’nin 2,5 MW filosunun güçlü performansını temel alan 3.2-103, orta ile yüksek rüzgar hızına sahip sahalarda daha fazla enerji üretiyor. 3.2-103, 70 ile 98 metre arasında değişen pervane göbeği yüksekliğinin sağladığı esneklik ile tepe yüksekliğinin sınırlandırıldığı sahalarda daha yüksek yıllık enerji üretimi gerçekleştiriyor.

 

GE Yenilenebilir İş Alanı Avrupa Genel Müdürü Cliff Harris, türbin hakkında şunları söyledi: “3.2-103 türbinimiz Avrupa ürün plaformumuzdaki yeni gelişime işaret ediyor. Özel olarak İngiltere ve İrlanda’da var olan izin sınırlamaları için tasarlanan ürünün 103 metrelik rotor çapı ve çeşitli kule yüksekliği seçenekleri ürünü kanat ucu yüksekliğinin kısıtlandığı sahalar için mükemmel bir seçenek haline getiriyor. Bunun yanı sıra entegre enerji depolaması Türkiye benzeri ülkelerde şebekeye entegrasyonla ilgili yaşanan zorlukların üstesinden gelmek için değerli bir çözüm sunuyor.”

 

Bu yeni akılı türbin, “Endüstriyel İnternet’in” gücünden rüzgar değişkenliğinin yönetimi konusunda faydalanarak sorunsuz ve öngörülebilir enerji akışı sağlıyor. Bu yeni türbinin bir diğer özelliği de komşu türbinler, servis teknisyenleri ve operatörlerle rahatça iletişim kurabilmesi. Ayrıca, bu işlemi yaparken her saniyede onbinlerce veri noktasını analiz ederek enerji depolaması ve tahmin algoritmalarını da sisteme entegre ediyor.

 

GE tarafından tasarlanmış üç adet akü destekli yazılım uygulaması, rüzgar türbinine entegre olarak rüzgar gücünden azami ölçüde faydalanma sağlıyor. Rüzgar çiftliği geliştiricileri ve operatörleri sahanın ihtiyaçlarına en uygun uygulama veya uygulama kombinasyonlarını seçebiliyor.

 

  • Ramp kontrolü: Rüzgar enerjisinin şebeke tarafından etkin biçimde absorbe edilmesini sağlar
  • Öngörülebilir güç: Kısa vadeli rüzgar gücünü 15 ile 60 dakikalık zaman dilimlerinde tahmin edilebilir hale getirir
  • Frekans düzenleme: Enerji depolama sisteminin arz ve talep değişimlerine hassasiyetle uyumu

 

Bu ileri teknoloji daha yüksek rüzgar çiftliği verimi ve üretkenlik sağlarken müşteriler için de yeni kazanım olanakları yaratıyor.

 

Yeni 3.2-103, IEC rüzgar sınıfı II standartlarına göre tasarlanmıştır ve 50 Hz uygulamaları için uygundur.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.