Endüstrinin Geleceği ve Endüstriyel İnternet Devrimi

25 Kasım 2014

300x500

GE Türkiye olarak geçtiğimiz hafta müşterilerimiz ve paydaşlarımız ile biraraya gelerek, Endüstrinin Geleceğini beraber deneyimlemenin gururunu yaşadık.

Dünyanın farklı bölgelerinden gelen GE liderleri, Türk endüstrisinin önde gelen şirketlerinin yöneticileri, müşterilerimiz, iş ortaklarımız, akademik kurumlar, girişimciler, medya mensupları, iş dünyası ve ekonomiye yön veren değerli fikir liderleriyle birlikte olarak, bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmaktan mutluluk duyduk.

Endüstrinin Geleceğine şöyle bir bakacak olursak…

Bundan 200 yıl öncesinden, 20. yüzyılın son çeyreğine dek, uzun soluklu bir Endüstri Devrimi yaşadık. Bu süreçte insan aklı ve gelişen teknolojinin sunduğu sofistike makineler, fabrikalar, demiryolları, elektrik ve hava ulaşımı gibi gelişmeler dünyamızı değiştirdi.

Bu dönemde iş ve ticaret bağları güçlendi, mesafeler kısaldı, bilgi dolaşımı, sermaye hareketleri ve pazar yapıları büyüdü, ülkeler ve toplumlar arası karşılıklı etkileşim arttı. Ardından, kökleri aslında 1960’lara uzanan, ancak 1990’lardan itibaren küresel bir fenomen haline gelen İnternet ile yeni bir devrime şahit olduk. İnternet Devrimi, bilgi ve iletişim teknolojilerinin gücünü, veri ağlarını, her konuda bilginin hızla dolaşabilir ve erişilebilir olmasını sağladı. Özellikle son 20 yıllık dönemde, internetin iş dünyasını, sosyal hizmetleri ve hayatımızı nasıl değiştirdiğini hep birlikte yaşadık. Bugün geldiğimiz noktada ise, Endüstri ve Internet devrimleri bir araya geliyor, teknoloji odaklı bu dinamizm yepyeni açılımlar getiriyor. GE olarak biz, bu yeni döneme “Endüstriyel Internet Çağı” ya da “Endüstrinin Geleceği” diyoruz.

Teknoloji, üretim yöntemlerimizi tümden değiştiren bir etken haline geldi. Yazıcılar artık sadece mürekkep değil, plastik ve metal kullanıyor. Prototip üretilmesi haftalar, aylar ya da yıllar değil, artık sadece saatler sürüyor. Yazılım teknolojileri, tasarım yeteneğinin gelişmesi için kurşun kalemden çok daha fazlasını sağlıyor. Endüstrinin Geleceği etkinliğinde “GE Garaj”adını verdiğimiz çalışmayı, yenilikçilik ve ileri üretim tekniklerine olan ilgiyi harekete geçirmek ve bizzat deneyimletmek için oluşturduk. Bu vesile ile etkinliğe katılan misafirlerimiz makineler ile ilgili olarak derinlemesine bilgi aldılar ve bizzat üretime şahit oldular… GE Garaj makine parkımız ise önümüzdeki 5 ay içerisinde İstanbul Teknik Üniversitesi ile işbirliği içerisinde İTÜ kampüsünde öğrencilere, müşterilerimize, girişimcilere açık olacak. Artık gerçekten de sanayi ve akademi işbirliğini konuşuyoruz… Önümüzdeki yıl da Türkiye ekonomisinin büyüme hedeflerinin destekçisi olma vizyonumuzu ‘Endüstrinin Geleceği’ perspektifimiz ile birleştirerek GE Türkiye İnovasyon Merkezi’ni açacağız.

Hem Türkiye’nin yakın iş ortağı olan bir kurumun yöneticisi hem de bir Türk vatandaşı olarak, bu yeni endüstriyel dönüşüm bana büyük heyecan veriyor. Hep birlikte, küresel inovasyon ve birlikte yaratım modelinden faydalanarak yeni pazarlara giriş sağlayacak, yeni kariyerlerin önünü açacak, istihdam ve gelirlerde daha hızlı ve sürdürülebilir bir artış ortaya koyacak adımlar atma fırsatına sahibiz.

Bugün, yarını birlikte hazırlıyoruz. Bunu yapacak teknolojiye, akla, işbirliği azmine sahibiz. Endüstrinin Geleceğini paydaşlarımızın katkılarıyla ülkemizin parlak geleceğine dönüştürüyoruz. Bu parlak geleceğe katkısı olan herkese teşekkür ederim.

Lütfen sizler de düşüncelerinizi bizlerle paylaşın…

Canan M. Özsoy

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.