Endüstriyel İnternetin Olmazsa Olmazı: Bitcoin ve Blockchain III

12 Haziran 2017

Bir önceki yazımızda Blockchain’in endüstriyel internet ekosisteminde neleri değiştirebileceğine ve bu yeni sistemin teknik detaylarına göz atmıştık. Bu yazımızda blockchain’in dünyadaki uygulamalarına dair bazı örnekleri inceliyoruz.

Blockchain Tüm Dünyada Yaygınlaşıyor

Şimdiden çok sayıda şirket Endüstriyel İnternet ağlarını güçlendirmek amacıyla blockchain’i kullanmaya başlamış durumda. Örneğin Samsung, milyarlarca cihazın birbiriyle bağımsız bir şekilde iletişim kurabileceği ve kendi bakımını gerçekleştirebileceği bir sistem üzerinde çalışıyor. Sistem çerçevesinde kendi kendine deterjan siparişi verebilen ve kullanıcının tercihleri doğrultusunda en uygun fiyatlı deterjanı araştıran akıllı çamaşır makineleri test ediliyor.

Endüstriyel İnternet donanımları ve tarım, üretim, petrol gibi sektörlere yönelik endüstriyel uygulamalar için yazılımlar üreten bir girişim olan Filament bir başka örnek. Filament’in kablosuz sensörleri, şirketlerin madencilik operasyonlarını ya da tarım arazilerindeki su akışını yönetmeye olanak veren otonom ağlar yaratıyor. Cihazların tanımlanması ve birbirleri arasındaki iletişim, ağdaki her bağlantının kaydını tutan blockchain altyapısı sayesinde güvence altına alınıyor.

Avustralyalı iletişim devi Telstra da blockchain teknolojisini akıllı evlerdeki nesnelerin interneti ekosisteminin güvenliği amacıyla kullanıyor. Cihazların ürettiği şifreli veriler özel bir blockchain’de depolanıyor. Bu sayede kimlik tespiti kolaylaşıyor ve sistem çok daha güvenli bir hale geliyor.

Blockchain, endüstriyel internet cihazları ve sensörlerinin üretilen verileri paylaşabileceği ve ücret karşılığında satabileceği bir alışveriş platformuna da olanak tanıyabilir. Örneğin Tilepay şirketi, kullanıcıların cihazlarını blockchain üzerinden kayıt edebileceği ve verilerini dijital para karşılığında gerçek zamanlı olarak satabileceği güvenli bir platform sağlıyor.

Blockchain ve Endüstriyel İnternet iş birliği yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaşması gibi amaçlara da hizmet edebilir. Akıllı güneş panelleri, ürettiği enerjiyi blockchain üzerinden satarak kullanıcıya dijital para kazandırabilir.

Günümüzde finansal teknoloji girişimleri tarafından gelirleri tehdit altında olan geleneksel bankacılık sistemi de blockchain’den faydalanma yoluna girmiş durumda. Hollanda bankaları (ABN Amro, ING, Rabobank) 2014 sonunda Blockchain’e yönelim göstermiş, NASDAQ ise özel pazar platformunda kullanılmak üzere geçen yıl mayıs ayında Blockchain’e el atmıştı. Microsoft blockchain’e sosyal fayda amaçlı yaklaşırken, Deutsche Bank ve Goldman Sachs da Blockchain’in geleceğiyle doğrudan ilgilendiğini açıklayan kurumlar arasına katıldı. 2022 itibariyle bankaların Blockchain’i kullanması durumunda masraflarını 15-20 milyar dolar azaltabileceği öngörülüyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.