Emmy Ödülleri: GE ve Televizyon Dünyası

14 Eylül 2018

Emmy Ödülleri 70 yıldır her sene, en başarılı Amerikan Televizyon yapımlarını belirliyor ve her yıl ilgiyle karşılanıyor. İlk Emmy Ödülü’nü alan, 25 Ocak 1949 tarihinde Hollywood Athletic Club adında bir programdı. 1950’lere gelindiğinde ise Los Angeles merkezli Academy of Television Arts & Sciences, yani Emmy Ödüllerinin düzenleyicisi, bu ödül törenlerini ülke çapında bir eğlenceye çevirmeyi amaçladı ve bunu başardı. Bugünse Emmy Ödülleri bütün dünya tarafından ve tabii ki Türkiye’den de ilgiyle takip ediliyor.

Peki GE bütün bunları neden size anlatıyor? Çünkü GE’nin de televizyon için otomatik renk kontrolü teknolojisi geliştirmesinden dolayı bir Emmy Ödülü var.

GE’nin televizyon tarihine yaptığı katkılara bir göz atmak istemez misiniz?

1891 yılında Edison hareketli görüntü kaydedebilen kamerayı icat etti.

Yüksek Frekans Alternatörü

1906 yılına gelindiğinde, radyo yayını yapılmasını sağlayan dünyanın ilk cihazı Ernst Frederick Werner Alexanderson tarafından geliştirildi. Bu yüksek frekans alternatörü tabii ki GE bünyesinde oluşturulmuştu.

RCA Logosu

1919 yılında GE, Amerikan Marconi Company’nin satın alımı için görüşmelere başladı. Bu şirket daha sonra Radio Corporation of America olarak anılacaktı.

1922 yılına gelindiğinde GE’nin radyo istasyonu WGY, 1500 watt vericisiyle düzenli yayın hayatına başladı.

1927 yılında ise GE’nin WGY istasyonu, bu sefer televizyon yayını evlere getirdi. 1928 yılında ise televizyon için düzenli yayın hayatına geçildi.

1960 yılında GE, CBS’te “General Electric Theatre” adlı bir yayının sponsoruydu ve program, Ronald Reagan tarafından sunuluyor, “İlerlemek, en önemli ürünümüzdür” mottosuyla ekranlarda yer alıyordu.

1977 yılına gelindiğinde ise GE, televizyon için otomatik renk kontrolü teknolojisi ile Emmy Ödülü’ne layık görüldü!

GE RCA Şirketi

1986 yılında GE satmış olduğu RCA şirketini tekrar satın aldı ve NBC’nin temeli atılmış oldu.

General Electric Fabrikası

2004 yılında GE, Universal Pictures’ın %80’ini Vivendi’den satın aldı.

General Electric NBC

2013 yılında GE medya alanından çekilerek NBCUniversal şirketinin tamamını sattı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.