Endüstriyel İnternet, Akıllı Makineler ve Yeni bir Ekonomi

23 Kasım 2015

Geçtiğimiz aylar boyunca GE önderliğinde San Fransisco, Dubai ve Barselona gibi önemli şehirlerde nesnelerin interneti, endüstriyel internet ve bağlı makinelerin konuşulduğu 3 büyük etkinlik gerçekleştirildi. Yer yer 50’den fazla ülkeden 4000 kişinin katıldığı etkinliklerde nesnelerin internetinin endüstrinin geleceğine getirdiği ve getireceği potansiyeller ve sorunlar tartışıldı.

ge-blog-türkçe-içerik

Nesnelerin interneti konusunun en büyük oyuncularından Cisco, 2020 yılında 50 milyar bağlı “şey” olacağını düşünüyor. Bu şeyler, jet motorları kadar büyük makinelerden akıllı adım sayar saatler kadar küçük birçok nesneyi içeriyor. Endüstrinin geleceğini belirleyen bu gelişmelerin öncülerinden GE de akıllı makinelere milyarlarca yatırım yaparak kendini “dijital endüstriyel” bir şirkete dönüştürüyor. GE, nesnelerin internetinin ağır sanayiye hizmet eden ağabeyi endüstriyel internete yoğunlaşıyor.

Akıllı makineler hızla gelişiyor. Nesnelerin internetinin ve oyuna katılan akıllı makinelerin yaygınlaşma hızı kimileri tarafından akıllı telefonların hayatımıza girme hızına benzetiliyor.

Dijital Endüstriyel Ekonomi ve Dijital İkiz Teknolojisi

Geçen yıl , GE ve AT & T ve Intel gibi şirketlerin oluşturduğu bir grup, lokomotiflerden CT tarayıcılara kadar değişen milyarlarca makineyi birbirine bağlayacak dijital bir ekosistemin oluşturulması için İnternet Konsorsiyumu‘nu (IIC) kurdu. Sadece bir yıl içinde, konsorsiyum 200’den fazla yeni üye kazandı.

GE Yazılım Araştırma biriminin başkan yardımcısı Colin Parris, “veri ekonomisi” olarak tanımladığı gelişmekte olan bu yeni ekonomide milyarlarca doların söz konusu olduğunu söylüyor. Parris, Amazon, Google ve Apple gibi tüketici devlerinin çoktan müşterilerini model alan dijital ikizlerini oluşturduklarını ve bunun yeni iş modelleri ve değer akışları yarattığını belirtiyor.

karikatür

GE de dijital ikiz teknolojisini kullanan şirketlerden biri. Dijital ikiz teknolojisinin ana fikri lokomotiflerden jet motorlarına tüm GE makinelerinin birer dijital modelini yaratmak. Böylece, makinelerin tüm çalışmaları dijital ortamda simüle edilebiliyor, yanlış gidebilecek durumlar önceden tespit edilebiliyor ya da çalışma ortamındaki herhangi bir değişiklik henüz gerçekleşmeden makinelerin çalışması düzenlenebiliyor. Rüzgar türbinleri, gemiler ya da enerji santrallerinin çalışmaları sadece bir bilgisayarda simüle ediliyor ve mühendisler henüz metali kesmeye başlamadan en iyi çalışacak tasarımları bulabiliyor. Dijital ikiz teknolojisi sayesinde, endüstriyel internet üzerinden yeni iş ve hizmet modelleri oluşturuluyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.