Enerjide İnovasyon Patlaması

24 Ekim 2016

Enerji sektöründeki canlılık ve rekabet, bu sektördeki inovasyonu da tetikliyor. Enerji verimliliğini artıran akıllı sayaçlar, termostatlar, LED ampuller ve akıllı şebeke teknolojileri hızla uygulama alanını genişletiyor. Yenilenebilir enerji üretim merkezlerini birbirleri ile bütünleştirecek donanım ve yazılımlarda belirgin iyileşme sağlanıyor.  Uzun ömürlü tekrar doldurulabilir piller gibi enerji saklama teknolojileri hızla iyileşiyor. Isıtma ve soğutmada ısı pompaları gibi enerji verimliliği araçlarının kullanımı artıyor.

ge_mm1

 

Rüzgâr, Pazarın Öncüsü

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında rüzgâr gücü diğerleri arasında öncü rol oynuyor.  Dünyada ticari olarak faaliyette olan rüzgâr santrali bulunan ülke sayısı geçen yıl 80’e, toplam kurulu kapasite 433 GW’ta çıktı. 2015 yılında küresel rüzgâr gücü kapasitesi 63 GW arttı. Küresel rüzgâr santrali kapasitesinin yarısı son beş yılda şebekeye eklendi. 26 ülkede rüzgâr enerjisi kapasitesi 1 GW ve üzerine çıktı. Rüzgâr enerjisi yatırımları da diğer enerji kaynaklarının önüne geçti. Wind Europe Derneği’nin verilerine göre 2015 yılında rüzgâr enerjisi yatırımlarının miktarı 23 milyar euro’ya ulaştı. Avrupa ve ABD’de rüzgâr enerjisi yeni kapasite açısından birinci sıraya, Çin’de ise ikinci sıraya yükseldi. Türkiye rüzgâr enerjisi kapasite artışında 2015 yılında dünyada 10’uncu sıraya yükseldi. Türkiye’de rüzgâr enerjisi yatırımları son 10 yılda 30 kat arttı. 2006 yılında 30,9 MW ek kurulumu olan Türkiye bu rakamı 2010 yılında 537,55 MW kadar yükseltti ve 2015 yılının sonunda bu rakam 956,20 MW oldu. (Kaynak:  Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği, 2016)

tablo2
Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliğinin 2016 raporuna göre 2015 yılında rüzgâr enerjisine yapılan yeni yatırımlar.

 

Enerji Tüketiminde Rüzgârın Payı Artıyor

Rüzgâr enerjisinin ülkelerin toplam elektrik tüketimindeki payı da giderek artıyor. Avrupa’nın en büyük rüzgâr enerjisi derneği WindEurope’un 2015 raporuna göre rüzgâr enerjisi Avrupa’da elektrik ihtiyacının yüzde 29’unu karşılıyor. Avrupa Birliği, bu rakamın 2030’a kadar yüzde 50’ye çıkarılmasını hedefliyor.  Türkiye’de ise rüzgâr enerjisi yatırımları hızla artarken, bu yenilenebilir kaynağın enerji tüketimdeki payı henüz yüzde 1 ile istenilen seviyelerde değil. Bu oran Danimarka’da yüzde 42, İrlanda ve Portekiz’de yüzde 23, İspanya’da yüzde 18, Brezilya’da ise %3 oranında. ABD’de ise ülkelerde rüzgâr enerjisinin toplam elektrik tüketimindeki payı yüzde 4,7 olmasına rağmen bazı eyaletlerde ciddi uygulamalar görmek mümkün. Bunun en iyi örneği ise yüzde 31 ile Iowa. (Kaynak: WindEurope.org ve GSR 2016 Raporu)

tablo1
T.C. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye’nin 2023 enerji hedeflerini bu 12 maddede topluyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.