Enerjinin Geleceği

13 Kasım 2018

Bir insan için sağlık en önemli şeydir. Yıllarca sağlık endüstrisinde çalışan biri olarak bu endüstrinin dünyanın en önemli yapı taşı olduğunu düşünürdüm. Ancak 2011 yılında ülke CEO’luğuna geldikten sonra enerji endüstrisini daha yakından takip edip işin içine girince ve Sabancı Üniversitesi’nde de bu alanda master yapınca aslında her şeyin arka planındaki gizli aktörün enerji olduğunu fark ettim. Sonuçta, dünyanın en başarılı tarama teknolojisini de geliştirmiş olsanız enerji olmadan onu çalıştırabilmeniz mümkün değil. Dolayısıyla elektriğin olmadığı, enerjinin verimli ve temiz kullanılmadığı bir dünya sürdürülebilir bir geleceğe sahip olamaz.

Bu yüzden GE olarak enerji ile ilgili tüm konulara, bu hassasiyetle yaklaşıyoruz. Her zaman söylediğimiz şey: “Biz dünyanın önemli sorunlarının çözümü için varız.” Konunun ne olduğu önemli değil; finansman olabilir, enerji olabilir, sağlık olabilir, ulaştırma olabilir.

Türkiye’deki yolculuğumuza da 1948 yılında başladık, güçlü ortaklıklar kurarak yerlileşme çalışmalarımıza ivme kazandırdık ve kazandırmaya devam ediyoruz. Teknoloji ve yerel kapasite konularına yatırım yaparak güvenilir elektrik, sağlık ve ulaşım gibi konularda ülkemizin en önemli projelerine çözümler sunuyoruz. Ayrıca Türkiye’nin kurulu enerji gücü kapasitesinde %25 paya sahip olarak, enerji pazarındaki kilit oyunculardan biri olma özelliğini de taşıyoruz.

Enerji alanında ülkemizde iki büyük fabrikamız var. Bir tanesi, alanında ihracat şampiyonu olan ve yaklaşık 700 kişiye istihdam sağlayan Gebze’deki güç transformatörleri (trafo) fabrikamız. Diğeri ise geçtiğimiz yıl faaliyete geçirdiğimiz, İzmir Bergama’da yer alan ve yaklaşık 400 çalışanıyla rüzgâr türbin kanadı üreten fabrikamız. Açılışının üzerinden henüz bir yıl geçmesine rağmen bu fabrikamızda 200’ün üzerinde rüzgâr türbin kanadı üretildi ve ilk üretilen kanatlar 14.000 km uzağa, Avustralya’ya ihraç edildi.

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra bir taraftan da kömür santrallerinin daha verimli çalışabilmesi için teknolojiler üretiyor ve bunları ülkemize getiriyoruz. Örneğin, bölgenin en verimli kömür santraline GE teknolojileri güç veriyor. Bundan dolayı büyük gurur duyuyoruz.

Biz, enerji denildiğinde aklınıza gelen her yerdeyiz. Elektriğin üretiminde, iletiminde, dağıtımında uzun yıllardır varız ve şimdi de depolanması için çalışıyoruz.

Peki bu çalışmalar nasıl gelişmelerle mi sonuçlanıyor?

GE Rezervuar teknolojimiz ile konteyner büyüklüğünde bir alanda enerji depolanmasını mümkün kılıyoruz. Böylece GE Rezervuar çözümü, yaklaşık 26 tonu bulacak toplam lityum iyon pil kapasitesi sayesinde 4MW’ten daha fazla enerjiyi saklayabiliyor. GE Rezervuar’ın şebekeye entegre edilmesiyle birlikte de, “kesintili” kullanılan yenilenebilir enerjiyi “tam zamanlı” yenilenebilir enerjiye dönüştürüyoruz. Bu sayede üretilen enerjiyi, düşük talep durumunda Rezervuar’da depolarken talep doruğa ulaştığında ise dağıtılabilir hale getiriyoruz. Aynı zamanda güneşten ve rüzgardan ürettiğimiz enerjiyi, güneş ve rüzgar yokluğunda bu depolama teknolojisi sayesinde kullanabiliyoruz.

Daha verimli bir enerji üretimi, aktarımı ve dağıtımı için kilit unsurun dijitalleşme olduğunu düşünüyorum. Ülkemizin de bu değişimi ve dönüşümü mutlaka yakalaması lazım. Şu anda bu akımı %100 yakalamış hiçbir ülke yok, dolayısıyla bu konuda hızlı adımlar atarsak hem dışa bağlılığımızı azaltabilir hem de enerjiyi verimli kullanarak maliyetlerimizi kısabiliriz.

Önümüzdeki 25 yılda boru hatları, demiryolu sistemleri ve yollar dâhil olmak üzere son kullanıcılara enerji kaynaklarının çıkarılması ve iletimi için 25 trilyon dolar yatırım yapılması öngörülüüyor. Son kullanıcı verimliliği için de 22 trilyon dolarlık yatırım yapılması bekleniyor. Teknoloji sayesinde elektrik üretiminde kullanılan yakıt miktarının %1 azalması ise 15 yılda 66 milyar dolar tasarruf demek. Bu da ülkenin geleceği için neden teknolojik dönüşümün çok önemli olduğunu gösteriyor. Yapılacak bu büyük yatırımlarda %1’in gücünü hatırlamak ve teknolojinin bize sunduğu fırsatları değerlendirmemiz gerekiyor.

General Electric olarak yaklaşık 130 yıldır her alanda yenilik üretiyoruz. Biz, ülkemizin kalkınması, rekabet gücünü artırması, daha az kaynakla daha fazla sonuç üretebilmesi için 2 bini aşkın çalışanımız ile tüm iş birliklerine hazırız.

Konu ile ilgili tüm sorularınızı bana @CananMOzsoy Twitter adresimden iletebilirsiniz.

Yeni yazılarımda görüşmek üzere,

Canan M. Özsoy
GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.