Endüstriyel Devrimin Yıldızı 3D Yazıcılar

5 Haziran 2014

onur (1)

Yeni bir endüstriyel devrimin eşiğindeyiz. Bir ürünü gerçekleştirme süreci gelişen teknoloji ile beraber aylardan günlere inmiş durumda. İleri üretim teknolojilerinin yarattığı verimlilik ve esneklik tasarım süreçlerini her geçen gün daha da hızlandırıyor. İşte bu durum alışmış olduğumuz tüm dengeleri değiştirme potansiyeli taşıyor.

3d yazıcıGünümüzden 250 yıl önce üretim metotlarının değişmesi  tarihte bir dönüm noktası yarattı. Bu tarihi kırılmanın temel sebebi makineleşmenin başlaması ile üretim verimliliğinin ciddi şekilde artmasıydı. Yeni endüstriyel devrim ise bu durumdan farklı olarak ürün geliştirme süreçlerinin ciddi şekilde kısalmasına ve inovasyon potansiyelinin katlanarak artmasına olanak sağlıyor.

Tekstil ve buhar makinelerinin geliştirilmesi ilk endüstriyel devrimi tetikleyen teknolojiler olmuştu. Yeni endüstriyel devrimin yıldızı ise 3 Boyutlu Yazıcılar ya da daha genel kullanımı ile katmanlı üretim teknolojileridir. (Additive Manufacturing)

3D Yazıcılar ile katmanlı üretim

Katmanlı üretim aslında yeni bir teknoloji değil, ancak geçtiğimiz 5 yılda bir çok gelişmenin bir araya gelmesi ile çok daha geniş kitlelere yayıldı ve bu durum üretim endüstrilerinde ciddi bir farkındalık yarattı. Yazılım alanında başlamış olan açık kaynak yaklaşımının donanım alanına da sıçraması ve bir çok ülkede kurulan açık kaynak 3 boyutlu yazıcı toplulukları bu gelişim sürecini tetikleyen ve hızlandıran ana unsurlardı. 2006’da başlayan çalışmalar 2009’da tüketicilere yönelik 3d yazıcı üreten girişimlerin ortaya çıkmasını sağladı ve varolan teknolojinin demokratikleşerek çok daha geniş kitleler tarafından erişilebilir hale gelmesini sağladı. Günümüzde tüketicilere yönelik 3D yazıcı protez üretiminden sahne sanatlarına, oyuncaklardan takılara kadar bir çok farklı sektörde kullanım alanı buldu. Artık kendi oturma odanızda bile tasarladığınız ürünleri üretmeniz mümkün ve bu sadece başlangıç.

3D Yazıcıların Havacılık için Önemi

GE Havacılık LEAP motorlarında katmanlı üretim teknolojisini aktif olarak kullanıyor. LEAP Motorunda toplam 19 adet yakıt nozülü var ve geleneksel üretim yöntemlerinden farklı olarak bu parçalar katmanlı üretim teknolojileri ile üretiliyor. Bu sayede bir önceki tasarımdan 5 kat daha dayanıklı ve %20 daha hafif parça üretilebiliyor üstelik çok daha kısa zamanda.

GE Havacılık bünyesinde üç yüzden fazla üç boyutlu yazıcı bulunduruyor ve bu makineler sayesinde 2020’ye kadar 100000 adet uçak motoru parçası üretmeyi planlıyor. Katmanlı üretim teknolojileri sayesinde motorlarımızı 450kg kadar hafifletebiliyoruz.

Yakın gelecekte katmanlı üretim teknolojileri daha da gelişerek, tedarik zinciri alanında da gelişmelere sebep olabilir. Ürünün bir noktadan diğerine taşınması yerine, müşterinin talep ettiği noktada üretilmesi, daha yalın tedarik zincirleri kurulmasına olanak sağlayacak. Hatta sadece ürünün 3 boyutlu modelinin bir ara ürün olarak satıldığı yeni iş modelleri göreceğiz. Katmanlı üretim teknolojilerinin esnekliği ve hızı sayesinde müşteri ihtiyaçlarına yönelik özelleştirilebilen ürünler gerçekleştirmek mümkün olacak bu da yeni niş pazarların doğmasına yol açacak.

Onur Önder

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.