Endüstri 2.0. ve Üretim Süreçlerine Etkileri

6 Mart 2014

ibrahim

Endüstri 2.0 denildiğinde aklıma 2 kavram geliyor ve bugün örneklerle bu iki kavramdan bahsetmek istiyorum.

Birincisi, ileri üretim teknikleri ve özellikle katmanlı üretim, örneğin 3 boyutlu yazıcılar; ikincisi ise Endüstriyel internet.

İkisinin de pek çok ortak noktası var:

1-      Endüstriyi, iş modellerini, ürünleri, servisleri bugüne kadar görmediğimiz boyutta değiştiriyorlar.

2-      Geleneksel iş yapış biçimlerine hiç benzemiyorlar.

3-      Yepyeni ve hiç düşleyemeyeceğimiz verimli, temiz, güvenli bir endüstriyel dünya yaratmamızı sağlıyorlar.

4-     Prototip geliştirme, test etme, öğrenme, güncelleme, tekrar test etme sürelerimizi inanılmaz derecede kısaltıyorlar.

5-      Son olarak, yepyeni iş kolları ve yetenekler yaratıyorlar.

Öncelikle, spesifik bir örnekle ileri üretim tekniklerinden bahsetmek istiyorum. Aslında 3 boyutlu yazıcılar yeni değil ve bir süredir plastik parçaların, hatta medikal implantların üretiminde çok başarılı bir şekilde kullanılıyor. Bugün farklı olan, çok daha farklı materyaller ve gerçek endüstri uygulamaları için kullanılabilecek duruma gelmeleri. Ticari olarak en büyük değeri yaratacak olan da bu.

GE, dünyanın en büyük jet motoru üreticilerinden biri ve motorlarımız için milyonlarca parça üretiyoruz. Katmanlı yazıcılar kullanarak çok daha kısa sürede, %25 daha hafif, 5 kat daha dayanıklı parçaları kobalt-krom tozu üzerinde bir lazeri gezdirerek ve kat kat katmanlı bir şekilde üreterek başarabiliyoruz. Daha hafif parça, daha hafif motor demek ve bu da havayolu müşterilerimiz için doğrudan ekonomik değer anlamına geliyor.

İkinci bahsetmek istediğim konu da kendilerinden haberdar olan, diğer makinelere ve insanlara bağlı, proaktif, öngörebilen, reaktif ve sosyal makineler, yani endüstriyel internet. Bunu anlamak için de biraz geriye gitmemiz gerekiyor. 200 yıl kadar önce endüstri devrimi bize makineleri, demiryollarını, elektrik şebekelerini kazandırdı. 30 yıl önceki internet devrimi ise ağ bağlantılarını, işleme gücünü kazandırdı. Şimdi ise ileri analitiği ve işleme tekniklerini endüstriyel büyük veri üreten makineler, şebekeler ve filolar üzerinde kullanmaktan yani endüstriyel internetten bahsediyoruz. 2020’ye kadar bütün verilerin yarısının endüstriyel büyük veri olduğunu söylersem, konunun ciddiyeti daha net anlaşılır. Endüstriyel devrim endüstri 1.0 ise endüstriyel internet de endüstri 2.0 diyebiliriz. Burada yepyeni iş modellerini, ürünleri, endüstriyel servisleri bize getirecek olan yazılımın tanımladığı, sanallaşmış akıllı makinelerden bahsediyoruz. Sanallaşmadan kastım, makineler üzerindeki yazılımların bugün olanın aksine donanımdan tamamen ayrılması ve fonksiyonalitenin sanallaşması. her makine kendi başına bir veri merkezi haline gelecek, diyebiliriz.

Kısacası yepyeni bir endüstriyel dünya ile karşı karşıyayız. İleri üretim teknikleri ve akıllı makineler bildiğimiz her şeyi unutturacak ve değiştirecek kadar büyük bir devrime öncü olacaklar. Endüstri 2.0, bu sayede hayatımızı her alanda değiştirecek.

İbrahim Gökçen

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.