Endüstriyel İnternetin Aklı: Yapay Zekâ II

12 Eylül 2017

Yapay zekâ dosyamızın ikinci bölümünde GE’nin yapay zekânın akıllı fabrikalarda kullanımına yönelik adımlarını derledik.

Predix platformuyla dünyada Endüstriyel İnternet’in ve akıllı fabrikaların öncüsü olan GE, endüstriyel internetle yapay zekâ platformlarını bir araya getirerek fabrikaları düşünen, öğrenen ve gelişen organizmalara dönüştürüyor.

GE, Predix platformu üzerinde çalışan yapay zekâ uygulamaları konusunda çok sayıda yazılımcıyla işbirliği yaparken, bu alanda faaliyet gösteren şirketleri de kendi bünyesine katıyor. Örneğin Wise.io ve Bit Stew Systems adındaki yapay zekâ girişimleri artık GE bünyesinde faaliyet gösteriyor. Wise.io endüstriyel uygulamalara yönelik öğrenen makine teknolojileri geliştiriyor. Bit Stew ise havacılık, petrol ve doğal gaz, üretim sektörlerindeki şirketlerin ürettiği büyük veriyi analiz etmek amacıyla öğrenen makineleri kullanan sistemler kuruyor.

Yapay zeka algoritmaları ile trenler birbiri ile iletişime geçiyor ve bu iletişimle gerçekleşen değişiklikler ile tasarruf sağlanıyor.

Birbiriyle Konuşan Trenler

GE’nin yapay zekâ sistemleri, üretilen verinin çok daha hızlı ve verimli bir şekilde analiz edilerek en etkin şekilde kullanılmasını sağlıyor. Yapay zekâ algoritmaları, sürekli öğrenerek kendisini geliştirecek, bu sayede ulaşılan sonuçları optimize edecek şekilde geliştiriliyor. Bu algoritmalar etkisini saniyeler içerisinde göstererek, eskiden aylar süren optimizasyonun dakikalar içerisinde gerçekleşmesini sağlıyor.

Örneğin, GE’nin demiryolları için geliştirdiği Trip Optimizer sistemi. Sistem bir trenin konumu, ağırlığı, hızı, yakıt tüketimi, bulunduğu bölgenin coğrafi yapısı gibi konularda veriler topluyor. Bu veriler yapay zekâ sistemleri tarafından analiz ediliyor ve trenin optimum hızı, kullanım şekli lokomotife bildiriliyor. Bu sayede milyonlarca dolar yakıt yani enerji tasarrufu elde etmek mümkün oluyor. Bir sonraki aşamada ise trenlerin birbiriyle doğrudan konuşması da mümkün olacak ve verimlilik inanılmaz boyutlara ulaşacak.

Yapay Zekâ
Yapay zekanın sayesinde ortaya çıkan öğrenen makineler, sanayide yeni bir devrim yaratıyor.

Öğrenen Makinelerin Sanayide Yarattığı Devrimin 8 Etkisi

Forbes dergisinden Louis Colombus, öğrenen makinelerin neleri değiştireceğini şöyle sıralıyor:

1. GE verilerine göre, kestirimci veri analizini ve öğrenen makine algoritmalarını kullanan fabrikalar, üretim kapasitesini yüzde 20 artırırken, hammadde kullanımını da yüzde 4 azaltıyor.

2. Gerekli bilgileri entegre halde sunarak finans, operasyon ve tedarik zinciri ekiplerinin talebi daha sağlıklı kontrol edebilmesini sağlıyor.

3. Bileşen ve parça bazında daha isabetli kestirimler gerçekleştirerek önleyici bakım yapılmasını sağlıyor; bakım ve onarım performansını artırıyor.

4. Genel donanım verimliliği performansını yüzde 65 ile yüzde 85 arasında artırıyor.

5. Hangi faktörlerin şirket genelinde kaliteyi etkilediğini belirleyen algoritmalar aracılığıyla ürün ve hizmet kalitesinde devrim yaratıyor.

6. En uygun makineleri, çalışanları ve tedarikçileri seçmenizi sağlayan algoritmalarla, üreticilere daha fazla sayıda, daha karmaşık, kişiselleştirilmiş üretim yapma, üretim kapasitesini daha verimli kullanma olanağı veriyor.

7. Öğrenen makineler tedarik zinciri optimizasyonu ve ölçek ekonomileri açısından da idealdir. Tedarikçilerle daha sağlıklı bir iletişim stokları eritiyor, tahminlerin isabet oranını yükseltiyor, siparişlerin gecikmesini önlüyor.

8. Fiyat optimizasyonu sayesinde doğru zamanda, doğru müşteriye, doğru fiyat olanağı sunuyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.