Endüstriyel İnternet, Türkiye İçin Bir Fırsat

16 Ekim 2017

Henüz yolun başındayız. 20 yıldır kullandığımız tüketici internetinde şu an dünya çapında 8 milyon yazılımcının, 4 milyon uygulamayla 700 milyar dolarlık bir ekonomi oluşturduğu tahmin ediliyor. Endüstriyel İnternet içinse şu anda bu hacmin yirmide birinin altındayız. Ancak Endüstriyel İnternetin 10 yıl içinde tüketici internetinin iki katı hacme ulaşılacağını tahmin ediyoruz.

Endüstriyel İnternet, Türkiye için büyük bir fırsat olabilir. Tüketici interneti alanında Türkiye orta boy bir pazar olarak çok büyük girişimler çıkaramadı. Ne Estonya ya da İsrail gibi birinci günden global düşünen yeni girişimlerimiz (startup) oldu, ne de Türkiye pazarının büyüklüğü Çin gibi büyük başarı hikayeleri çıkaracak bir ölçek sağladı. Bir bakıma küresel ile yerelin arasında sıkıştık.

Endüstriyel İnternet’te ise, Türkiye’deki müşteriler yerelden başlayıp hızla globalleşmek için fırsat sunuyor. Bölgemizin en geniş imalat sanayii Türkiye’de. En hızlı büyüyen sağlık ve enerji sektörleri de… Türk inşaat şirketleri her sene dünyanın en büyük 250 inşaat şirketi arasında Çin’den sonra ikinci sırada geliyor. Yakın çevremizde sadece Türkiye’de akıllı şehir olabilecek bir milyonun üzerinde nüfuslu 9 şehir var. Bu alanlarda, girişimcilerimizin tespit edeceği ve müşterileriyle ortak çalışarak çözeceği problemler üzerine geliştirilecek iş modelleri hızla başka ülkelere taşınabilir. Zira Gebze’deki bir otomotiv fabrikasının sorunu ile Meksika’da Monterrey’deki otomotiv fabrikasının sorunu birbirine benzer. Ya da bir Türk şirketinin Libya’da yaptığı enerji santralinde çözeceğiniz sorunun bir benzeri Kanada’daki santralde de var. Ankara’daki bir şehir hastanesi için geliştireceğimiz bir yazılımı Kuala Lumpur’daki bir hastanede de uygulayabiliriz. Yani dünyada endüstrinin sorunları benzer şekilde ortaya çıkıyor.

Endüstriyel İnternet Ekosisteminin Kritik Unsurları

Endüstriyel İnternet’te iş geliştirmenin en önemli gereği müşterinizle beraber çalışabilmek. Çünkü uygulama geliştirilirken, müşterinin sorunlarının iyi anlaşılması, müşteriden temin edilecek veriyle çözümlerin test edilmesi ve mükemmelleştirilmesi gerekiyor. Türkiye olarak, Endüstriyel İnternet’teki temel avantajımız da iyi yazılımcılar ve girişimciler kadar, iyi müşterileri de bu coğrafyada fazlasıyla bulabilmemiz.

Endüstriyel İnternet’in gelişmesinde bir diğer önemli unsur ise global platformlar: Nasıl tüketici internetinde iOS veya Android cep telefonları üzerinde uygulamalar geliştirilmesini sağlıyordu, benzer işletim sistemleri de makineleri birbiriyle konuşturmak için geliştiriliyor. Bunların bir örneği GE’nin geliştirdiği Predix. Bu platformlar sayesinde, bir yazılım çözümünün birden çok makinenin üzerinde çalışması, birden çok makineden gelen veriyi işleyerek çözümler üretmesi, bir endüstri için geliştirilen çözümün başka bir endüstriye uygulanması ve yazılımcıların beraber çalışarak daha iyi çözümler üretmesi mümkün oluyor.

Enüstriyel İnternet’te platform geliştiren şirketlerin, tüketici internetinde yapılan işlere göre  iki önemli farkı olacak: Birincis, platform şirketleri, üzerinde uygulama geliştirilen makinelerin tasarımcısı ve çoğunlukla üreticisi olduğu için, makinelerin nasıl çalıştığına dair bilginin platformlar aracılığıyla girişimcilerin hizmetine sunulması lazım. Tüketici internetinde böyle bir gereklilik yoktu. İkincisi, Endüstriyel İnternet’te iş yapan girişimcilerin müşterileri olan imalat sanayi, enerji, sağlık, vb. şirketleri, aynı zamanda bu platform şirketlerinin müşterisi. Dolayısıyla müşteri sorunlarını anlamak ve girişimcilerle müşterileri bir araya getirmekte de platform şirketlerinin rolü önemli. Kısaca, yazılımın ötesinde bir rol oynanması lazım.

GE’nin Paris’teki Dijital Merkezi’nde başlattığı yeni Endüstriyel İnterneti Hızlandırıcı Programı, yukarıdaki ilişkileri kurmak için tasarlandı. GE Dijital’in ortak çalışacağı şirketlerin sağladığı problemleri, yine GE Dijital ve bu şirketlerin beraber seçecekleri start-up’lar çözecek. Mart 2018 sonunda, şirketlerin sağladığı her bir soruna çözüm getiren deneysel ürünler piyasaya çıkmış olacak.

Hızlandırıcı programının kurumsal ortaklarından biri de Türkiye’de kurumsal girişimcilikte öncü şirketlerden Aygaz.

Gelin, start-up’ların karşısına çıkan sorunlara bir bakalım:

1. DAHER: Geniş ölçekli bir enerji yönetimi sistemi ile enerji tüketiminin/üretiminin optimize edilmesi ve kaliteyi artırmak için operasyonel verilerin toplanması, işlenmesi, analiz edilmesi ve görselleştirilmesi adına tahmini bir model oluşturulması.

2. HP: İmalat parametreleri ve yazıcı kullanım verileri temel alınarak HP endüstriyel yazıcılar için Al destekli güvenilirlik endeksi geliştirilmesi.

3. Eilat Belediyesi: Eliat’taki kişilerin ve ziyaretçilerin havalimanı-şehir arasında seyahat etmelerini sağlamak için ulaşımın ve geniş ölçekli bir enerji yönetimi sistemi ile enerji tüketiminin/üretiminin optimize edilmesi.

4. Aygaz: Yeni geliştirilen barkodla takip verileri sayesinde, mutfak tüpü üretiminin optimize edilmesi.

5. GE: Kömür kazanlarının geçmişteki işletme verilerine dayanarak, kömür santrali verimliliğini optimize eden bir araç tasarımı.

Şimdi Türkiye’den start-up şirketlerini de bu heyecanlı maceranın parçası olmaya ve dünya çapında şirketlerle beraber çalışarak global Endüstriyel İnternet ürünleri geliştirmeye davet ediyoruz.

Son başvuru tarihi: 23 Ekim 2017

Programa seçilen 7 şirket, ürünü geliştirmek için 15 bin dolar ödül alacak.

Başvurmak için tıklayın.

Ussal Şahbaz
GE Türkiye İnovasyon Lideri

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.