Endüstriyel İnternet, Büyük Veri ve Operasyon Optimizasyonu

24 Kasım 2015

Çoğu kişi bunu endüstrinin geçirdiği 3. büyük devrim olarak yorumluyor. Endüstriyel internet, işletmeler ve büyük ölçekli endüstriler için şüphesiz ki sayısız avantaj sunuyor. Belki de daha emekleme seviyelerinde olan endüstriyel internete geçiş süreci daha şimdiden binlerce yeni iş imkanı yarattı ve milyarlarca tasarruf sağladı.

Uzun süredir kendine “robotlar insanları ele mi geçirecek” diye soran fütüristik düşünürler, artık akıllanan makinelerin yeni becerilere sahip bir işgücüne ihtiyaç duyduğunun ayrımına vardı. Akıllı makinelerin küresel çapta bir ağa bağlanmaları, dünya çapında trilyarlarca sensörden gelen verinin internette buluşmasıyla ortaya büyük veri denilen bir okyanus çıkardı. Ancak, bunca verinin “bilgi” haline gelmesi ilk bakışta düşünülenden çok daha fazla zaman ve uğraş gerektiriyor. İşte bunun için, birçok öncü şirket, geçtiğimiz 5 yılda veri analizine olan insan ve varlık yatırımlarını neredeyse ikiye katladı.

Büyük veriyi anlamlı ve işe yarar bilgi haline getirmek yenilikçi yazılımlar kadar yenilikçi bir personel gücünü de gerektiriyor. Veri analizi, veri yorumlama ve görselleştirme gibi endüstriyel internetin yarattığı yeni iş alanlarının gelecek yıllarda da büyümeye devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Yani, 2020 itibariyle 50 milyarı bulması beklenen bağlı nesneler, her ne kadar çok akıllı olsalar da hâlâ kendilerinden daha akıllı insanlara ihtiyaç duyuyor.

GE-İnfografik-Türkçe

Kaynak: http://www.ge.com/digital/sites/default/files/Industrial_Internet_Infographic_IDC.pdf

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.