Gaz Türbinlerinde Yeni Uygulama Devri

16 Nisan 2018

Enerji üreticileri dinamik bir pazarda hizmet veriyorlar. Bu yüzden de rekabet güçlerini korumaları şart. GE Enerji tüm dünyada gaz türbinleri için Gelişmiş Gaz Yolu (AGP) geliştirmeleri yaparak üreticilerin rekabet gücüne destek oluyor.

GE Enerji bu konuda çalışmalara da başladı. Geçtiğimiz birkaç yılda 5 kıtadaki 39 ülkede yer alan, yılda 775 milyon dolar değerinde enerji üreten gaz türbin filosunun 4’ünde yer alan 435 ünite, AGP teknolojisi ile geliştirildi.

AGP kavramı GE Enerji için çok da yeni değil. Yaklaşık 10 yıldır GE Enerji’nin sunduğu AGP çözümleri sayesinde gaz santralleri, giderek artan enerji talebini karşılayabilecek duruma geldi. Özellikle verimliliğin ve esnekliğin çok önemli olduğu ABD ve Batı Avrupa’daki elektrik üreticileri için bu küresel çapta bir fayda! Aynı zamanda Türkiye’nin de dahil olduğu Orta Doğu, Afrika, Asya, Çin ve Doğu Avrupa gibi büyüyen sanayi pazarlarında da, endüstriyel kullanım ve şebekeye daha fazla megavat sağlamak konusunda da yine AGP ön planda.

GE Enerji’nin önümüzdeki dönemle ilgili duyurduğu 3 yeni kilometre taşı ise şöyle:

  • Türkiye’de ENKA Enerji’nin 10 GE gaz türbininde AGP teknolojisi kurulumu tamamlandı. Bunun sonucunda GE 9F gaz türbinlerinde %6 üretim artışı oldu. Ayrıca bu proje GE’nin 9F gaz türbinleri için aldığı ilk AGP siparişiydi.
  • İtalya’da, İtalya’nın en büyük ikinci elektrik üreticisi olan Edison şirketinin Candela kombine çevrim enerji santralinde GE 9F.03 gaz türbinlerine AGP yükseltmeleri yaparak performansını artırmasına yardımcı olacak. Bu yükseltmeler sayesinde tesisin üretimini %5, küresel verimliliğini ise %1 oranında artırması bekleniyor.
  • Irak’ta GE, Irak Elektrik Bakanlığı’nın (MOE) Najibiya elektrik santralindeki 4 gaz türbinine AGP yükseltmelerini yaptı. AGP yükseltmeleri yapılan bu türbinler, her sene 3 ay daha fazla çalışabilecek duruma geldi. Bu geliştirmeler sayesinde tesis, artan enerji tüketimini karşılayacak duruma geldi.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.