Enerji Tasarrufu ve Verimliliğinde Yeni Çözümler –II

31 Ekim 2019

GE’nin Enerji Tasarrufu Çözümleri

Enerji tasarrufu konulu yazı dizimizin ilk bölümünde bireysel ve endüstriyel enerji tasarrufu yöntemleri ile verimliliği artırmaya yönelik uygulamalardan bahsetmiştik. İlk bölüme buradan ulaşabilirsiniz. İkinci bölümünde ise GE’nin endüstriyel enerji tasarrufu konusundaki çözüm ve yenilikçi hizmetlerini inceliyoruz.

Enerji verimliliğinde öncü firmalardan biri olan GE birçok alanda uyguladığı çeşitli teknolojilerle farklı endüstrilere de enerjide verimlilik çözümleri sunuyor.

GE’nin Macaristan’da katıldığı ve 10 yıl önce başlatılan “Sanal Enerji Santrali Programı” (VPPP) kapsamında faaliyet gösteren Veresegyhaz Fabrikası’nın 6 Mart 2019’da aldığı “Enerji Verimliliği Şirket Ödülü” firmanın verimliliğe gösterdiği önemi bir kez daha kanıtladı. Programın amacı sanal bir enerji istasyonuyla üretilen enerjinin çıkış gücü yerine, çeşitli teknolojik uygulamalarla tüketilen enerjinin verimlilikle ne kadar azaltıldığının ölçüldüğü bir sistem tasarlanmasıydı. Bu kapsamda GE’nin Veresegyhaz Fabrikası eski aydınlatmaları modern LED ampullerle değiştirerek yıllık 2.4 GWh elektrik enerjisi tasarrufu sağlarken, atmosfere 2 milyar ton karbondioksit emisyonunun salınmasının da önüne geçti.

Mısır’ın Doğu Delta Elektrik Üretim Şirketi’nin Batı Damietta Enerji Santrali’ne yaptığı güncellemeler enerji verimliliğinin ne kadar önemli olduğunun bir diğer göstergesi. GE’nin Gelişmiş Gaz Hattı (AGP) güncellemeleriyle yakıt verimliliği artan dört adet 9E gaz türbininin enerji kapasitelerinin toplamda 18 MW artırılması, yaklaşık 15 bin Mısırlı’nın evi için gerekli elektriğin üretilmesi anlamına geliyor. Ayrıca güncellenen teknolojiyle, türbinlerin bakım süresi aralığının 12 bin saatten 32 bin saate çıkması da operasyonel masraflarda önemli bir tasarruf sağlıyor.

GE’nin Gelişmiş Gaz Hattı verimlilik çözümü operasyonel ihtiyaçlara göre ayarlanarak firmalara özel uygulamalar sunabiliyor. Bu teknoloji şu ana kadar beş kıtada 39 ülkede 435’ten fazla gaz türbinine uygulandı. GE’nin Gelişmiş Gaz Hattı uygulaması enerji üreticilerine toplamda yıllık 775 milyon dolar fayda sağlıyor.

GE Yenilenebilir Enerji’den Tasarruf Odaklı Yenilikler

GE’nin yenilenebilir enerji üzerine yaptığı çalışmalar da küresel ölçekte enerji verimliliği ve tasarrufta çok önemli avantajlar sağlıyor. Rüzgâr enerjisi, hidroelektrik santralleri, hibrit enerji santralleri ve yenilenebilir enerji ile ilgili sunulan diğer hizmetler düşünüldüğünde, GE Yenilenebilir Enerji’nin küresel ölçekte toplamda 400 GW’ın üzerinde kapasiteye sahip tesisler kurduğu biliniyor.

İnşası tamamlandığında dünyanın en büyük açık deniz rüzgâr enerjisi çiftliği olacak tesiste de GE Yenilenebilir Enerji’nin çığır açan teknolojisi olan Haliade X türbinleri tercih edilecek. Gelişmekte olan Dogger Bank Rüzgâr Enerji Çiftlikleri ile GE Yenilenebilir Enerji arasında yapılan anlaşmayla, inşa edilecek en büyük rüzgâr enerji çiftliğinde kullanılmak üzere dünyanın en güçlü türbinlerinin temeli atıldı. Dogger Bank bu yatırımı ile 2050’ye kadar İngiltere’nin karbon nötr olmasını sağlamayı hedefliyor. Enerji çiftliği tamamlandığında, 3.6 GW’a kadar sunacağı temiz ve düşük karbon enerjisiyle 4.5 milyon İngiliz evinin yıllık enerji ihtiyacı karşılanacak.

GE Yenilenebilir Enerji de 2020’ye kadar bütün operasyonlarında karbon nötr olmayı hedefliyor. GE Yenilenebilir Enerji’nin Natural Capital Ortakları ile kuracağı ortaklıktan alacağı stratejik tavsiyelerle bütün operasyonlarında yenilenebilir elektrik enerjisinin desteklenmesi ve karbon emisyonu olan operasyonların nötrlenmesi için çalışmaların 2020’de tamamlanması bekleniyor.

Cypress ise GE Yenilenebilir Enerji’nin en son kıyı şeridi rüzgâr türbini olarak biliniyor. Enerji üretiminde iyileştirme ve hizmette verimlilik sağlayan bir teknoloji olan Cypress, çalışma hayatı boyunca yıllık enerji üretiminde yüzde 50 artış sağlayarak tasarruflu bir yatırıma dönüşüyor.

GE’nin Etiyopya’nın Digo kasabasında kurduğu üçüncü hibrit enerji sistemi ise 62 ev, sağlık merkezi, okul, toplantı merkezi ve bir kiliseye enerji sağlıyor. Güneş enerji panelleri, dizel jeneratör ve bataryalardan oluşan hibrit sistem tam olarak çalıştığında 1500 kasaba yerlisine enerji sağlanabilecek. Aslında GE’nin üretim sahalarında fazladan üretilen enerjinin yerel halkla paylaşılmasıyla ortaya çıkan program 2012’den beri 6 milyon dolar tasarruf sağlamış durumda. Endüstrilerin ve bireylerin enerji tasarrufu ve verimliliğine yapacakları katkılar arttıkça, daha temiz ve güvenilir enerji kaynaklarının tercih edilmesi ve geliştirilmesi dünyanın artan enerji ihtiyacının çok daha verimli bir şekilde karşılanmasına olanak sağlayacaktır. Enerjinin geleceği, güçlü şirketlerin verimlilik ve tasarruf sistemlerine yapacakları yatırımlarla şekillenebilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.