Elektrik Sektöründe En Hızlı Büyüyen 2. Ülke: Türkiye

6 Ağustos 2015

Geçtiğimiz son 2-3 yıla baktığımızda elektrik sektöründe Çin’den sonra en hızlı büyüyen büyüyen ülke Türkiye oldu. Bu hızlı büyümenin yanında rekabeti de getirdiğini belirten OMV Samsun Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Genel Müdürü Korkut Öztürkmen gerçekleştirdiğimiz Samsun ziyaretinde, en düşük maliyet ve yüksek verimlilik için en gelişmiş teknolojinin kullanılmasının önemini belirtti.

vuygj

Dolayısıyla, sektörde rekabet avantajı sağlayabilmek adına GE 9FB türbin teknolojisini tercih ettiklerini ve GE’nin sunduğu OpFlex gibi ileri seviye endüstriyel internet çözümleriyle de verimliliklerini daha da artırmayı hedeflerdiklerini belirtti.

OMV Samsun Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali, hali hazırda %60’a yaklaşan verimlilik kapasitesi ile Türkiye’de bu ölçekte en verimli ilk 3 doğalgaz kombine çevrim santrallerinden bir tanesi. Başarı Kriteri: Emre Amedelik, Kapasite Faktörü, Verimlilik Öztürkmen, en önemli performans ve başarı kriterlerinin;

• Emre amedelik,

• Kapasite faktörü,

• Verimlilik

olduğunu belirtirken, 2014 yılında devreye giren bir santral olarak emre amedeliklerinin yüksek oranda gerçekleştiğini, kapasitelerini de pazarda %70’e kadar kullandıklarını belirtti. Bunun nedeni ise Öztürkmen’e göre açık : Yüksek verimlilik ve düşük üretim maliyeti…

Çevreye hassas üretim, online izleme istemleri – hava kalitesi, deniz suyu kalitesi devamlı sürete ölçüp değerlendiren sistem General Electric ile uzun vadeli bir işbirliğimiz var. Yaklaşık 15-16 yılı kapsayacak olan uzun dönem bir servis anlaşmamız var.

Öztürkmen: “GE, Yenilikçi İş Ortağı” OMV ile GE arasında yaklaşık 15 yıllık uzun dönemli bir servis anlaşması mevcut. Bu da GE’nin iş ortağı olarak benimsenmesini sağlıyor. Öztürkmen, santralde herhangi bir problem ile karşılaştıklarında GE’nini yenilikçi bir iş ortağı olarak tüm sorunları üstlenerek çözüm ürettiğini iletti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.