Endüstriyel İnternet’in Yükselişi

11 Eylül 2013

Endüstriyel İnternet ve Yükselişi

Büyümenin yeni dinamiği

 

Büyüme, büyük şirketlerin CEO’ları için stratejik ve sistematik olarak değerlendirilmesi gereken bir konu. Doğru yaklaşımın ne olduğu konusunda sürdürülebilirlik sınavı turnusol kâğıdı görevi görürken değişen dinamikleri yakalayabilmek işin püf noktasını oluşturuyor.

General Electric, Sanayi ve İnternet devrimlerinin ardından gelen üçüncü önemli değişim dalgası olan Endüstriyel İnternet’in ağlar ve makineleri bir araya getirerek küresel gayrisafi hasılaya 10 trilyon ila 15 trilyon dolar ekleyebileceğini öngörüyor. Bu, 70 trilyon dolarlık global hasıla ile karşılaştırıldığında yüzde 15 ila 20’lik bir büyüme anlamına geliyor.

Endüstriyel İnternet, enerjiyi kullanma ve iş yapma biçimimizi değiştiren Sanayi Devrimi ile haberleşme, bilgiyi kullanma ve para harcama biçimlerimizi değiştiren İnternet Devrimi’nin bir sonraki aşaması olarak kabul ediliyor. Bu iki dönüşümün birleşimi ve devamı olan Endüstriyel İnternet, küresel sanayiye yeni bir şekil verme, verimliliği artırma ve zenginleşme ile güçlü büyümenin dönemini başlatmayı vaat ediyor. Bunun gerçekleşmesi için, global endüstriyel sistemin gelişmiş bilgi işlem, analitik, düşük maliyetli sensör verileri ve internetin olanak sağladığı yeni bağlantı düzeylerinin elde edilmesi gerekiyor.

Endüstriyel internetin katkısıGlobal Gayri safi hasıla

Tüketici internetinden sonra, sıra Endüstriyel İnternet’te

 

Türkiye'de Endüstriyel İnternetİnternet kullanımının tüketiciler arasında yaygınlaşması son 10 yıllık dönemde medya, haberleşme ve reklam alanlarında köklü bir değişim yarattı. İnternet endüstriyel ekonomi üzerinde benzer bir etkiyi
yaratmak için uygun koşulları yaratmışken bu önceki deneyim yaşanabilecek değişimin büyüklüğü konusunda bir fikir veriyor.

Dünya genelinde gelişmiş ülkeleri olduğu kadar gelişmekte olanları da etkilemesi beklenen bu dönüşümün global hasılanın yaklaşık 30 trilyon dolarlık bölümünü oluşturan endüstriyel büyüklüğü etkileyecek. Buradaki muazzam fırsat, farklı endüstrilerde farklı etkiler olarak kendisini gösterecek.

Türkiye’de Endüstriyel İnternet’in zeminini oluşturacak geniş bant konusundaki analiz, etkinin büyüklüğü konusunda şimdiden bir fikir veriyor. Türkiye burada gereken adımları atarak yıllık ortalama büyüme hızını 2,3 puan yukarı çekebilir. Bu analizin kırılımı sadece teknolojiye dayalı verimlilik değil, sektörel ve büyümenin rotasını etkileyecek eksen etkileri ile de fayda sağlanacağını otaya koyuyor.

Global Sanayi ve Çalışma Hayatı Değişiyor

 

Endüstriyel İnternet’in temelini oluşturan üç unsur dikkat çekiyor:

Akıllı Makineler:

 

Dünya üzerine yayılmış sayısız makine, tesis, filo ve ağının gelişmiş sensörler, kumandalar ve yazılım uygulamaları kullanılarak yeni biçimlerde birbirine bağlanması.

Gelişmiş Analitik:

 

Fiziksel olana dayalı analitiğin gücünün öngörü algoritmaları, otomasyon ve malzeme bilimi, elektrik mühendisliği ve makineler ile daha büyük ölçekli sistemlerin nasıl çalıştığının anlaşılması için gereken diğer disiplinlerdeki derinlikli saha uzmanlığının harmanlanması.

İşindeki İnsanlar:

 

Daha yüksek kaliteli servis ve güvenlik kadar daha akıllı tasarım, faaliyet, bakım için, ister endüstriyel tesislerde ister ofislerde, hastanelerde ya da hareket halinde olsun insanların herhangi bir anda ağa bağlı olmasının sağlanması.

İnsanların endüstriyel kullanımı

 

KAYNAK: FORTUNE

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.