Enerji Tasarrufu

9 Eylül 2016

Günümüzün en önemli konuları arasında doğal kaynakların verimli kullanılması yer alıyor. Bu noktada sürdürülebilir enerji, doğal kaynakların kendilerini yenileyebilmesi ve çevreye en az zararı vererek enerji üretebilmenin en doğru yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda enerji tasarrufu da bu duruma azımsanmayacak ölçüde bir fayda sağlıyor.

Enerji Tasarrufu İnovasyonları

Enerji tasarrufu konusunda sürdürülen çalışmaların ve politikaların en etkin şekilde topluma yansıması için doğru ve yerinde inovasyonların gerçekleştirilmesi gerekiyor. Doğal enerji kaynakları bu düzlemde en büyük önemi taşıyan alan olarak karşımıza çıkıyor. Enerji tüketiminin mümkün olduğunca azaltılması ve en ekonomik şekilde gündelik hayatta da uygulanabilmesini sağlamanın önemi her geçen yıl artıyor. Enerji tasarrufu konusunda dünya çapında bir kamuoyu oluşturmak için devletler ve uluslararası kuruluşlar düzenli olarak sempozyumlar ve toplantılar yapıyorlar.

Binaların ısı yalıtımından kamu kurumlarında enerji tasarrufu sağlayan ampullerin kullanımına kadar birçok alanda yasalaşan kanunlarla enerji verimliliğine ön ayak olan devletler, bunun gündelik hayata yansımasını artırmak amacıyla kamu reklamları da yayınlıyorlar. Türkiye’de aynı şekilde bu tasarruf önlemlerini yasalaştırarak dünyanın en önemli güncel meselelerinden birine karşı gerekli önlemlerin alınmasını kolaylaştırıyor.

Evde Enerji Tasarrufu için A+ Beyaz Eşya Kullanımının Önemi

Yaşantımızda birçok noktada enerji tasarrufunu sağlayabileceğimiz örnekler mevcut. Evimizde tükettiğimiz enerjinin %15‘ini tek başına buzdolaplarımız harcıyor. Bu yüzden Avrupa Birliği normlarına uygun olarak geliştirilen A+ beyaz eşyaların kullanımının ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek bile yok. Çamaşır makinelerinin çamaşırlara uygun programda çalıştırılması, enerji tasarruflu aydınlatma sistemlerinin ve özellikle LED’lerin kullanılması gibi evimizde yapabileceğimiz birçok şey var. Ampul konusu çoğumuz tarafından benimsenmiş olsa da örneğin tozlu lambaların normalden %25 daha fazla enerji tükettiği az kişi tarafından biliniyor. Yani, lambalarımızı temizlemek kadar basit bir işlem bile evimizdeki enerji tasarrufuna katkıda bulunuyor.

Enerji Tasarrufu için Yenilenebilir Enerji Yatırımları Artıyor

Uluslararası enerji şirketlerinin yıllık AR-GE harcamalarında en büyük pay doğal enerji kaynaklarının kullanımına ayrılıyor. Enerji Ajansı’nın verilerine baktığımızda yenilenebilir enerji kaynaklarının tüm enerji kaynakları içerisindeki toplam payı %13.8 olarak görünüyor. Dünyanın daha temiz bir çevreye ulaşması için yenilenebilir (sürdürülebilir) enerji kaynaklarının üretim ve kullanımı konusunda uluslararası boyutta çok ciddi yatırımlar yapılıyor ve teknolojinin gelişimiyle bunların yaygınlaştırılması konusunda çalışılıyor.

 

Dünya nüfusunda yaşanan ciddi artış, doğal kaynakların tüketimindeki hızı artırıyor ve tasarrufun önemi her geçen gün daha belirgin bir şekilde karşımıza çıkıyor. Tasarruf bilincinin kazandırılması için, içinde bulunduğumuz 21. yüzyılın ilk çeyreği çok stratejik bir zemin oluşturuyor.

Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  • Kış günlerinde evinizin sıcaklığını 1 derece düşürerek %5-7 yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.
  • Evinizdeki ampulleri enerji tasarruflu olanlarla değiştirerek %80 daha az enerji tüketebilirsiniz.
  • Evinizdeki beyaz eşya ve elektikli diğer aletleri A ve yukarı enerji tüketimli ürünlerle değiştirerek %60’a varan tasarruf sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki evinizdeki enerji tüketiminin %46’sını beyaz eşyalarınız oluşturuyor.
  • Beyaz eşyalarınızı yenileyebilirsiniz. Son yıllarda üretilen beyaz eşyalar 10 yıl öncesinde üretilenlere göre %70’den fazla enerji tasarrufu sağlıyor. Üstelik çok daha uzun ömürlüler.
  • Bulaşıklarınızı elde yıkamak yerine makinede yıkayarak yılda yaklaşık 40 ton su tasarrufu yapabilirsiniz.
  • Yemek pişirirken tencereler ve tavalarda kapak kullanarak, fırın kullandığınızda kapağını açmayarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
  • Evinizde su kaçağı olan boruları tamir ederek, dişinizi fırçalarken ya da traş olurken kullanmadığınızda musluğu kapatarak her seferinde 15 litreye kadar su tasarrufu sağlayabilirsiniz.
  • Duş sürenizi birkaç dakika azaltarak sudan %30 su tasarruf edebilirsiniz.
  • Televizyon gibi cihazlarınızı stand-by’da bırakmak yerine tamamen kapatarak %5 elektrik tasarrufu elde edebilirsiniz.

Unutmayın, evinizde sağlayacağınız %10 enerji tasarrufu, 132 milyon doların ülke ekonomisine geri kazandırması demek olacaktır!

Enerji Tasarrufu İçin Basit Çözümler

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.