En Büyük Hedefimiz Katma Değer Yaratmak

8 Mayıs 2018

Büyük bir sosyoekonomik dönüşümün arifesindeyiz. Artık ekonominin tanımları ve motivasyonları köklü bir değişim geçiriyor. Büyük şirketlerin sadece ürün ve hizmet üretip istihdam sağlamanın ötesinde fonksiyonlarının olduğu ve toplumsal işlevlerinin arttığı bir evreden geçiyoruz. Bu süreçte teknolojinin sunduğu imkânları tabana yaymak, böylelikle bir ekosistem ile birlikte büyümek bu şirketlerin öncelikleri arasında yer alıyor.

GE olarak, hem küresel hem de yerel alandaki bu yeni sorumluluklarımız doğrultusunda yeni bir yol haritasını takip etmekten heyecan duyuyoruz. Enerji, sağlık, havacılık ve ulaşım gibi endüstrilerin en köklü şirketlerinden biri olan GE’nin dijital bir dev olma yönündeki stratejisinin temelinde, teknoloji geliştirenlere etkin bir platform sunmak geliyor. Endüstriyel internet platformumuz Predix, bunun en somut örneğini oluşturuyor. Binlerce geliştirici bizim platformumuz üzerinden geliştirdikleri teknolojilerle sanayinin işleyişine yenilikler getirip katma değer sunuyor. Önümüzdeki dönemde asıl büyümenin bu tip değerlerin yaygın bir şekilde üretilmesi ile sağlanacağı kanaatindeyim.

Bu trendin öneminin Türkiye ekonomisi için daha büyük olduğunu söylemem gerek. Son zamanlarda orta gelir tuzağı, katma değerli üretim ve ihracat gibi konu başlıkları sıklıkla gündeme geliyor. Geleneksel üretim modelleriyle alacağımız mesafede sona yaklaşıyor gibiyiz. Dijitalleşme odaklı yeni bir anlayışa geçmek Türkiye için fırsatları da beraberinde getirecek. Türkiye, bu fırsatı yakalama potansiyeli olan ülkelerden biri. Zira Türkiye’nin çok dinamik genç bir nüfusu, gerçekten hareket kabiliyeti yüksek ve yeniliklere açık bir girişimci kitlesi bulunuyor.

 

GE olarak; Türk iş dünyasının önde gelen liderleri, GE’nin uluslararası liderlerinden bir kısmıyla “Yeni Dünyanın İhtiyaçları ve Üretim Trendleri”ni konuşmak, fikir alışverişinde bulunmak amacıyla aynı masanın etrafında toplandık. GE Küresel Yönetim Kurulu Başkanımız ve CEO’muz John Flannery, GE Küresel Büyümeden Sorumlu Dünya Başkanımız ve CEO’muz Alex Dimitrief, GE MENAT bölgesinin CEO ve Başkanı Nabil Habayeb gibi GE’nin üst düzey yöneticileri ile enerjiden sanayiye, inşaattan finansa kadar geniş yelpazede faaliyet gösteren ve Türkiye ekonomisinin en büyük gruplarının yönetim kurulu başkan ve CEO’ları bir araya geldik. Buluştuğumuz bu etkinlikte, yeni dönemde katma değerin yaratılması üzerinde paylaşımlar yaptık. Türkiye ekonomisine çok güçlü katma değer sağlamış, birçok yatırımı başarıya ulaştırmış ve hâlâ da bu katma değerin peşinde koşan liderlerle, ciddi bir ufuk turu gerçekleştirdik.

Liderler, yeni dönem yatırımlarda dijital altyapıların etkin bir şekilde kullanılmasının öneminin ve yaratacağı katma değeri çarpıcı deneyimlerle ortaya koyarken,  özellikle küresel rekabet açısından dijitalleşmenin yarattığı fırsatlara dikkat çektiler. Eğitimin temel bileşen olarak karşımıza çıktığını hep birlikte net bir şekilde gördük.

CEO’muz John Flannery’nin rekabetin yönelimi, dijitalleşmenin yaratacağı fırsatlar, inovasyon ekosisteminin önemi üzerinden çizdiği küresel resim ve Türk iş dünyasının liderlerinin bu noktada Türkiye’nin potansiyeli ve fırsatlarına yönelik fikirleri, önümüzdeki dönemde bize dünyayı daha iyi anlamamıza olanak sağlayacak anahtarlar sağladı.

Türk iş dünyasının liderleri ile yaptığımız buluşma, katma değeri odağına alan yaklaşımımız konusunda bizi daha çok motive ederken, ufkumuzu da açtı.

Katma değerin arttığı, dünyayla daha rekabet eden bir Türkiye diliyorum.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Canan M. Özsoy

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.