Endüstriyel İnternet: Akıllanan Nesneler İş Hayatını Nasıl Değiştiriyor II

18 Ocak 2017

“Akıllanan Nesneler İş Hayatını Nasıl Değiştiriyor” yazı serisinin ilk bölümünde Endüstriyel İnternet’in küresel ekonominin yoğun rekabet ortamında düşen kârlılığa, artan verim ve düşük maliyet ile nasıl cevap verme imkânı artırdığından bahsetmiştik. Serinin ikinci bölümünde ise bu imkanları daha geniş bir şekilde inceleyeceğiz ve bazı uygulamaları göreceğiz.

ge_20160331_cata_pittsburg__05101-1

Dünyada 250 binden fazla çalışanı bulunan yönetim danışmanlığı şirketi Deloitte’ın Kanada ofisinde yapılan bir deney, insan kaynakları yönetimine daha verimli bir çalışma ortamı tasarlaması için ışık tuttu. Deneye katılan bir grup çalışandan kendilerinin yer, ses ve hareketlerini takip imkânı tanıyan bir cihaz taşıması istendi. Bu cihazlar ses tonundan kişilerin stres seviyesini tespit edebiliyor, diğer çalışanlardaki cihazlar sayesinde bu seviyenin hangi çalışanlar arasında nerede yükseldiğini belirleyebiliyor.

Deneyin sonunda şu sonuçlara varıldı:

– Disiplinler arası görevleri yerine getiren ekiplerin performansı, tek bir disiplindeki (muhasebe, insan kaynakları vb.) ekiplerden daha yüksek.

– Daha fazla penceresi olan ve daha fazla ışık alan açık ofisler işyeri mutluluğunu artırıyor.

– Toplantı salonlarının büyüklüğü toplantının olumlu geçmesinde önemli etken.

– Çalışanlar büyük toplantı salonlarında daha olumlu ve katılımcı oluyorlar.

İnsanlar daha küçük gruplar halinde fiziki olarak birbirine daha yakın çalışmayı tercih ediyor. Bu çalışanların işten hoşnutluğunu ve verimini artırıyor.

Endüstriyel İnternet İle Akıllanan Nesnelerin (IoT) İK’ya Sağlayacağı Yeni İmkânlar

Çalışanların performansının ölçümü konusunda insan kaynakları bölümlerinin ilk örnekleri ortaya çıkmadan ve endüstriyel psikologlar devreye girmeden önce de çalışmalar yapılıyordu.  Yaklaşık 200 yıl önce bir endüstri mühendisi olan Frederick Winslow Taylor, demir çelik fabrikalarında yük taşıyan işçilerin optimum 30 kilogram taşıyabileceğini tespit ederek bu alandaki çalışmaların ilk örneğini ortaya koymuştu. Taylorizm, 1970’li yıllarda bilgisayarların ofislerde görülmeye başlamasıyla gözden düştü. İnsan kaynakları bölümleri bilgisayarlaşma sayesinde çalışanlara yapılan ödemeler ve alınan verime, yöneticilerin performansına ve organizasyonun başarısını etkileyen diğer faktörlere ilişkin analizlerin yapılabilmesini sağlayan değerli verileri depolamaya başladılar.

como-encontrar-um-estagio-tecnico-em-automacao-industrial

Nesnelerin interneti (IoT) uygulamaları yaklaşık 10 yıldır şirketlere çalışanların verimi konusunda değerli veriler ulaştırmaya başlamıştı. IoT uygulamaları insan kaynakları yönetimlerine işyeri performansına ilişkin yeni ve geniş bir veri alanının kapılarını açıyor.

Çarpıcı IoT uygulamalarından bazıları şöyle:

– Kargo ve lojistik şirketleri uzun süredir kamyonlarına yerleştirdikleri sensörlerle sürücüleri, hız alışkanlıkları, rota seçimi, dinlenme kurallarına uyup uymadığı ve hatta emniyet kemeri bağlayıp bağlamadığı konularında takip edebiliyor. Kargo dağıtım şirketi UPS, bu takip sistemleri sayesinde kamyonların boşta kalma zamanını yılda 15.4 milyon dakika azalttığını, en kısa rotaların tercih edilmesiyle 2.7 milyon kilometre daha az yol yapıldığını ve dolayısıyla 750 bin litre akaryakıt daha az harcandığını açıkladı.

– Sağlık sektöründe çok sayıda şirket artık çalışanların sağlık takibini sağlayan cihazlar ve uygulamalar dağıtıyor. Alınan ve harcanan kaloriyi, atılan adımı ve diğer egzersizlerin takibini kolaylaştıran bu cihazlar ekip içinde sağlık rekabeti’ni ortaya çıkarıyor.

– IoT uygulamaları insan kaynakları departmanlarına çalışanlar arasında bulaşıcı olabilecek sosyal hastalıkların azaltılmasında da yardımcı oluyor. Yolsuzluk ve kötü örnek oluşturabilecek davranışlar yakın çalışma ortamında çalışma verimini düşürdüğü gibi kötü örnek de teşkil edebilir. Bu nedenle çalışanların tavırlarının izlenmesi önem kazandı. IoT cihazları sayesinde kişinin bulunduğu yeri, sesinin tonunu, e-posta trafiğini ve diğer parametreleri izlemek mümkün.

– MIT bilim insanlarından Sandy Pentland’ın geliştirdiği elektronik rozetler, çalışanlar hakkında 100’den fazla parametrede veri topluyor. Toplanan veriler sayesinde örneğin bir çağrı merkezinin çalışanlarına öğle yemeklerini birlikte yeme imkânı sağlamasının çalışanlar arasında iletişimi yüzde 18 artırdığı, sesten ölçülen stres seviyesini yüzde 19 azalttığı ve çağrılarda talepleri tamamlama oranını yüzde 23 arttırdığı belirlendi.

tumblr_inline_ng99me5zMF1sipsxi

İşyerinde yararlanılabilecek IoT uygulamalarından bazıları

– Ofis ortam sıcaklığını o gün, o saatteki mevcut çalışan sayısına ve dış ortam ısısına uygun olarak düzenleyen IoT sistemleri önemli enerji tasarrufu sağladığı gibi, çalışanların konforunu artırıyor.

– Ses tonu şiddetinden stres seviyesini ölçen IoT uygulamaları ile sorun yaşayan çalışanlar tespit edilip işyerinde uyumun bozulmasının önüne geçilebilir.

– Wi-Fi bağlantılı IoT sistemleri ile ofisteki boş sandalyelerin bile durumu tespit edilebilir, ofis alanın verimli kullanımı için yeni yerleşim düzenlemeleri yapılabilir.

Endişeler nasıl giderilir?

IoT uygulamaları firma ve kurumlara kendilerini daha iyi ölçümleme ve iyileştirme imkânı sunuyor. Ancak bu uygulamaların hayata geçmesinin önünde birtakım engeller bulunuyor. IoT uygulamalarının hayata geçirilmesine ilişkin deneyimler, çalışanların yüzde 75’inin bu tür uygulamalardan elde edilen verilerin aleyhlerine kullanılacağı endişesi taşıdığını gösteriyor. Bazı durumlarda çalışanların IoT uygulamalarını kullanmaktan kaçındığı görülüyor. Çalışanların veya müşterilerin kaygılarını azaltmak için IoT uygulamalarının herkesin yararına olduğunu anlatılabilir veya elde edilen faydalardan çalışanlar veya müşterilerin de yararlanması sağlanabilir. Örneğin IoT uygulamaları sayesinde önemli enerji tasarrufu yapan bir şirket, yıllık tasarrufunun bir kısmını kamyon şoförlerine dağıtarak onları uygulamaların faydasına ikna edebilir.

Çalışanlara güvenlik ve sağlıkları için önemli uyarılarda bulunmak da sistemin amacı ve faydası konusundaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilir. IoT cihazlarının takibiyle çalışanlara sandalyelerinde uzun zaman kaldığı hatırlatılabilir. Fransa Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre sandalyede uzun süre uygunsuz pozisyonda oturmaya bağlı sırt ağrıları nedeniyle Fransız şirketleri 2015’te 1 milyar dolar kayba uğradı. Çalışanları hareket etmeye sevk ederek olası kayıplar engellenirken çalışanların güveni elde edilebilir.

IoT teknolojileri kullanımı arttıkça yeni sorular ortaya çıkacaktır. Ancak dengeleyici önlemler ve stratejiler uygulandığı takdirde IoT teknolojisinin, işletmelere aradığı yüksek verimlilik ve düşük maliyetleri sağlayacak potansiyele sahip diyebiliriz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.