Elektrikli Gökyüzü: Yeni Hibrit Elektrik Teknolojisi Test Aracı İçin GE Havacılık ve NASA İş Birliği

9 Ekim 2021

GE Havacılık CEO’su John Slattery yakın zamanda NASA’ya yaptığı ziyaretin ardından, havacılığın karbondan arındırılmasının havacılık sektörü için uzaya roket yollamakla eş değerönem taşıdığını söylemişti. Şimdi bu önemli amaç doğrultusunda GE mühendisleri NASA ile birlikte çalışacak.

NASA, Elektrik Hareket Aktarma Hattı Uçuş Testi (EPFD) projesinin bir parçası olarak, hibrit elektrikli uçuş teknolojilerinin ticari havacılıkta kullanılmasını hızlandırmak üzere, GE Havacılık ve ortaklarına beş yılda toplam 260 milyon dolarlık fon sağlayacak. Bu iş birliği doğrultusunda, megawatt (MW) sınıfındaki hibrit elektrikli tahrik sisteminin yer ve uçuş testlerinin, 2020’li yılların ortası itibarıyla gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Yıllardır motorlar, jeneratörler ve güç dönüştürücülerin parçalarını geliştirme çalışmaları yapan GE, tek koridorlu uçaklar için uçuşa hazır olduğunu göstermek üzere entegre bir hibrit elektrik hareket aktarma hattını sistematik olarak olgunlaştıracak. Hibrit elektrik teknolojisinin uçuş testi, üzerinde değişiklikler yapılmış Saab 340B test uçağındave GE‘nin CT7-9B turboshaft motorlarıyla yapılacak.

GE, EPFD programında NASA ile olan iş birliğinde aynı zamanda hibrit elektrikli motorlara yönelik standartları, sertifikasyonu ve yasal gereklilikleri belirlemek üzere rehberlik ve veri sağlayacak. EPFD sözleşmesi GE Havacılık‘ın hibrit elektrik sistemleri ve elektrikli güç üretimi alanındaki kapsamlı deneyiminden ve GE Research ile GE Power’daki kapsamlı araştırma ve uçuş parçası geliştirme becerilerinden faydalanıyor. 

Geçen yıl GE, 2030 yılına kadar kendi operasyonlarında karbon nötr olma hedefini açıkladı. Yakıttan tasarruf eden ve motor performansını optimize eden hibrit elektrikli tahrik teknolojileri, GE‘nin havacılık için daha sürdürülebilir bir gelecek yaratmaya katkıda bulunma taahhüdünün merkezinde bulunuyor. GE Havacılık 2050 itibarıyla ürünlerinin net sıfır emisyona ulaşması niyetini de ortaya koydu ve geliştirilen hibrit elektrikli motorların bu hedefi gerçekleştirmeye yardımcı olması bekleniyor. Hibrit elektrik teknolojileri, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) ve hidrojenin yanı sıra açık fan gibi gelişmiş motor mimarileri ve yeni gelişmiş motor çekirdeği tasarımları ile üst düzeyde uyum sağlıyor. 

NASA’nın Washington Genel Merkezi’ndeki Havacılık Araştırma Misyonu Direktörlüğü’nde yönetici olan Robert Pearce, “NASA ve iş ortakları bu kavramları havacılığa taşıyarak, EAP (Elektrikli Uçak Tahrik) teknolojilerinin ticari ürünlere geçişini hızlandıracak ve ekonomik büyüme için bir katalizör görevi görecek. Bu yeni alternatif tahrik ve enerji teknolojilerinin filoya entegre edilmesiyle birlikte, ses altı ulaştırmanın ekonomik ve çevresel performansını önemli ölçüde arttırmayı umuyoruz.” diyor. 

Tomas Kellner

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.