Fabrikalarda Sanal ve Artırılmış Gerçeklikler – III

14 Kasım 2017

Yazımızın üçüncü ve son bölümünde sanal gerçeklik teknolojilerinin üretimde yaratacağı değişikliklere, hayatın farklı alanlarında nasıl karşımıza çıkabileceğine ve ekonomik boyutlarına göz atıyoruz.

Sanal Gerçeklik Üretimde Neleri Değiştirecek?

Sanal gerçeklik uygulamaları hemen hemen bütün küresel endüstriyel üreticiler için fuarlarda oldukça yaygın şekilde kullanılacak.

Şirketler endüstriyel amaçlı uygulamalarda akıllı yeni teknolojiler inşa etmek için sanal gerçeklik uygulamalarını kullanacak.

Kullanıcılar web tabanlı sistemlerle, fabrikaların fiziksel sistemlerinde bilgi paylaşabilecekler.

İmalat süreçleri daha esnek bir hal alacak ve ekonomik üretimler için küçük parti boyutlarında üretime izin verilecek. Robotlar ve akıllı ürünler, bu esnekliği sağlamak için kararlar alacak ve birbirleriyle iletişim kuracak.

Robotik makineleri işleten otomatik lojistik sistemler, kendi üretim ihtiyaçlarına göre ayarlanacak.

Hayatın Her Yerinde Sanal Gerçeklik

Sanal gerçekliğin gelecekte hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olması bekleniyor. Şu anda birçok simülasyon ortamında sanal gerçeklik kaskları kullanılıyor.

Sanal Gerçeklik
Sanal gerçeklik, endüstrinin yanı sıra tıpta da kullanılarak pek çok fayda sağlayacak.

Sağlık: Henüz tecrübe sahibi olmayan bir doktorun sanal gerçeklik ortamında sanal hastayı ameliyat ettiğini düşünün.

Seyahat: Yaz tatiliniz için plan yapacaksınız. Gideceğiniz oteli sanal gerçeklik gözlükleri ya da farklı bir aksesuar ile 360 derece gezmeye ne dersiniz?

Endüstri: Pilot değilsiniz ancak neyiniz eksik? Kokpitte sanal olarak uçtuğunuzu düşünün.

Eğitim: Büyük bir topluluğa sunum yapacaksınız. Sanal olarak oluşturulmuş bir gruba sunum yaparak stres atamayı istemez miydiniz?

Oyun: Oynadığınız oyundaki karaktere artık daha yakınsınız. Sizi kovalayan bir canavarı kafanızı arkaya çevirdiğinizde görüyorsunuz

Farklı Türden Gerçekliklerin Ekonomisi

Aslında, sanayi bu yeni oyuncaklara başlarda pek sıcak bakmamıştı. Birçok şirket sanal gerçekliğin faydalarını sorgulamış, değişken ve çok bileşenli üretim ortamında bir işe yaramayacağını iddia etmişti. Ancak tıpkı dokunmatik ekranlar ve mobil cihazlar gibi, sanal gerçeklik de üretim sektöründe rüştünü ispatladı.

PWC tarafından 2016 yılı başında yapılan bir araştırma, ABD’li üreticilerin üçte birinden fazlasının sanal gerçekliği şimdiden kullanmaya başladığını ya da önümüzdeki üç yıl içerisinde kullanmayı planladığını ortaya çıkardı. Araştırmalar, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik piyasasının 2025 yılı itibarıyla 95 milyar dolara ulaşacağını gösteriyor.

Sanal Gerçeklik
Sanal gerçeklik aksesuarları arasında en çok bilineni farklı amaçlarla kullanılan gözlükler.

Marketsandmarkets.com tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göreyse sadece artırılmış gerçeklik (AR) pazarının ABD’de 2023 yılında 61,39 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. 2016’da bu rakam sadece 2,39 milyar dolar düzeyindeydi. CES 2017’nin başlıca gündem konularında da bu yıl AR teknolojileri ve artan kullanım alanları geliyor. AR pazarında başlıca oyuncular ise raporda şöyle sıralanıyor:

* Google (ABD)
* PTC (ABD)
* Microsoft (ABD)
* Wikitude GmbH (Avusturya)
* DAQRI LLC (ABD)
* Zugara (ABD)
* Blippar (İngiltere)
* Magic Leap (ABD)
* Osterhout Design Group (ABD)

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.