Enerji Santralleri Doğallıktan Yana: GE’nin Rekortmen Gaz Türbinleri Sahada!

14 Kasım 2019

Ohio’nun Cambridge kentinde Marcellus ve Utica bölgelerinin merkezinde, geniş yer altı doğal gaz kaynaklarına sahip bir ilçe: Guernsey County. Yatırımcılar dikkatlerini bu doğal zenginliğe çevirdi ve Caithness Energy adındaki özel bir şirket, geçtiğimiz haftalarda burada 1.875 megavat kapasiteli bir elektrik santrali açacağını duyurdu.

Caithness’e göre, yeni kombine çevrim santrali“PJM bölgesi”nde en az 1.5 milyon eve elektrik sağlayacak. Bir zamanlar Pennsylvania-New Jersey-Maryland Hattı olarak bilinen bu yerel iletim bölgesi, şimdi Maryland’den Michigan’a kadar uzanan 13 eyaletin tümünü ve Washington DC’yi kapsıyor.

GE‘nin rekortmen üç gaz türbini, bu tesisin kalbi görevini üstlenecek. Santraldeki bu üç türbin de GE Power’ın, hem 50 hem de 60 hertz enerji segmentinde dünyanın en verimli enerji santrallerine güç sağlamasıyla bilinen bir platformun parçası olan 7HA.02 gaz türbinleri olacak. Diğer gaz türbinlerine kıyasla daha basit bir konfigürasyona sahip olan bu türbinler, önemli ölçüde hızlı birleştirilebiliyorlar. GE‘ye göre faaliyete geçtikten yalnızca 10 dakika sonra tam yük çalışmaya başlayan bu gaz türbinleri, enerji endüstrisinin en hızlıları arasında yer alıyor.

Gazla çalışan elektrik santralleri, yenilenebilir enerjinin büyümesi ile mevcut enerji ihtiyaçları arasında bir köprü kurma konusunda önemli bir rol oynuyor. Özellikle de iklim değişikliğine ve hava kirliliğine karşı koymak için oldukça elzem bir adım. Hızlıca işe koyulabildikleri için güneş ve rüzgâr üretimindeki doğal enerji dalgalanmalarını da giderebiliyorlar. GE’nin gazla çalışan elektrik santrali pazarı 2018 analizine göre endüstri üretim kapasitesine, 2040 yılına kadar dünya çapında 1500 gigavattan fazla enerji eklemeyi vadediyor. Buna ek olarak GE’nin HA gaz türbin filosu, 388.000’den fazla çalışma saatini doldurarak bu alanda da kendini kanıtladı.  

Caithness Enerji Başkanı Ross Ain, bu teknolojinin yararları sayesinde kullanıcılarına esnek, güvenilir, verimli ve düşük maliyetli elektrikle daha iyi hizmet vermek için sabırsızlandıklarını söylüyor.

Diğer gaz türbinlerine kıyasla daha basit bir konfigürasyona sahip bu türbinler, önemli ölçüde hızlı birleştirilebiliyorlar. GE’ye göre bu gaz türbinleri, faaliyete geçtikten yalnızca 10 dakika sonra tam yük çalışmaya başlayarak enerji endüstrisinin en hızlıları arasında.

Caithness ayrıca GE’nin ısı geri kazanımlı buhar jeneratörlerini ve her HA ünitesi için buhar türbini jeneratörlerini de kuracak. Bu birimler, aksi olmadıkça israf edilecek türbinlerden ısı enerjisi alıyor. Bu enerjiyi ise buhar türbinlerini döndüren ve daha fazla elektrik üreten buharı oluşturmak için kullanıyor.

GE Power, Guernsey tesisine uzun yıllar sürecek olan bir anlaşma çerçevesinde hizmet verecek. Aynı zamanda türbinlerdeki sensörlerden veri toplayan ve özellikle GE Varlık Performans Yönetimi (APM) yazılımı üzerinden öngörülebilir analizlerde bulunan dijital bir sistem sunacak. Sistemin amacı, olası sorunları erken tespit etmek ve tesisin uzun vadeli verimliliğini ve güvenilirliğini artırmak. Örneğin Caithness’in, ne zaman önleyici bakım yapması gerektiğini ve tesisin çeşitli talepler ya da çevre koşulları altında nasıl maksimum verimlilikte çalıştırılacağını daha iyi bilmesini sağlayacak.

GE Power Kuzey Amerika Satış Başkanı Dave Ross, 2022’nin dördüncü çeyreğinde tamamlanması beklenen projenin bir parçası olmaktan heyecan duyduğunu söyledi. Ross, Caithness Energy’nin son derece önemli ve uzun süredir devam eden bir GE müşterisi olduğunu ve Guernsey Enerji İstasyonlarının kalbi olarak dünya standartlarında HA teknolojisini seçtikleri için gurur duyduklarını ekledi. Caithness Energy tarafından kullanılacak endüstri lideri teknoloji ve hizmetler, yenilenebilir enerjileri ve şebekenin istikrarını desteklemek için esneklik sağlarken Ohio ve çevresindeki bölge sakinlerinin yanı sıra işletmelerine de yüksek verimli, düşük maliyetli, güvenilir elektrik sunacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.