Endüstriyel İnternetin Aklı: Yapay Zekâ IV

3 Ekim 2017

Yapay Zekâ ve Endüstriyel İnternet analizimizin bu son bölümünde yapay zekâya dair etik tartışmaları, insan ve makine zekâsının bir arada nasıl var olabileceğini ve yapay zekânın istihdam üzerindeki etkilerine odaklanıyoruz.

Yapay Zekâ ve Etik Meseleler

Yapay zekâ konusunda geçmişten bugüne gelen iki temel anlayış var: İnsanlığın sonunu getireceğine inananlar ve insanın en büyük yardımcısı olacağına inananlar. Örneğin girişimci

Elon Musk, yapay zekâyı insanlığın sonunu getirebilecek bir tehdit olarak görüyor. Dünyanın en ünlü yapay zekâ uzmanlarından Ray Kurzweil ise yapay zekânın zorlu sorunları aşmakta insanlığın en büyük yardımcısı olacağını savunanlardan.

Bir yanda yapay zekânın insanları işinden edeceğini söyleyenler var, bir yanda insanları daha verimli kılacağını ve çalışmayı daha eğlenceli hale getireceğini söyleyenler. Bir başka Accenture araştırmasına göre, yöneticilerin yüzde 84’ü bu görüşte.

Olayın bir de yasal boyutu var. Otonom araçların sebep olabileceği kazalar ya da tıpta kullanılan dijital asistanların yapabileceği hatalardan kimin sorumlu tutulacağı halen tartışmalı konular. Otonom bir aracın olası bir kaza durumunda sürücüsünü mü yoksa yayaları mı kurtaracak şekilde davranması gerektiği konusundaki tartışmalar da konunun etik boyutunu oluşturuyor. İşin aslı, her şey yapay zeka çağı sürecine geçişi nasıl yöneteceğimize bağlı. İnsan zekası ile makine zekasını, barış içinde bir arada yaşayacak, birbirlerinden bir şeyler öğrenerek birbirlerini geliştirecek şekilde entegre etmek gerekiyor.

Yapay zeka, verimlilik artışı ve ekonomik büyümenin yanı sıra, daha çevreci ulaşım sistemleri yoluyla küresel ısınmanın önlenmesi, insanların sağlık ve eğitim hizmetlerine erişmesi gibi toplumsal faydalar da sağlayacak. Yapılması gereken, teknolojik gelişmelerden olumsuz etkilenmesi, örneğin işsiz kalması olası kesimleri koruyacak önlemler almak.

Yapay Zekânın Ele Geçirebileceği Meslekler

Fast Company dergisi önümüzdeki 10 yıl içinde robotların ve yapay zekanın ele geçirmesi olası iş kollarını şöyle sıralıyor:

Banka müşteri temsilcileri: Veznedarların işlerinin büyük bir kısmı otomatik para makineleri, yani ATM’ler tarafından zaten ele geçirilmişti. Şimdi sırada müşteri temsilcileri var. Finans yazılımları firması Diebold’un CEO’su Andy Mattes, CNBC’ye yaptığı açıklamada bir bilgisayarın insan görevlinin bankada yaptığı işlerin yüzde 90’ını yapabilecek kapasiteye geldiğini söylüyor.

Sigorta görevlileri: Guardian gazetesinin haberine göre, Japon sigorta firması Fukoku Mutual Life Insurance, sağlık alanında çalışan 30 görevlisini işten çıkardı. Yerlerine ise IBM’in Watson Explore sistemi bazlı yapay zeka uygulaması satın alındı. Firma yetkilileri yeni sistemin sigorta ödemeleri için gerekli incelemeyi çok daha hızlı yapabildiğini söylüyor.

Finans analistleri: Şimdiye kadar insanların finans alanında yükselen ve düşen trendleri analiz yeteneğine güveniliyordu. Fakat yapay zekânın yavaş yavaş tarih analizi konularında kendini göstermeye başlaması, bu alandaki işleri de tehlikeye sokuyor. CNN’e göre gelecek 10 yılda finans sektöründe yüzde 30 iş kaybı yaşanacağı öngörülüyor.

İnşaat işçileri: Fabrikalarda sıkça gördüğümüz robot işçiler, şimdi inşaat alanına da kaymaya başladı. MIT Technology Review’da tanıtılan bir tuğla dizme robotu olan SAM (Semi-Automated Mason), günde 1200 tuğla dizebiliyor. Bir insan ise ancak 300 ile 500 arasında tuğla dizme potansiyeli ile makineye yeniliyor. Gelecekte vinç ve buldozer operatörlerinin yerine de robotların geçebileceğinden bahsediliyor.

Stok yöneticileri: Artık bir süpermarkette her türlü malın sayılması, raflara yerleştirilmesi ve eksiklerin raporlanması bir robot tarafından yapılabilir hale geldi. Inverse’de tanıtılan Tally ismindeki robot 10 binlerce dolar değerinde bir yatırım.

Çiftçiler: Quartz’ın raporuna göre ABD’de 10 sene içinde robotlar inekleri sağma, toprağı çapalama, tohumlama ve sulama gibi işleri yapacak beceriye ulaşacak.

Taksi şoförleri: Uber tüm özel taksilerini otonom araçlarla değiştirmenin peşinde, ayrıca otonom kamyonlarla yük taşımacılığına da girmeye hazırlanıyor. Airbus ise bunun aynısını helikopter ve uçak pilotlarını ortadan kaldırarak havada gerçekleştirmeye niyetli.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.