Ev Kalbin Olduğu Yerdir: EKG Cihazı Hastaların Kalp Rahatsızlıklarını Her Yerden İzlemelerine Yardımcı Oluyor

8 Eylül 2022

 Tom Langer gecenin bir yarısı kalp çarpıntısıyla uyandığında bir şeylerin ters gittiğini anlamıştı. Güneydoğu Wisconsin’deki evinin yakınındaki acil servise gitti ve burada kendisine, inme riskini artıran ve kan pıhtılarına yol açabilecek düzensiz bir kalp atışı olan atriyal fibrilasyon teşhisi kondu.

Kardiyoloğu, kalbini normal ritmine döndürmek için ilaç yazdı. Ancak önümüzdeki birkaç ay boyunca Tom, acil bir tehlike altında olup olmadığından emin olmamasına neden olan birkaç düzensiz aritmi hırıltı atağı daha yaşadı. Her seferinde acil servise tekrar gitti.

Tom, “Kan basıncım ve kan basıncı birimim bana kalp atış hızım hakkında bir fikir verirdi ama ritmin tam olarak ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu” diyor.

Tom bu belirsizliği sinir bozucu buldu. Tom’un oğlu Mark Langer, GE Healthcare‘de EKG Ekosistemlerinden emekli genel müdür ve burada dijital çözümlerden, tanısal kardiyolojide ortaklıklar kurmaktan sorumluydu. Birkaç yıl önce Mark, babasına evde kalp atış hızını izlemesi ve normal kalp atış hızı, hızlı kalp atış hızı ve atriyal fibrilasyon arasındaki farkı kolayca anlaması için bir çözüm önerdi: AliveCor‘un KardiaMobile kişisel elektrokardiyogram (EKG) cihazı. Bu çözüm hayatının dönüm noktasıydı.

Tom, “İlk aldığımda kalbimi günde üç, dört, beş, altı kez kontrol ederdim. Gerçekten çok endişeliydim ve ona bakarak iyi olduğum mesajını görmek bana güven veriyordu.” diye hatırlıyor.

Raporları her randevuda kardiyoloğuna gösterirken, Mark sahnenin arkasında cihazdan gelen verilerin gücünü fark etmeye başladı.

Mark, “İster AliveCor’un ister herhangi bir hastanedeki EKG makinesi olsun, EKG makineleri oldukça kullanışlılar. Kardiyologlar zaman içinde EKG’lere bakabildiklerinde anlatmaya başladıkları hikâye çok daha güçlü oluyor” diyor.

Sadece bir sorun vardı: Hastaların KardiaMobile cihazlarındaki verileri randevulara getirmeleri veya kardiyologlarına e-postayla göndermeleri gerekiyordu. Veriler değerli olsa da resmi hasta kaydının bir parçası değildi.

Mark, GE Healthcare‘deki eski görevinde hastalara evde kalp rahatsızlıklarını daha iyi yönetmeleri için teknoloji sağlayarak hastaneye yatış sayısını azaltmak amacıyla, hastaneden eve bakım sürekliliğinin nasıl güçlendirileceğini araştırmak için ekiplerle birlikte çalışmıştı. Bu yılın başlarında GE Healthcare, AliveCor‘u tam da bunu yapmak için kilit bir ortak olarak tanımladı ve bu hafta GE Healthcare ve AliveCor ortaklıklarını genişletti. AliveCor‘un EKG cihazlarıyla entegre olan hastalar, işverenler, ödeme yapanlar ve sağlık hizmeti sağlayıcıları için abonelik hizmetleri geliştirmek üzere kullanılacak olan yeni F Serisi finansmanı GE Healthcare tarafından yönetiliyor.

AliveCor’un onaylı yapay zekası 510(k) kullanılarak hastane ortamının dışındaki bir hasta tarafından evde veya hareket halindeyken KardiaMobile 6L EKG cihazında alınan tıbbi dereceli EKG’ler, doktorların görüntülemesi ve değerlendirmesi için artık doğrudan GE Healthcare‘in MUSE Kardiyak Yönetim Sistemi’ne teslim edilebilir. İş akışı GE Healthcare‘in gelişmiş, 510(k) onaylı EKG yorumlama algoritmalarının verileri analiz etmesine olanak tanıyacak ve veriler MUSE’a entegre edildikten sonra doğrudan elektronik tıbbi kayıtlara yayılacak. Doktor, hastanın en son KardiaMobile 6L EKG’sini önceki EKG’lerle veya diğer ilgili sonuçlarla karşılaştırabilir ve bakımın sürekliliği yoluyla tanısal yetenekleri genişletebilir.

Bu ortaklık sayesinde doktorlar, mevcut iş akışları dahilinde güvenilir hasta verilerine erişebilir, bu da tanısal güvenlerini artırmaya yardımcı olur ve hastalara proaktif olarak etkili bir şekilde bakma yeteneğini geliştirir. Bu sayede Tom Langer gibi hastalar, evde veya herhangi bir yerde kendi bakımlarını yönetme konusunda artan güvene sahip olacaklar.

Mark, “Verilerin entegrasyonu nihayetinde kardiyak ataklarla bağlantılı hastaneye yatış sayısını azaltmayı amaçlıyor” diyor.

Mark, “Hastaneden eve konsepti kalktı” diyor ve ekliyor: “AliveCor cihazı hakkında konuştuğumuz bazı müşteriler, AliveCor verilerinden görmeleri gerekenleri görebiliyorlarsa hastalarının klinik ortama gelmek zorunda kalmalarını önleyebileceklerini düşünüyorlar.

Mark, hastanedeki bir makinede yapılan EKG’ler veya ayaktan izleme gibi bir doktor tarafından reçete edilen geleneksel tıbbi cihazların, hastanın kalp ritmine ilişkin önemli görüşler olduğunu söylüyor. Bununla birlikte uzak KardiaMobile 6L EKG cihazı hem hastalar hem de doktorlar için tamamen farklı bir pencere sunuyor. Çünkü hastalar her zaman düzenli olarak ölçüm alabiliyorlar.

Mark, “Öngörülen izleme değerinin çoğu doktorun teşhis amacındandır; hastaya doğrudan bir şekilde hizmet etmesi amaçlanmamıştır. Çünkü hasta, atriyal fibrilasyonu hakkında gerçek zamanlı olarak geri bildirim almıyor” diyor ve ekliyor: “En uzun izleme süresi genellikle 30 gündür, bu da yılın geri kalanında hiç izlenemeyeceğiniz anlamına gelir. Bu izleme periyodları arasında kalbinizde çok fazla değişiklik olabilir.

AliveCor, KardiaMobile 6L’yi 2019’da tanıttı. Bu, atriyal fibrilasyonun ve diğer kalp ritmi koşullarının etkin bir şekilde saptanması için FDA onaylı ve AI (Artificial Intelligence, Yapay Zeka) özellikli ilk tüketici EKG platformudur. Cihaz, hastanın cep telefonundaki veya tabletindeki bir uygulamaya kablosuz olarak bağlanıyor. Hasta, kalp atış hızını 30 saniye boyunca kaydetmek için parmaklarını cihaz üzerinde nazikçe tutuyor veya bacağındaki bir noktaya bastırıyor. Bu sayede uygulama, kullanıcının kalp atış hızının normal olup olmadığını veya atriyal fibrilasyon tespit edilip edilmediğini anında bildiriyor. Veriler depolanıyor, böylece kullanıcıların kalp ritmi geçmişlerini zaman içinde görmeleri ve aritmi kalıplarını daha iyi anlamaları kolaylaşıyor. Dünyanın tek altı uçlu kişisel EKG cihazı olan KardiaMobile 6L’nin ticari olarak temin edilebilen diğer tek uçlu kişisel EKG’lerden daha hassas ve daha spesifik olduğu, doktorlar ve hastalar için daha iyi veriler sağladığı saptanmıştır. AliverCor, KardiaMobile 6L’nin tek uçlu kişisel cihazlardan daha üstün olduğunu söylüyor.

Emekli olmadan önce bir tıbbi cihaz üreticisi için çalışan Tom, tıbbi cihaz kullanan bir kalp hastası olacağını ya da kamp, yelken ve körling gezilerine birlikte gittiği oğlunun verilerinin elektronik tıbbi kayıtlarına girmesini sağlayan GE Healthcare ekibinin bir parçası olacağını asla hayal etmemişti. Atriyal fibrilasyonunu proaktif olarak yönetmesine izin veren tıbbi gelişmeler için minnettar olduğunu söylüyor.

Tom, “Geçmişte yapabildiğim tek şey ilaçlarımı almak ve takip randevularıma gelmekti” diyor ve ekliyor: “KardiaMobile bana bir miktar kontrol ve sürece katılıyormuşum gibi hissetmemi sağladı. Bu da kendime olan güvenimde büyük bir fark yarattı” diyor.

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.