Fabrikaların Geleceği 3D – I

23 Temmuz 2019

New York, geçtiğimiz yıl sıra dışı bir sergiye sahne oldu. GE’nin ilk “3 Boyutlu Sanayi Zirvesi” kapsamında düzenlenen sergideki 3D tasarımları soyut sanat eseri, hatta gelişmiş bir medeniyetin ürünleri olarak tanımlamak mümkün. Serginin giriş kapısında sergilenen Alman tasarımcı Ralf Holliers’ın bisikleti de bunlardan biri. Siyah bisikletin bağlantı parçalarını süsleyen metal aksamlar yüzyıllar öncesinin el işçiliğinden esintiler taşıyor. Fransa Bisiklet Turu’nun belirlediği standartlardan da hafif, titanyumdan yapılmış bisiklet tümüyle üç boyutlu (3D) teknoloji ile imal edildi.

Holiers gibi geceye katılan 300’ü aşkın katılımcı, katmanlı imalâtın potansiyeline ve geleceğine güvenle bakıyordu. Jet motoru tasarımcıları, otomotiv mühendisleri, fizikçiler ve hatta roket bilimciler; “Katmanlı İmalat” teknolojisindeki son gelişmeleri ve giderek artan potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmak, deneyimlerini paylaşmak için bir araya geldiler. Zirveye katılanlar, örneğin, Boeing’in Katmanlı İmalat Lideri Kim Smith, şirketinin geçen yıl dünya çapındaki müşterilerine ve hatta Uluslararası Uzay İstasyonu’na 3D yazıcılarda üretilmiş 60 binden fazla parça sunduğunu duyurdu.

3D yazıcıların sanayide devrim yaratacak potansiyeli, son yıllarda General Electric gibi kuruluşların metal malzemelerin kullanımını sağlayan teknikleri geliştirmesiyle büyük aşama kaydetti. Yeni teknoloji sayesinde tasarımcılar karmaşık metal parçaları bir bilgisayar dosyasından elde eder hale geldiler. GE, 2010 yılından beri 3D yazıcı teknolojisi üzerinde araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütüyor. GE Havacılık mühendislerinin jet motorları için son derece etkili ve verimli bir yakıt nozülü geliştirmesiyle başlayan araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra şirket satın almalarla GE’nin katmanlı imalât alanındaki toplam yatırımı 3 milyar dolara yaklaştı.

Bu amaçla GE; Katmanlı İmalat iş kolu için, 3D yazıcılar üreten Concept Laser şirketinin çoğunluk hisseleriyle, hem 3D yazıcı üretip hem de bu yazıcılarda kullanılan özel metal tozlarını imal eden Arcam şirketinin tamamını bünyesine katarak bu alana yatırım yaptı.

Strong yet light

The ribs of the "isogrid conical frustum" in this additively made engine casing create extra structure while making the casing extremely lightweight. #IndustryIn3D

Posted by GE on Thursday, May 3, 2018

GE gibi firmaların ürettiği devasa 3D üretim teknolojilerinin maliyeti 1 milyon doların üzerinde. Bu makineler uçakların en hassas elektronik cihazlarının bulunduğu burunların, jet motoru gibi değeri yüksek parçaların üretiminde kullanılıyor. Bu tür makinelerde ergitilmiş metal kullanılıyor. Yazıcılardan püskürtülen erimiş metal oksijenle birleştiğinde patlayabileceğinden, üretim ortamının güvenliği için önlemler alınıyor. Üretim havası alınmış ortamlarda kalın camekânlarda insandan uzak olarak gerçekleştiriliyor.

GE aynı zamanda ABD’nin Massachusetts kentindeki Burlington kentinde 2016 yılında kurulan Desktop Metal’in ana yatırımcılarından biri. Teknoloji girişimcisi Ric Fulop’un, “3D yazıcı” kavramını ilk ortaya atan Emmanuel Sachs dahil 4 MIT profesörü ile birlikte kurduğu şirket, “Stüdyo” adını verdiği 120 bin dolar satış fiyatlı prototip çıkarma amaçlı metal 3D yazıcı piyasaya sürdü. Desktop Metal, üretim için de bir model geliştirdi. Dünyanın kitlesel üretim yapabilen ilk metal 3D yazıcısı olarak lanse edilen “Production” adındaki makine, metal tozunu dijital dosyanın gösterdiği desende 50 mikronluk katmanlar halinde püskürtüyor ve katmanlar arasında yapıştırıcı malzemeyi tek yönde yerleştiriyor. Desktop Metal’in piyasa değeri bu iki katmanlı imalât sisteminin piyasaya sunulmasıyla 1 milyar doları aştı.

Manufacturing jewelry

Whether it's making tough industrial parts or intricate jewelry, the flexibility of additive manufacturing always defies expectations. #IndustryIn3D

Posted by GE on Thursday, May 3, 2018

Gelecek hafta “Fabrikaların Geleceği 3D” yazı dizimizin ikinci kısmında etkinlikte konuşulanları sizinle paylaşacağız.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.