Endüstriyel İnternet: Akıllanan Nesneler İş Hayatını Değiştiriyor

2 Ocak 2017

Endüstriyel internet teknolojileri; küresel ekonominin yoğun rekabet ortamında düşen kârlılığa, artan verim ve düşük maliyet ile cevap verme imkânı tanıyor. İnternet bağlantılı bir dizi sensör ve bunların sağladığı verileri analiz eden gelişmiş programlar, işyerinde verimi artırırken çalışanların güvenlik, sağlık ve konforunu iyileştiriyor.

Bir dizi minik ve maharetli sensöre, dijital ölçüm cihazına ve Endüstriyel İnternet -bir diğer deyişle “nesnelerin interneti (IoT)”- uygulamalarına sahip giyilebilir elektronik ürünleri pazarı hızla büyüyor. Sporcular, performanslarını artırmak ve bedenlerinin sınırlarını görebilmek için giyilebilir teknolojiler kullanıyor. Hastalar, doktorları durumlarını anlık takip edebilsin diye bu cihazlardan satın alıyor. Ordular, konumlarını ve sağlıklarını takip etmek için askerlerine taktırıyor. Anne babalar çocuklarının yerini bulabilmek ve güvenliğinden emin olmak için yine bu cihazlara koşuyor.

MAGDEBURG, GERMANY - APRIL 26: A service robot stand at the 2013 RoboCup German Open tournament on April 26, 2013 in Magdeburg, Germany. The three-day tournament is hosting 43 international teams and 158 German junior teams that compete in a variety of disciplines, including soccer, rescue and dance. (Photo by Jens Schlueter/Getty Images)

Bilişim teknolojileri konusunda piyasa araştırmaları yapan International Data Corporation (IDC) verilerine göre tüketiciler 2015 yılında 45 milyon giyilebilir elektronik ürün satın aldı. IDC’ye göre akıllı saatler, kişinin vücudunun temel verilerini takip eden akıllı bilezikler, kolyeler ve küpeler büyük ilgi çekiyor ve bu ürünlerin pazarı 2019 yılına kadar yüzde 45 büyüme kaydedecek. Deloitte’ın tahminlerine göre, Endüstriyel İnternet ve giyilebilir elektronik uygulamalarının kazançlarına ilişkin örneklerin artmasıyla pazarın yüzde 60’ının şirket ve kurum uygulamalarından oluşması bekleniyor.

Uykunun kalitesinden nabza, vücudun neminden nefes sayısına ve atılan adıma kadar onlarca veriyi toplayarak, analiz yapan uygulamalara sahip cihazlara aktaran bu elektronik cihazlar şimdi de işyeri performansı ve verimliliğinin artırılmasında kullanılmaya başlayabilir. Deloitte Üniversitesi Yayınları tarafından geçen ay yayınlanan “Nesnelerin İnterneti teknolojisi ‘Nicelikli Çalışan’ getirecek mi?” başlıklı makalede “İş dünyasındaki insanların da performanslarını sporcular kadar iyi takip etmeye ihtiyacı var” deniyor.

RobotAN4A91781

Taşıdıkları giyilebilir elektronik ürünler sayesinde hareketleri, iletişimi ve çalışma ortamını takip edilebilen “Nicelikli çalışanlar” işyeri verimliliğinin artırılması sağlayacak çok değerli bilgilerin toplanmasına aracılık edebilir. Şirketlerin insan kaynakları departmanları, çalışanların iş saatleri içinde bulundukları yerler, seyahatleri, ofis içi hareketleri, ekip içlerinde nasıl iletişim kurdukları gibi verilerden yola çıkarak en verimli iş ortamını yaratabilir.

Ancak bunun için öncelikle işletme yönetimlerinin çalışanlarını, her hareketlerinin izlenmesine razı olmaya ikna etmesi gerekecek.  Üstelik buna kimlerle, nasıl iletişim kurduklarına dair verilerin izlenmesi de dahil. Bu konuyu detaylı olarak

Endüstriyel İnternet: Akıllanan Nesneler İş Hayatını Değiştiriyor” yazı dizimizin ikinci bölümünde inceleyeceğiz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.