Erken Ziyaret: Bir Ailenin Hikayesi

10 Ocak 2018

Natalie Ray, 2017’nin Eylül ayında göğüs kafesinin alt tarafında bir ağrı hissettiğinde ikinci çocuğuna 28 haftalık hamileydi. Önce hazımsızlık olduğunu düşündü fakat ağrı gece boyu uyutmayınca doktorunu aradı. Kendisine vakit kaybetmeden Maryland, Annapolis’te bulunan Anne Arundel Tıp Merkezi’ne (AAMC) gelmesi söylendi. Tıp merkezine vardığında doktorlar çeşitli testler yaptılar ve karaciğerinin tehlikede olduğunu fark ettiler. Kendisine, genellikle acil doğum yapılmasını gerektiren ciddi bir hipertansiyon komplikasyonu olan HELLP sendromu teşhisi konuldu. Ray, “Günün sonunda durum iyi gözükmüyordu.” diye hatırlıyor. “Tek çözüm bebeği çıkarmaktı.”

Bebekler 28. haftada küçük bir patlıcan boyutundadır. Gözlerini kırpabilirler fakat gelişimlerinde kat edilmesi gereken daha çok yol vardır. Ray’in kızı Kennedy de acil bir sezaryen ameliyatıyla dünyaya geldiğinde yirmi sekiz haftalıktı ve sadece 0,822 gram ağırlığındaydı.

Sağlık ekibi Kennedy’yi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’ne (NICU) yetiştirip bebekler için kusursuz bir iyileşme mikroortamı yaratan ve radyan ısıtıcı görevi gören bir kuvöze yerleştirmeden önce Ray, kızını sadece bir anlığına görebildi. Ray bu konuda şunları söylüyor:”Kennedy’yi NICU’da görebiliyorduk fakat çok kırılgan olduğu için onu kucağımıza almadan önce günlerce beklememiz gerekti. Kennedy’yi, ilk çocuğumuz Parker ile kıyaslayınca ne kadar küçük olduğuna inanamıyorduk.”

Yenidoğan Kennedy, Giraffe OmniBed içinde tedavi edildi.

Doğumdan önce rahim, ceninin vücut sıcaklığını anneninkinden yarım Santigrat derece kadar yüksek olacak şekilde ayarlamaya yardımcı olur. Zamanında doğan bir bebeğin normal sıcaklığı doğumdan sonra genellikle 36,5 ile 37 Santigrat derece aralığında olur. Fakat erken doğan bebekler bunu gerçekleştirmekte güçlük çeker. Çalışmalar, 36 Santigrat derecenin altındaki her derece için bebeğin sağ kalma oranının yüzde 28 oranında düştüğünü gösteriyor.

Kennedy’nin kullandığı Giraffe OmniBed adlı kuvöz ve ısıtıcısı, doktorların doğru ortamı sağlamalarına ve dokunma ve taşıma miktarını minimuma indirmelerine olanak sağladı. Makine, Mike Mills (kendi prematüre doğan oğlu da bu makineden faydalandı) gibi GE mühendisleri tarafından geliştirildi. Mills şöyle diyor: “Ekipmanı tanıyorum ve nasıl çalıştığını biliyorum. Fakat çalışırken hiç görmemiştim. Şimdi kendi çocuğum için kullanıyorum. Kullanana kadar değerini anlamıyorsunuz.”

GE Sağlık Anne-bebek Bakımı Genel Müdürü Tammy Noll’un kendine has bir bakış açısı var: “Zamanında doğan bir bebeğin beynini karnabahar gibi düşünebilirsiniz. Sıktığınızda şekli değişmez fakat erken doğan bebeğin beyni kil gibidir, her hareket ve dokunuş serebral palsiye, körlüğe veya ince motor becerilerinde sorunlara yol açabilecek negatif bir etkiye sebep olabilir.”

Kennedy, hayatının ilk 45 gününü, onu sıcak tutan, ısı derecelerindeki oynamaları minimize eden ve bağlı olduğu beslenme tüpleri ve damla antibiyotik borularından oluşan yerde hayatta kalmasını sağlayan Giraffe’ın içinde geçirdi.

Kennedy, Giraffe’ın yarı saydam kubbesinin altında dinlenirken ebeveynleri her gün NICU’da saatler geçirdi. AAMC, NICU’da navigatör hemşire olarak çalışan ve Ray ailesini oldukça net hatırlayan Polly White: “Bir ailenin NICU’da geçirdiği zaman duygusal olarak çok inişli çıkışlı olabilir. Bu strese ek olarak evde Natalie’nin bakması gereken bir bebeği daha vardı fakat o, zamanını dengeleme konusunda harika bir iş çıkardı. Kennedy birkaç aksilik yaşadı ancak yine de onu Cadılar Bayramı için tam zamanında evine göndermeyi başardık.”

Bebek Kennedy, doğduğunda sadece 0.822 gram ağırlığındaydı. GE’nin geliştirdiği Giraffe Omnibed sayesinde büyüyüp güçlendi ve daha iyi olmaya devam ediyor.

Ray “NICU sağlık ekibi harikaydı ve son derece anlayışlıydı.” diyor. “AAMC NICU ekibi, aile merkezli bakım üzerine odaklanıyor. Bu da Kennedy henüz hastanedeyken onunla bağ kurmak için muhteşem bir yoldu. Hastaneden taburcu edilip bebeğiniz olmadan eve gitmek korkunç bir duygu fakat en iyi bakımı aldığını bilmek sizi bir nebze olsun teselli ediyor.”

Kennedy her yıl dünyada gebeliğin 37. haftasından önce erken doğum ile dünyaya gelen 15 milyon bebekten biriydi. Erken doğum, ABD’de bile halen ciddi bir sorundur ve bebek ölümlerinin başlıca sebebidir. Fakat teknolojik gelişmeler ve prematürite üzerine gelişen bilgi tabanı, ihtimalleri prematüre bebeklerin lehine olacak şekilde artırıyor. Son 10 yıl içinde, kurtarılan en küçük bebeğin ağırlığı 550 gramdan 350 grama taşındı ve kurtarılan en genç bebek 26 haftadan 22 haftaya geriledi.

Kennedy’nin NICU’daki düzeneği ebeveynlerinin onunla her gün saatlerce vakit geçirmesine olanak sağladı.

GE Sağlık’tan Noll, işinin 50 yıldan uzun süredir anne-bebek bakımı endüstrisinin bir parçası olduğunu belirtiyor. Giraffe OmniBed gibi makinelerin “Giderek daha küçük bebekleri kurtarmaya yardım ederek” önemli bir rol oynadığını söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Isıtıcı ve kuvözü tek sistem haline getirerek hareket ihtiyacını azalttık. Acil bir prosedürün gerekmesi durumunda, basitçe üst kapağı açıp yan tarafları katlayabilir ve prosedürü hemen yatağın üzerinde gerçekleştirebilirsiniz.”

Neyse ki Kennedy için herhangi bir prosedür gerekmedi. NICU’dan ayrıldığında 1 kilo 530 gram ağırlığındaydı. Yakın gözlem altında tutuluyor fakat her geçen gün büyümeye ve güçlenmeye devam ediyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.