Galata Kulesi Pembe Oldu!

13 Kasım 2013

General Electric (GE) ve Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER), meme kanseri ve erken teşhisin önemine dikkat çekmek ve toplumda farkındalık yaratma amacıyla Galata Kulesi’nde büyük bir görsel şölen ile sıra dışı bir etkinlik organize etti.

Galata Kulesi, meme kanserine dikkat çekmek ve toplumsal farkındalığı artırmak için pembeye büründü. GE ve Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER) işbirliğiyle gerçeklesen etkinlik, başta kadınlar olmak üzere tüm kamuoyunun meme kanseri ile mücadele konusunda bilinçlendirilmesini hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda 29, 30 Ekim ve 1 Kasım tarihlerinde Galata Kulesi tamamen pembe renk ile ışıklandırıldı.

30 Ekim Çarşamba günü akşamı ise GE, küresel çapta kanserle mücadeleyi amaçlayan “healthymagination” taahhüdü çerçevesinde meme kanserini yenen kadınların, medya mensuplarının, sivil toplum kuruluşu üyeleri ve GE çalışanlarının katıldığı bir etkinlik düzenledi. Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen özel “video-mapping” gösterisinde; Galata Kulesi’nin tarihi formuna uygun olarak tasarlanan üç boyutlu animasyon videosu birden fazla projeksiyonla yansıtılarak etkileyici bir görüntü oluşturuldu. Galata Kulesi’ndeki aktiviteyi izleyenlere “erken teşhis hayat kurtarır” yazılı pembe bileklikler de armağan edildi.

Meme kanseri farkındalığına destek vermek isteyenler, üçte birinden fazlası önlenebilir olan kanser vakaları için sosyal medyada #GalataPemb başlığı altında mesajlar atarak kampanyaya katkı sağladılar. Atılan her tweet için MEMEDER’e 1 TL bağışlayan GE, toplamda 20 bin TL bağışta bulunuyor.

GE Türkiye Başkan ve CEO’su Canan Özsoy, “GE olarak onkoloji alanında sahip olduğumuz 50 yılı aşkın deneyimle, kansere karşı küresel ölçekte ve Türkiye’de mücadele ediyoruz. Çözüm üretimine ve sağlık hizmeti verenlerin hastalıkla başa çıkmalarına destek olmak amacıyla MEMEDER ile yaptığımız işbirliğine benzer nitelikte ortaklıklar kurmaya odaklanmış durumdayız. Meme kanseri, yalnızca kadınların değil, bütün toplumun sorunudur. Dolayısıyla hastalığı bir bilinmez olmaktan çıkarmak ve insanların bu önemli konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlamak kritik bir nokta. Kadınlar düzenli kontrolden geçerek, doktorlarıyla iletişim kurarak, göğüs taraması yaptırarak ve yaşam tarzlarında radikal değişiklikler gerçekleştirerek göğüs kanserinin gelişimini etkileyebilecek güce sahipler. MEMEDER ile birlikte bu mesajın yayılmasını sağlayarak, Türkiye’deki tüm kadınlara ailelerinden de destek alarak bu konuda harekete geçmeleri için güç vermeye odaklanmış durumdayız,” açıklamasını yaptı.

GE Healthcare, Eylül 2011’de toplam Ar-Ge bütçesinin 1 milyar ABD dolarını, gelecek beş̧ yıl boyunca ileri kanser teşhisi ve moleküler görüntüleme kapasitesinin yanı sıra biyofarmasötik ilaç üretimi ve kanser araştırması alanında dünya standartlarında teknolojilerin geliştirilmesine ayıracağını duyurmuştu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.