Elektrikli Gökyüzü: GE, NASA’nın Hibrit Elektrikli Uçuş Projesi İçin Boeing İle İş Birliği Yapacak

5 Şubat 2022

Geçen Ekim ayında NASA ve GE Havacılık, tek koridorlu bir uçağa güç sağlayabilecek megawatt sınıfı bir hibrit elektrik motoru geliştirmek için yeni bir ortaklık duyurdu. Bugün bu proje gerçeğe bir adım daha yaklaştı. GE Havacılık, havadaki tahrik sistemini test edecek uçağı modifiye etmek için Boeing’i seçti.

NASA’nın Elektrik Hareket Aktarma Hattı Uçuş Testi (EPFD) projesinin bir parçası olan program; NASA, GE Havacılık, Boeing ve diğer ortakların beş yıllık yatırımlarının dâhil olduğu toplam 260 milyon dolarlık bir çabanın ürünü.  

Boeing Teknolojiden Sorumlu Başkanı, Boeing Araştırma & Teknoloji Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Naveed Hussain ise “Hibrit-elektrikli tahrik teknolojisinin uygulanabilirliğini göstermek için GE Havacılık ile birlikte ilerlemek bize ilham veriyor. NASA ile uzun süreli geliştirme ortaklığımız dâhil olmak üzere hibrit elektrikli tahrik sistemleriyle ilgili kapsamlı araştırma ve test çalışmalarına katkıda bulunduğumuz için memnunuz. Bu proje, daha sürdürülebilir bir hava taşımacılığına giden yolda şüphesiz önemli bir dönüm noktası olacak.” açıklamasında bulunuyor.

Hibrit elektrikli tahrik sisteminin uçuş testlerini desteklemek için modifiye edilmiş Saab 340B uçağı ve CT7-9B turboprop motoru kullanılacak. Yer ve uçuş testlerinin 2020’li yılların ortasında yapılması planlanıyor. . Boeing ve iştiraki Aurora Flight Sciences, GE Havacılık‘a uçak modifikasyonu, sistem entegrasyonu ve uçuş testi hizmetleri verecek. Bu iş kapsamında nasel üretimi, kokpit arayüz tasarımı ve yazılımı, uçak düzeyinde performans analizi ve sistemlerin entegrasyonu yer alıyor.

GE Havacılık Başkan Yardımcısı ve Mühendislikten Sorumlu Genel Müdürü Mohamed Ali, “Hibrit elektrik ve elektrikli tahrik sistemlerini geliştirmek üzere Boeing ile iş birliği yapma fırsatı bulduğumuz için heyecanlıyız. NASA‘nın Elektrik Hareket Aktarma Hattı Uçuş Testi projesi, havacılık teknolojilerinde dünya liderleri olan GE Havacılık ve Boeing‘in, ticari havacılığın geleceğinde karbon emisyonlarını azaltmak için hibrit elektrikli tahrik sistemlerinin gerçek ve mümkün olduğunu göstermesi açısından bir fırsat.” diyor.

GE Havacılık, on yıldan uzun bir süredir motorlar, jeneratörler ve güç dönüştürücüler dâhil olmak üzere hibrit elektrikli sistem bileşenlerini geliştiriyor. GE Havacılık‘ın geliştirdiği hibrit elektrik teknolojileri, sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ve hidrojenin yanı sıra açık fan gibi gelişmiş motor mimarileri ve yeni kompakt motor çekirdeği tasarımları ile yüksek düzeyde uyumlu.

Hibrit elektrikli tahrik teknolojileri, yakıt tasarrufu sağlayarak ve motor performansını optimize ederek havacılık sektörünün 2050 yılına kadar “uçuşlarda net sıfır CO2 emisyonları” hedefine ulaşmasına yardımcı olabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.