Endüstriyel Devrim ve Üç Boyutlu Yazıcılar

27 Temmuz 2015

Geleceğin üretim teknolojisi: Üç boyutlu 3D yazıcılar

Günümüzde inovasyon kültürü tüm insanlığı etkisi altına alıyor.

GE olarak, yeni şeyler üretmek, geliştirmek ve bir şeyleri -belki de dünyayı- değiştirmek hayali olan herkesle aynı heyecanı paylaşıyoruz.

Fikirlerin somut çıktıları: Prototipler

İnovasyon sürecinin en önemli adımlarından biri de fikrin somut çıktısı yani prototipi üretmek. Prototip üretimi büyük sayılardaki üretime geçilmeden önce ürünün çeşitli açılardan test edilmesine olanak sağlıyor. Örneğin, üretilen prototiple kullanılan malzemeler test edilebilir, alternatif malzemelerle üretilen prototipler karşılaştırılabilir ve en iyi performansa sahip prototip seri üretim için seçilebilir. Ayrıca ürünün ergonomik ve estetik açılardan da test edilebilmesi ancak prototip ile mümkün. Focus grup araştırmalarında, prototipi deneyimleyen müşteri profiline uygun kişilerden alınan geribildirimler doğrultusunda seri üretime geçilmeden gerekli düzenlemeler yapılabiliyor. Bu da hem proje sahiplerini hem de yatırımcıları büyük maliyet risklerinden kurtarıyor. Prototip üretimi özellikle yatırım arayan start-upların projelerini yatırımcılara daha etkili bir şekilde sunması açısından kritik öneme sahip. Bu sayede proje sahipleri yatırımcılar karşısında daha etkileyici ve ikna edici sunumlar yapıyor ve yatırım alma şanslarını artırıyor.

Üretimde devrim: Üç boyutlu baskı teknolojisi

Geleneksel üretim teknikleriyle üretilen prototipler yüksek maliyet getiriyor. Bu nedenle belki de dünyayı değiştirebilecek projeler gerçekleştirilemiyor. Birçok parlak fikrin, prototipin üretimindeki maliyeti karşılanamadığı için gerçek hayata geçirilememesi yeniliklere önem veren bir inovasyon şirketi olarak GE’nin çözüm bulmayı hedeflediği konulardan biriydi.

Çözüm: Üç boyutlu yazıcı teknolojisi

Üç boyutlu yazıcı uzun yıllardır hayatımızda bulunan yazıcılarla benzer özellikleri taşımakla birlikte,mürekkep yerine plastik,demir gibi farklı malzemeler kullanarak 3 boyutu olan bir ürün basmaya yarıyor. Tüm üretim ve tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmesi beklenen üç boyutlu baskı teknolojisi özellikle startuplar için büyük önem taşıyor. Üç boyutlu yazıcılı üretim teknolojisiyle prototip üretimi geleneksel üretim yöntemlerine kıyasla çok daha düşük maliyetlerle yapılabiliyor.Bu üretim teknolojisi inovasyonun en önemli kısımlarından biri olan deneme-yanılma süreci maliyetlerini de düşürüyor.Tasarımcılar tasarladıkları ürünü üretim bandına göndermeden önce üç boyutlu baskı makineleri sayesinde görebiliyor,bir hata olması durumunda etkili ve hızlı bir şekilde iyileştirmeler yaparak çok sayıda üretimden kaynaklanacak maliyet riskini ortadan kaldırıyor.

GE, üç boyutlu baskı teknolojisi ile bilim dünyası ve ekonomiye sağlayacağı katkıların heyecanını yaşıyor. Türkiye’de de önümüzdeki günlerde açılacak olan GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde yer alan boyutlu yazıcılarla fikirlerinizi hayata geçirmek mümkün…

Siz dünyayı değiştirmek için ilk neyi üretmek isterdiniz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.