Endüstriyel İnternet: Yeni Döneme Ne Kadar Hazırız?

24 Ağustos 2017

Sanayi Devrimi’nin ardından insanlığı derinden etkileyen bir diğer devrimin İnternet ile yaşandığı, ekonomi ve teknoloji uzmanları tarafından sıklıkla belirtiliyor. Günümüzde ise pek farkında olunmasa da insanların hayatına giren devrim niteliğinde bir gelişme daha var: Endüstriyel İnternet.

Hayatı Kolaylaştıran Sistemler Bütünü: Endüstriyel İnternet

Farklı endüstrilerdeki cihazların elde ettiği veriler doğrultusunda çalışma sürecini iyileştirmesi ve etkileşim halinde olduğu diğer mekanizmalara, işe yarar verileri sağlaması Endüstriyel İnternet’in temelini oluşturuyor. Nesnelerin İnterneti (IoT) kavramının, evlerde yaygın kullanılan “akıllı” elektronik eşyalar şeklinde ortaya çıkması beklenen bir gelişmeydi. Ancak Endüstriyel İnternet, daha üretimin içinde bir noktada bulunuyor. Türbinlerden, yeni nesil lokomotiflere kadar sayısız makina, Endüstriyel İnternet Teknolojileri ve Machine to Machine (M2M) dinamikleri sayesinde verimliliklerini artırıyor.

Peki, M2M nedir? Üretim ve hizmet sürecini otomatikleştiren ve birçok senaryoda makinaların birbirleri arasında iletişim kurarak verimliliğin tepe noktaya taşınmasını sağlayan sistem Machine to Machine olarak özetlenebilir. Robotlaşma sürecinin bir parçası olan sistem, sensör ve gerekli elektronik devrelerle desteklenen aygıtların, internetin sağladığı iletişim olanaklarından yararlanarak birbiriyle iletişime geçmesidir. Böylece insanların anında müdahale edemeyecekleri değişkenler, makinelerin birbirleriyle ve veri merkezleriyle iletişimi sayesinde ön tanımlı prosedürlerlere bağlı olarak düzenlenebiliyor. Örneğin, modern rüzgâr türbinleri, rüzgârın estiği yönü çeşitli sensörler vasıtasıyla tespit ederek pervanelerin açılarını saniyeler içinde değiştirebiliyor. Uzak mesafede olan türbinler, rüzgâr esiş yönü verilerini paylaşarak çalışma verimliliklerini ve ürettikleri enerjiyi kolaylıkla arttırabiliyor. Bunun gibi senaryolar dijital sanayi kapsamında da verilebilir.

Yapay Zeka
Yeni teknolojiler ile birlikte üretim de dijitalleşmeye başlıyor ve İnternet hayatımızın pek çok noktasında karşımıza çıkıyor.

Türkiye, Girişimler Sayesinde Endüstriyel İnternet’e Dahil Oluyor

Endüstriyel İnternet’in yaygınlaşması, üretimin dijitalleşmesiyle doğru orantılı olarak ilerliyor. AR-GE merkezlerinin, üniversitelerin bünyesinde teknoloji transfer ofislerinin ve kuluçka merkezlerinin açılması, Endüstriyel İnternet’in Türkiye’de sağlam kökler kazanması noktasında önem arz ediyor. Bu bağlamda; bilişim, elektronik, yazılım mühendisliği gibi iş kolları üretimin dijitalleşmesi sürecinde önem kazanırken, insan merkezli geleneksel iş modelleri önemini her geçen gün yitirmeye başlıyor. Hızla gelişen yapay zekâ sistemleri de göz önüne alındığında, insanın üretim ve hizmet sürecinde eski önemini yitirmesi, ilerleyen yıllarda farklı iş kollarının ortaya çıkabilecek olmasının bir işareti olarak düşünülüyor.

“M2M nedir?” sorusu, Türkiye’nin Endüstriyel İnternet kavramının neresinde olduğu sorusunu da akıllara getiriyor. Ancak görünen o ki Türkiye de Endüstriyel İnternet kavramını kucaklayan ülkeler arasındaki yerini hızla alıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.