Eve Dönüş: Göklerin Kraliçesi Emekliliğe Uçuyor

9 Temmuz 2019

GE Havacılık’ın orijinal Boeing 747 Simülasyon uçağı son uçuşunu Kaliforniya Victorville’deki Uçuş Testi Operasyonu’ndan, Arizona Tucson’daki Pima Hava ve Uzay Müzesi’ne yaptı. Bağışlanan uçak, dünyanın en büyük havacılık ve uzay müzelerinden biri olan bu müzede 350’den fazla tarihi uçağın arasına katılacak.

Uçak, aktif olarak hizmet veren en eski 747’ydi; 17 Ekim 1969’da montaj hattından çıktı ve 3 Mart 1970’de Pan American World Airlines ile ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Clipper Ocean Spray olarak da anılan uçağı Pan Am 21 yıl boyunca uçurduktan sonra, 1992 yılında GE Havacılık satın aldı. Uçak, toplam 90.000 saat süreyle 19.251 kez uçuş gerçekleştirdi.

Yolcu uçağından uçan bir simülatöre dönüşme sürecinde; koltuklarının sökülmesi, uçuş testinin yapılması için sol kanadının ve kuyruğunun güçlendirilmesi ile veri sistemlerinin kurulması dâhil olmak üzere önemli birçok değişiklik yapıldı. Uçak, 11 farklı motor modeli ve 39 motor yapısı üzerinde kritik uçuş verileri sağladı. Bu veriler GE90, GEnx ve Engine Alliance GP7200, bölgesel jetler için CF34 motorları, CFM56 ve LEAP gibi dar gövde motorları ve iş jetleri için Passport gibi geniş gövdeli motorlarları da kapsıyordu.

2010 yılında GE, Japon Hava Yolları’ndan İtiş Testi Platformu (Propulsion Test Platform – PTP) haline dönüştürülen bir B747-400 uçağı satın aldı. GE’nin CF6-80C2 motorları ile güçlendirilen yeni İtiş Testi Platformu, eski uçan simülatöre kıyasla daha iyi özellikler ve geliştirilmiş entegre sistemler sunuyor. İtiş Testi Platformu; LEAP ve GE9X motorları için uçuş görevlerinde kullanılıyor. Bu da Boeing 747 Uçan Simülasyon uçağının emekliye ayrılma vaktinin geldiğini gösteriyor.

İşte Göklerin Kraliçesi’nin müzedeki emekliliğine doğru son yolculuğu.

Placeholder image
Tekerler son kez piste değiyor.
Placeholder image
Lütfen Göklerin Kraliçesi’ni bekleyin… Majestelerinin geçişi, Pima Havacılık ve Uzay Müzesi’ne giden yolda biraz trafiğe neden oldu.
Placeholder image

Orijinal Uçuş Test Operasyonları pilotu Gary Possert uzunca bir süredir Göklerin Kraliçesi’nin hurdaya çıkarılmasındansa bir müzede inzivaya çekilmesini umuyordu.

Dileği de böylece gerçekleşmiş oldu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.