Endüstriyel Robotlarda Yeni Çağ Başlıyor

23 Ocak 2017

Üretim sektöründe endüstriyel robot kullanımı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla artıyor. Ancak yüksek maliyeti ve üretim yeri kısıtlamaları nedeniyle endüstriyel robot kullanımı esneklik ve verimden henüz uzak. GE Ventures’ın desteklediği Rethink Robotics’in küçük, taşınabilir ve kolay programlanabilir robotları ise yeni bir dönemin kapılarını aralıyor.

Çek yazar Karel Capek, 1920 yılına girilirken R.U.R adındaki bilim kurgu tarzındaki tiyatro oyununu yazarken, yarattığı insansı makineye isim arıyordu. Şair olan kardeşi Josef’e de danıştı. Kardeşi, ona, Çek dilinde “Zorla çalıştırılan kişi” anlamına gelen “Robota” kelimesinden yola çıkarak “robot” ismini koymasını önerdi. Capek bu öneriyi çok sevdi.

Josef Capek’in 96 yıl önce ilk kez telaffuz ettiği bu kelime bugün 200’den fazla dilde aynı anlama geliyor ve üretimden sağlığa pek çok alanda en ileri teknolojiyi ifade ediyor.  20’nci yüzyılda robotlar çoğunlukla bilim kurgu edebiyatının vazgeçilmez bir ögesi olmaktan öteye çok az geçebilmişti. 21’inci yüzyılda ise yapay zekâ, gelişmiş optik cihazlar, sensörler ve hareket sistemleri sayesinde robotlar artık hayatımızın önemli bir parçası. Üretimde, hizmetlerde, sağlıkta, ulaşımda, enerjide, inşaat ve hatta tarımda robot kullanımı hızla artıyor.

Özellikle üretim robotları (veya endüstriyel robotlar) üretim sektöründe verimliliğin ve inovasyonun anahtarı oldu. Çoğunlukla bu kilit rolü nedeniyle 21’inci yüzyılda devletler, sanayi, bilim ve teknoloji hedeflerine mutlaka robotları da ekliyor. Şirketler üretimlerinde, hizmetlerinde robot kullanımını artırmanın yollarını arıyor. Nitekim robotlar Türkiye’de 2008’de kabul edilen “Vizyon 2023” projesinin de önemli bir parçası. Amacı “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında bilim ve teknolojiye hâkim, teknolojiyi bilinçli kullanan ve yeni teknolojiler üretebilen teknolojik gelişmeleri toplumsal ve ekonomik faydaya dönüştürme yeteneği kazanmış bir refah toplumu oluşturmak” olan projede robotlar, “Öncelikli Teknoloji Alanları” arasında yer alıyor.

Kasım ayında Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Bilişim Zirvesi’nin “Dijital Evrim ile Endüstri 4.0 – Kaçış Yok” başlıklı oturumunda bir konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, robotların önemli rol oynadığı Endüstri 4.0 çalışmaları için sanayi temsilci23lerinin katılımıyla bir platform oluşturduklarını, bununla ilgili protokol yapıldığını ve çalışmaları birlikte yürüteceklerini açıkladı.

Robot teknolojisi üzerinde özel sektör de kamu da hassasiyetle duruyor. Üretim ve hizmet süreçlerinde robot kullanımının artmasıyla verimlilik artışı sağlanması ve yeni iş alanları açılması hedefleniyor. Üretim ve hizmetlerde robot kullanım oranının henüz yüzde 5’i geçmemesine rağmen robot kullanımı son 10 yılda hızla artıyor. Uluslararası Robot Federasyonu (IFR- International Federation of Robotics) verilerine göre 2015 yılında robot satışları bir önceki yıla göre yüzde 15 artarak 253 bin 748 adede ulaştı.  Dünya fabrikalarında çalışan robotların sayısı ise 1 milyon 824 bine çıktı. Pazarın büyüklüğü ise bir önceki yıla göre yüzde 9 artarak 35 milyar dolara ulaştı. Artış özellikle elektronik ve metal sanayinde belirgin oldu. Elektronik ürünler üretiminin satın aldığı üretim robotlarının sayısı bir yılda yüzde 41, metal eşya sanayinin satın aldıklarının sayısı ise yüzde 39 arttı. IFC raporunda “2010 yılından beri endüstriyel robotlara talep, robotların kabiliyetlerinin gelişmesi ve genel otomasyon trendleri nedeniyle hızla artmaktadır’ deniliyor.

Endüstride robot kullanımı Türkiye’de de hızla yaygınlaşıyor.  Serinin ikinci bölümü olan “Türkiye’de Endüstriyel Robotlar” yazımızı haftaya blogumuzdan okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.